Życie to ruch: wykład performatywny Urszuli Zajączkowskiej
Zapraszamy na wykład performatywny „Ruchy roślin: mowa wszechświata” Urszuli Zajączkowskiej, botaniczki, poetki i artystki, profesorki w SGGW, w czasie którego opowie ona o roli medium filmowego w jej pracy naukowej oraz zaprezentuje krótkie filmy z zakresu wzrostu i rozwoju roślin, nagrane techniką filmu poklatkowego oraz w ultra slow-motion.
Wykład odbędzie się w środę 11/05 o 19:00 w ramach przeglądu filmowego „Życie to ruch. Polski film biologiczny – na styku nauki i sztuki”.
Wstęp wolny. Bezpłatne wejściówki do odbioru w punkcie info.
„Nie wyobrażam sobie patrzenia na rośliny bez użycia filmu. Bez przyspieszania ich reakcji do poziomu tempa, jakie znam ze swojego życia. Gałąź się wydłuża i zgina w kierunku światła. Niby to podobne do ruchu mojej ręki, ale dla rośliny w tym czasie zachodzi w jej ciele rewolucja. Muszę kondensować czas roślin do naszego, gwałtownego patrzenia. Nagrywam w laboratorium, zza okna, w lesie. Kupuję kamerki i hackuję je tak, by miały interwał i czas nagrywania dostosowany do roślin, a nie tempa zachodzącego słońca. A kiedy potem sklejam zdjęcia w ciąg i kiedy wreszcie na to patrzę, to zauważam, że najciekawsze jest poza fokusem, w drugim, trzecim planie. Pokażę sporo drobnych filmów, nieudanych, udanych, z pogranicza życia i śmierci roślin. Niektóre były przedmiotem dalszego, głębokiego studiowania, rozszerzania analizy po biologię molekularną, biofizykę i stały się źródłem odkryć. Inne są na razie tylko do patrzenia”.
Urszula Zajączkowska
Więcej informacji: https://u-jazdowski.pl/…/zycie-to…/wyklad-performatywny
O przeglądzie: https://u-jazdowski.pl/kino/repertuar/zycie-to-ruch