Zbiórka charytatywna Help4Ukraine
24 lutego 2022 r. świat obudził się w nowej rzeczywistości. Agresja Rosji na Ukrainę i wojna trwająca za naszą wschodnią granicą zaskoczyła wszystkich, którzy żywili głęboką nadzieję, że do eskalacji konfliktu nie dojdzie. Inwazja wojsk rosyjskich szybko przekształciła się w atak skierowany przeciwko ludności cywilnej, diametralnie zmieniając oblicze prowadzonych działań wojennych na terytorium Ukrainy.
Krajowa Reprezentacja Doktorantów – jako ogólnopolski przedstawiciel i wyraziciel woli środowiska doktoranckiego – była i jest świadoma istniejących problemów, z jakimi mierzy się Naród Ukraiński. Jest również świadoma wyzwań, jakie stoją przed nami – Narodem Polskim, który nie tylko sąsiaduje z Ukrainą geograficznie, ale który także dzieli z Narodem Ukraińskim długą historię. Historia ta, to zarówno wydarzenia chwalebne, jak i momenty trudne w relacjach między nami. Będąc świadomymi minionych wydarzeń oraz stojąc w obliczu przyszłości, która kształtuje się na naszych oczach – jesteśmy przekonani, że jako narody musimy być obecnie zjednoczeni. Przyszłość ta zależy również od decyzji podejmowanych przez nas w tym momencie. Prezydent Wołodymyr Zełenski w swoim wystąpieniu do Zgromadzenia Narodowego w dniu 11 marca 2022 r. podkreślił braterską wspólnotę Polaków i Ukraińców, a w jego słowach wybrzmiała nie tylko potrzeba, ale również społeczny i obywatelski obowiązek budowania tej wspólnoty i pogłębiania procesu integracji między naszymi narodami – którego to obowiązku jesteśmy świadomi.
Krajowa Reprezentacja Doktorantów reprezentuje polską społeczność doktorancką, która zrzesza osoby stojące u progu swojej kariery naukowej, na barkach której spoczywa i będzie spoczywać w przyszłości odpowiedzialność za kształt polskiego systemu szkolnictwa wyższego i nauki. Od lat młodzieńczych mówiono nam o czasach II Wojny Światowej, kiedy to starano się „wymazać” elitę intelektualną z polskiego społeczeństwa. Opowiadano, jak trudna i długa była droga do odbudowy kraju. Dlatego My Polacy, wiemy – jak wojna niszczy kraj, lecz zdajemy sobie sprawę także z siły, jaką jest wsparcie okazywane narodowi dotkniętemu wojną.
1 kwietnia br. Krajowa Reprezentacja Doktorantów rozpoczęła akcję obejmującą zbiórkę pieniędzy na rzecz społeczności doktoranckiej na Ukrainie. Zbiórka potrwa do końca maja br., a cały zebrany dochód przekazany zostanie fundacji „Charity fund human”. Punktem kulminacyjnym zbiórki będzie koncert pt. „Bratnie Narody”, który odbędzie się 23 kwietnia 2022 r. o godzinie 20:00 w Auli Kryształowej SGGW.
Podczas koncertu zagrają
- Muzyczna Fabryka MCEiRS w Goniądzu
to tak naprawdę zajęcia muzyczne prowadzone w Młodzieżowym Centrum Edukacji i Readaptacji Społecznej w Goniądzu, który nieprzerwalnie od 1956 roku zajmuje się resocjalizacją młodzieży z całej Polski. Centrum położone w małej miejscowości, w sercu Biebrzańskiego Parku Narodowego opiera swoją pracę na koncepcji „Twórczej resocjalizacji”, której głównym celem jest wywołanie pożądanych zmian dziewcząt w obszarze funkcjonowania, poprzez wychowawcze stymulowanie ich rozwoju, procesów poznawczych i twórczych, a przede wszystkim wyposażenie w nowe kompetencje. Muzyczna Fabryka idealnie wpasowuje się w koncepcję Twórczej Resocjalizacji realizując jej główne założenia oraz wychodząc naprzeciw oczekiwaniom współczesnej młodzieży poszukującej własnej drogi w planowaniu przyszłości.
- Promni
Ludowy Zespół Artystyczny PROMNI to grupa studentów zafascynowanych tańcem i folklorem polskim. Powstał przy Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie w 1972 roku z inicjatywy studentów oraz Zofii Solarzowej, której imię nosi po dziś dzień.
Obecnie w zespole tańczy i śpiewa około 80 studentów SGGW i innych warszawskich uczelni wyższych, a repertuar zespołu obejmuje artystycznie opracowane, jednak utrzymujące charakterystyczne cechy i kontekst obyczaju tańce, pieśni i melodie 16 regionów centralnej, południowej i południowo wschodniej Polski oraz tańce narodowe.
Ludowy Zespół Artystyczny PROMNI występuje nie tylko na największych scenach Warszawy, ale również na terenie całego kraju oraz za granicą, do dnia dzisiejszego wystąpił w 40 krajach na 3 kontynentach. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród i wyróżnień. Na koncercie zespół zaprezentuje między innymi piosenkę Polskie kwiaty.
- Woda na młyn
Grupa taneczna „Woda na Młyn“ powstała w grudniu 2013 roku z inicjatywy tancerzy oraz instruktorów – byłych członków warszawskich uczelnianych zespołów pieśni i tańca. Z miłości do folkloru i chęci kontynuowania swoich pasji stworzyli zespół, który wypełnia nie tylko warszawską, ale też ogólnopolską niszę tańca ludowego. Korzystając i czerpiąc z polskiego folkloru, „Woda na Młyn“ tworzy kompozycje stylizowane do współczesnej muzyki folkowej i jazzowej bazującej na muzyce ludowej i szlacheckiej. „Woda na Młyn“ to zespół, który szuka inspiracji i powiązań międzykulturowych, łączy dyscypliny sztuki i szuka nowych kontekstów scenicznych dla tańca ludowego, traktując go jako środek artystycznego wyrazu. Zespół zaprezentuje występ pt. „Sen o Lwowie”, czyli tańce i melodie ze Lwowa lat 20-tych i 30-tych XX wieku.
- Наталья Николюк
jest absolwentką Szkoły Muzycznej rodzimego miasta, Szkoły Kultury w Dniepropietrowsku oraz Państwowej Akademii Kultury w Charkowie. Z wykształcenia jak i z pasji jest wokalistą specjalizującą się w śpiewie ludowym. Karierę sceniczną rozpoczęła w Teatrze Muzyki Ludowej Ukrainy „Oberegy” w Charkowie. Występowała również w chórze Metropolitalnym Centralnej Katedry Zwiastowania w Charkowie.
Prywatnie, Natalia jest matką dwójki synów: Nikita oraz Savelij, którzy poszli w ślady matki i kształcą się w muzycznych sferach. Aktualnie rodzina, dzięki polskim i ukraińskim przyjaciołom zamieszkuje w Poznaniu, do którego uciekli ze zbombardowanego Charkowa
Na koncercie zaśpiewa między innymi piosenkę Ми Українці. Музика В.Волкомор,слова В Куровський.
- Bartosz Madej
Był jednym z czterech finalistów 12. edycji programu „The Voice of Poland”, ukończył Szkołę Aktorską im. Haliny i Jana Machulskich w Warszawie. Jest „chłopakiem z gitarą” i samoukiem, który przez lata eksperymentów wyrobił sobie unikalny styl inspirowany gitarzystami takimi jak Tommy Emmanuel, Igor Presnyakov czy Gary Clark Jr. Grywa solowe koncerty w ulubionych lokalach na Starym Mieście w Warszawie, stolica to jego rodzinne miasto. Na koncercie zaśpiewa poezja śpiewana o zabarwieniu patriotycznym.
Zaproszenie na wydarzenie otrzyma pierwsze 100 osób, które przekażą datek w wysokości minimum 100 zł.
Link do zbiórki https://zrzutka.pl/help4ukraine
Musimy pamiętać, że chociaż wojna nie dotknęła Polski bezpośrednio, to przyszłość która nadejdzie będzie wymagała współpracy Narodu Polskiego i Ukraińskiego. W naszym języku funkcjonuje takie powiedzenie: „Zawsze po burzy nastaje słońce”. Bądźmy dobrej myśli i pełni nadziei oczekujmy aż wyjdzie to „słońce”, nie ustając jednocześnie w budowaniu nowej, lepszej przyszłości.
Link do wydarzenia https://www.facebook.com/events/3114943595388281?ref=newsfeed