Z sukcesem badamy i wpływamy na rozwój gospodarki rolno-żywnościowej i obszarów wiejskich
Instytut Ekonomii i Finansów Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie powstał 1 października 2019 r. Instytut został wyodrębniony jako jednostka naukowa z Wydziału Nauk Ekonomicznych (wcześniej noszącego nazwę: Wydział Ekonomiczno-Rolniczy, Wydział Inżynieryjno-Ekonomiczny Rolnictwa), który powstał w 1953 r. Tym samym Instytut jest bezpośrednim sukcesorem i powiernikiem spuścizny naukowej oraz kontynuatorem działalności badawczej Wydziału.
W wyniku przeprowadzonej za okres 2017-2021 przez Komitet Ewaluacji Jednostek Naukowych kompleksowej oceny działalności naukowej i badawczo-rozwojowej jednostek naukowych w odniesieniu do standardów międzynarodowych Instytut Ekonomii i Finansów otrzymał prestiżową kategorię „A” oznaczającą jeden z najwyższych poziomów w skali kraju.
Misją Instytutu Ekonomii i Finansów jest służenie rozwojowi intelektualnemu, społecznemu i gospodarczemu polskiego społeczeństwa oraz społeczności międzynarodowej poprzez prowadzenie wysokiej jakości badań naukowych w zakresie ekonomii i finansów oraz transfer wiedzy. Podstawą tożsamości i sukcesów Instytutu są wartości takie jak profesjonalizm, pracowitość, dbałość o jakość i innowacyjność.
Obecnie jako rozwijający się podmiot naukowo-badawczy, Instytut jest rozpoznawalną jednostką prowadzącą uznaną działalność projektową, publikacyjną i konferencyjną. Jednocześnie Instytut to aktywna jednostka prowadząca wysokiej jakości działalność dydaktyczną i upowszechnieniową, w znaczący sposób oddziałująca na rozwój społeczeństwa i gospodarki. Instytut to także silna jednostka o trwałych podstawach finansowych w znaczący sposób uczestnicząca w budowaniu potencjału SGGW. Instytut to również atrakcyjne, otwarte, przyjazne i wolne od dyskryminacji środowisko pracy i nauki.
Hołdując tradycji SGGW oraz uwzględniając współczesne wyzwania stojące przed Uczelnią, Instytut Ekonomii i Finansów działa w zakresie nauk społecznych, w dyscyplinie naukowej ekonomia i finanse. Instytut prowadzi ilościowe i jakościowe badania podstawowe i stosowane oraz prace rozwojowe. Domeną Instytutu są badania naukowe na poziomie makro-, mezo- i mikro dotyczące zagadnień ekonomicznych, finansowych, społecznych i środowiskowych związanych z procesami zachodzącymi w gospodarce rolno-żywnościowej i na obszarach wiejskich oraz w ich bliższym i dalszym otoczeniu. Cechą wyróżniającą prace naukowo-badawcze prowadzone w Instytucie jest interdyscyplinarne podejście do uwarunkowań rozwoju społeczno-gospodarczego oraz otwartość na współczesne wyzwania.
Główne kierunki badawcze realizowane w Instytucie Ekonomii i Finansów na przestrzeni ostatnich lat to:
- Bioekonomia – uwarunkowania i kierunki rozwoju
- Wskazanie ekonomicznych, środowiskowych, społecznych i politycznych uwarunkowań rozwoju biogospodarki i gospodarki obiegu zamkniętego.
- Identyfikacja środowiskowych aspektów produkcji rolnej (poziom emisji GHG
z rolnictwa, unikanie emisji – produkcja biogazu). - Wskazanie istotnych uwarunkowań rynku energii ze źródeł odnawialnych, efektywność zużycia, zwłaszcza w rolnictwie i transporcie.
- Polityka rolna – ewolucja polityki rolnej w świetle nowych wyzwań
- Określenie optymalnej alokacji zasobów w różnych skalach sektora rolnego
w oparciu o koncepcje zrównoważonej intensyfikacji i ekoefektywności. - Zdefiniowanie produkcyjnych, handlowych i finansowych konsekwencji polityki zazielenienia rolnictwa .
- Rozwój holistycznego podejścia do zarządzania ryzykiem w rolnictwie zorientowanym na zrównoważenie, wdrażanie innowacji i technologii oraz przeciwdziałanie zmianom klimatu.
- Wskazanie kluczowych ekonomicznych, środowiskowych, społecznych
i politycznych uwarunkowań produkcji artykułów rolnych i żywnościowych.
- Polityka rozwoju obszarów wiejskich oraz Smart Village
- Charakterystyka roli i miejsca turystyki wiejskiej, w tym agroturystyki
w wielofunkcyjnym rozwoju obszarów wiejskich. - Badanie społeczeństwa informacyjnego w kontekście gospodarki opartej na wiedzy.
- Określenie kluczowych kompetencji i znaczenia jednostek samorządu terytorialnego dla rozwoju społeczno-gospodarczego .
- Identyfikacja uwarunkowań i czynników rozwoju regionalnego i lokalnego ze szczególnym uwzględnieniem obszarów wiejskich.
- Kryzysy społeczno-gospodarcze i ich znaczenie dla sektora-rolno-żywnościowego
- Określenie implikacji kryzysów spowodowanych COVID-19 oraz konfliktem zbrojnym na Ukrainie dla gospodarki i bezpieczeństwa żywnościowego.
- Badanie rynku pracy oraz migracji zarobkowych w normalnych i kryzysowych warunkach gospodarczych.
- Wskazanie czynników instytucjonalnych, ekonomicznych i społecznych determinujących zachowanie konsumenta i dobrobytu gospodarstw domowych, w tym w warunkach kryzysowych.
- Badanie ewolucji ekonomii dobrobytu w kierunku ekonomii dobrostanu
i równowagi społeczno-ekonomicznej i środowiskowej. - Określenie znaczenia postępu technologicznego i informacyjnego w rozwoju społeczno-gospodarczym.
W skład struktury organizacyjnej Instytutu Ekonomii i Finansów poza Dyrekcją (Dyrektor, Zastępca Dyrektora ds. naukowych, Zastępca Dyrektora ds. kształcenia) wchodzi 8 katedr:
- Katedra Ekonomii i Polityki Gospodarczej,
- Katedra Ekonomii Międzynarodowej i Agrobiznesu,
- Katedra Ekonometrii i Statystyki,
- Katedra Ekonomiki i Organizacji Przedsiębiorstw,
- Katedra Polityki Rozwoju i Marketingu,
- Katedra Turystyki, Komunikowania Społecznego i Doradztwa,
- Katedra Logistyki,
- Katedra Finansów.
Instytut Ekonomii i Finansów zatrudnia pracowników naukowych, wykładowców
i pracowników administracyjnych. W 2022 r. w Instytucie zatrudnionych było 124 pracowników naukowych i wykładowców, 10 pracowników administracyjnych oraz 24 doktorantów. Wśród pracowników naukowych w Instytucie zatrudnionych jest 11 profesorów z tytułem naukowym, 24 profesorów SGGW, 12 adiunkt z habilitacją, 75 adiunktów i asystentów z doktoratem oraz 2 adiunktów i asystentów dydaktycznych.
Ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu Instytutu odgrywa Kolegium, w skład którego wchodzą Dyrekcja oraz Kierownicy Katedr oraz Rada Dyscypliny Ekonomia i Finanse, której 39 członków uczestniczy w posiedzeniach odbywających się tradycyjnie w ostatni wtorek miesiąca. Wysoka Rada zatwierdza wnioski czy też wnioskuje do Senatu SGGW w sprawach wpływających na rozwój i prawidłowe funkcjonowanie Instytutu. Do kompetencji Rady należy m.in. nadawanie stopni naukowych doktora i doktora habilitowanego. Kluczową rolę w funkcjonowaniu Instytutu odgrywają katedry w których koncentrują się prace naukowo-badawcze, dydaktyczne i organizacyjne. O sprawne funkcjonowanie Instytutu i katedr dbają pracownicy administracyjni Sekretariatu Instytutu oraz sekretariatów katedr.
Instytut jest dynamicznie rozwijającym się ośrodkiem naukowym, prowadzącym badania naukowe w ramach licznych wewnętrznych, krajowych i międzynarodowych projektów badawczych, aplikacyjnych i dydaktycznych. W 2022 r. w Instytucie realizowano łącznie 10 projektów finansowanych przez krajowe agencje NCN i NCBiR oraz 7 projektów międzynarodowych, w tym 2 w ramach programu Unii Europejskiej Horyzont Europa. Dodatkowo realizowano 3 projekty na rzecz biznesu. Pracownicy Instytutu Ekonomii i Finansów realizują także z powodzeniem wiele projektów dydaktycznych, które prowadzone są we współpracy z wiodącymi ośrodkami z kraju i zagranicy. W 2022 r. w Instytucie realizowano jest 6 projektów dydaktycznych akcji Komisji Europejskiej ERASMUS+. Wyniki badań prowadzonych w Instytucie są rozpowszechniane poprzez publikacje naukowe publikowane w prestiżowych czasopismach naukowych, do których można dotrzeć poprzez Bazę Wiedzy SGGW www.bw.sggw.edu.pl
Ważną formą upowszechniania dorobku Instytutu i promowania wymiany wiedzy są konferencje. W 2022 r. w Instytucie zorganizowano 22 konferencje naukowe, w tym 13 o zasięgu międzynarodowym, które były platformą wymiany wiedzy oraz miejscem spotkań i integracji środowiska akademickiego zarówno krajowego jak i międzynarodowego. Kilka spośród cyklicznych konferencji było organizowanych już ponad 20 razy. Sztandarową coroczną konferencją Instytutu jest międzynarodowa konferencja naukowa „Nauki ekonomiczne dla agrobiznesu i obszarów wiejskich”. VI edycja tej konferencji pt. „Przyszłość rolnictwa, systemów żywnościowych i obszarów wiejskich” odbyła się w czerwcu 2023 r.
Pracownicy Instytutu prowadzą zajęcia dydaktyczne na poziomie licencjackim, magisterskim i doktoranckim głównie dla studentów Wydziału Ekonomicznego, innych wydziałów, Szkoły Doktorskiej SGGW, na studiach podyplomowych oraz innych uczelniach w kraju i zagranicą. Dydaktyka, w tym wykłady, ćwiczenia, praktyki czy prace dyplomowe realizowane są przez pracowników na wysokim poziomie, często przy wykorzystaniu technik kształcenia na odległość na podstawie najnowszych badań naukowych realizowanych w Instytucie. Dodatkowo działania eksperckie i doradcze oraz ścisła współpraca z biznesem, administracją rządową i samorządową oraz sektorem pozarządowym stanowią ważny element misji Instytutu i są stale rozwijane.
Instytut Ekonomii i Finansów SGGW traktuje człowieka jako największe swoje bogactwo. Instytut kształtuje oraz wspiera dobre, oparte na wzajemnym szacunku relacje międzyludzkie, rozwój intelektualny i zawodowy, a także przyjazne środowisko pracy i nauki. Instytut również kształtuje i dba o postawy otwartego światopoglądu, szacunku dla wszystkich ludzi, patriotyzmu i tolerancji, uczciwości i rzetelności naukowej, opartej na zaufaniu współpracy oraz poszanowaniu środowiska naturalnego.
Zgodnie z wynikającą z misji tożsamością oraz aspiracjami Instytut Ekonomii i Finansów SGGW będzie dążył do wzmocnienia swojego potencjału wewnętrznego poprzez większe otwarcie na otoczenie i podejmowanie działań cechujących się wysoką jakością, koncentrując się na następujących celach strategicznych: wysoki poziomu badań naukowych, aktywna współpraca krajowa i międzynarodowa oraz upowszechnianie wyników badań oraz stabilny rozwój Instytutu. Z każdym rokiem widoczny jest wzrost zaangażowania pracowników Instytutu w działalność naukową, badawczą i dydaktyczną, czego dowodem jest przyznana kategoria „A” przez Komitet Ewaluacji Jednostek Naukowych oraz pozytywna ocena Polskiej Komisji Akredytacyjnej, przyznana kierunkom studiów na Wydziale Ekonomicznym.
12 października 2023 r. odbędzie się Jubileusz 70-lecia Wydziału Ekonomicznego
Strona Wydziału Ekonomicznego SGGW