XLV Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Rolniczych - etap centralny
W tym roku rusza XLV edycja Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych, która skierowana jest do młodzieży klas przedmaturalnych i maturalnych liceów ogólnokształcących, techników oraz szkół branżowych I i II stopnia.
Od roku 2015 olimpiada odbywa się w 11 blokach tematycznych:
- produkcja roślinna;
- produkcja zwierzęca;
- ogrodnictwo;
- mechanizacja rolnictwa,
- ochrona i inżynieria środowiska;
- technologia żywności;
- gastronomia;
- agrobiznes;
- leśnictwo;
- weterynaria;
- architektura krajobrazu.
Olimpiada przeprowadzana jest w trzech etapach: szkolnym (październik), okręgowym (kwiecień) i centralnym (maj). Jest to impreza powszechna, wpisana do rejestru olimpiad przedmiotowych Ministerstwa Edukacji i Nauki i przez resort nadzorowana. Dzięki Olimpiadzie do dnia dzisiejszego ponad 3 600 uczniów otrzymało indeksy uczelni wyższych.
Głównym organizatorem olimpiady jest Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, a współorganizatorami 8 uczelni, które prowadzą kierunki rolnicze. Nadzór merytoryczny nad olimpiadą stanowi Komitet Główny Olimpiady.
Tak masowa impreza nie może odbywać się w jednym miejscu. W tym roku na terenie kampusu Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie odbędzie się w dniach 8-9 kwietnia 2022r. etap okręgowy Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych dla uczniów ze szkół z województwa mazowieckiego i łódzkiego oraz w niektórych blokach również z innych województw. Nasza uczelnia w tej edycji jest też organizatorem etapu centralnego, który odbędzie się w dniach 27-28 maja 2022r. i w której weźmie udział młodzież z całej Polski.
W ostatnich latach do etapu szkolnego przystępuje ok. 25 000 uczniów z całej Polski, do etapu okręgowego w naszej uczelni staje w szranki ok. 200 uczniów z 50 szkół. Natomiast w finałach udział bierze około 220 uczniów wyłonionych ze wszystkich okręgów, a towarzyszy im na każdym etapie około 100 wychowawców – nauczycieli.