16 i 17 września 2023 r. w gminie Lipnik odbyła się sesja naukowa i wystawa poświęcona jednemu z założycieli Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie i pierwszemu rektorowi SGGW, prof. Józefowi Mikułowskiemu-Pomorskiemu. Wydarzenie odbyło się w ramach realizowanego przez gminę cyklu „Ocalić od zapomnienia”. Patronat nad wydarzeniem objął JM Rektor SGGW prof. dr hab. Michał Zasada.
Na uroczystości poświęconej Józefowi Mikułowskiemu-Pomorskiemu obecna była delegacja w składzie:
Rektor Prof. dr hab. Michał Zasada
Prorektor ds. rozwoju, I-Zastępca rektora prof. dr hab. Kazimierz Tomala
Inż. Grażyna Skalmierska Prezes Stowarzyszenia Wychowanków SGGW
Mgr Karolina Grobelska , była kustosz Muzeum SGGW, głosząca referat
Dr hab. Tomasz Sosulski, prof. SGGW Instytut Biologii SGGW głoszący referat
Przewodniczący Rady Uczelnianej Samorządu Studentów Bartosz Korba
Pracownicy Biura Rektora:
Hanna Gajda
Monika Kuźmicka
Prof. Józef Mikułowski-Pomorski
Józef Mikułowski-Pomorski urodził się 1 lipca 1868 r. w rodzinie ziemiańskiej w Malicach, ówczesnym powiecie sandomierskim. Był synem Władysława i Julii z Horochów. W tym roku obchodzimy 155. rocznicę urodzin wybitnego Polaka.
Pełnił funkcję rektora SGGW w latach 1918-20 i 1928-29. Był pierwszym rektorem SGGW, kontynuatorki Instytutu Agronomicznego na Marymoncie.
W 1888 roku ukończył studia na Politechnice w Rydze. W 1893 roku został powołany na stanowisko asystenta w Krajowej Galicyjskiej Wyższej Szkole Rolniczej, gdzie zorganizował chemiczno-rolniczą stację badawczą i doświadczalną, która wkrótce stała się wzorem dla pozostałych polskich uczelni. Zajmował się problematyką związaną ze stosowaniem nawozów sztucznych i żyznością gleby. Współpracował z Towarzystwem Popierania Polskiej Nauki Rolnictwa, którego celem było zorganizowanie czasopisma o charakterze rolniczym. Za swoje zasługi został w 1900 r. mianowany profesorem, a w 1906 dyrektorem placówki w Dublanach.
W 1911 roku Józef Mikułowski-Pomorski przeprowadził się do Warszawy i rozpoczął organizowanie najpierw kursów przemysłowo-rolniczych, a potem uczelni rolniczej w Warszawie. Wynajął lokal przy ul. Miodowej, a w Wilanowie założył pole doświadczalne.
W życie polityczne zaangażował się podczas I wojny światowej, po powołaniu przez Akt 5 listopada Królestwa Polskiego. W latach 1916-17 był wicemarszałkiem Tymczasowej Rady Stanu, a w rządzie Jana Kucharzewskiego (lata 1917-1918) pełnił funkcję wicepremiera i ministra rolnictwa. W latach 1922-23 i w roku 1926 był ministrem wyznań religijnych i oświecenia publicznego.
Dzięki niemu kursy, które kiedyś prowadził, zostały najpierw przekształcone w Wyższą Szkołę Rolniczą, a potem upaństwowione, co pozwoliło na stworzenie Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, której pierwszym rektorem Józef Mikułowski-Pomorski został wybrany w 1918 roku. Po przerwie ponownie został rektorem SGGW.