Wystawa fotografii Adama Kupczyka, Pawła Łochowskiego, Jacka Jastalskiego, “Archiwum Fotografii. Mazowsze”
Adam Kupczyk (IIM WIP SGGW, SMFT)
oraz
Paweł Łochowski (Student Szkoły Doktorskiej SGGW, SMFT)
Jacek Jastalski (Prezes Stowarzyszenia Miłośników Fotografii Tradycyjnej)
zapraszają na wystawę
„Archiwum Krajobrazu. Mazowsze”
Sala Wystaw Muzeum SGGW w dniach od 19.10. 2023 r. do 7.11.2023 r.
Kilka słów od Autora Wystawy
Coś się kończy a co innego się zaczyna. Za niecały rok kończy się moje zatrudnienie w SGGW, ale być może zacznie się inna przygoda, jako że nie ma granic rozwoju i barier osiągania kolejnych celów (teoria stacji przesiadkowych).
Wystawa, do której zwiedzania zapraszam Państwa, stanowi przegląd ważniejszych działań pochodzących z wielu dekad mojej aktywności hobbystycznej. Znajdziecie Państwo w przestronnej Sali Wystaw Muzeum SGGW nie tylko same eksponaty materialne ale i niematerialne (np. własna muzyka filmowa jako uzupełnienie obrazu). W koncepcji Wystawy znalazła się również prezentacja niektórych warsztatów pracy nie-artysty a rzemieślnika, hobbysty, spoglądającego na ginący świat przyrody, zmieniające się otoczenie i krajobrazy. Przykładowe warsztaty pracy to: ciemnia fotograficzna do fotografii czarno białej, gitara Stratocaster (podobną miał J. Hendrix), sprzęt uzupełniający, urządzenie woo-woo. Jest także gramofon do odtwarzania zapisanego dźwięku na płycie analogowej i zastygłe na chwilę elementy „hodowanego” przez pół roku Zamku Solnego.
„Złapanie w kadr” pędzącego świata jest obecnie bardzo ułatwione za sprawą coraz to nowszych technik i technologii, wspomaganych od kilku dekad przez Sztuczną Inteligencję (SI). Z drugiej jednak strony giną krajobrazy, ginie przyroda głównie ze względu na pęd człowieka do bogactwa materialnego. Nadążanie a raczej wyprzedzenie tych niekorzystnych a nawet katastrofalnych zmian otoczenia wymaga pospiesznej archiwizacji. Stąd też wzięła się koncepcja budowy archiwum krajobrazu i jego rozpropagowania na różne grupy wiekowe (od 5. roku życia do 105.), dysponujące łatwym dostępem do urządzeń prostych w eksploatacji, jakimi są telefony komórkowe, smarfony, komputery. O eksplozji wykorzystania tych urządzeń do zróżnicowanych celów mogą świadczyć konkursy, przeglądy, festiwale czy liczne publikacje oraz pączkujące prezentacje m.in. na YouTube.
Znaczący wkład w mój dorobek wnieśli w ostatnim czasie Panowie: Paweł Łochowski i Jacek Jastalski. Wszyscy trzej jesteśmy członkami Stowarzyszenia Miłośników Fotografii Tradycyjnej a Pan Jacek Jastalski jego Prezesem. Razem wystawialiśmy swoje osiągnięcia w różnych miejscach na Mazowszu (Zamek w Pułtusku,CKiC, GDK, szkoły, ośrodki turystyczne i agroturystyczne oraz kościoły). Obydwaj Panowie, z którymi współpracuję są laureatami krajowych i lokalnych konkursów fotograficznych. Pan Paweł specjalizuje się w ujęciach „dronowych” (fotografie, film) a na wystawie umieścił dwa foto obrazy 100×100 cm przedstawiające kwiaty (ujęcie makro tulipana na ciemnym tle oraz kwiaty drzewa owocowego). Pan Jacek Jastalski dostarczył wszystkie elementy ciemni fotograficznej, do dziś używanej przez Niego podczas wykonywania bardziej zaawansowanych prac fotograficznych.
Wystawa jest bardzo obszerna i obejmuje następujące działy: foto obrazów na płótnie i piance 5mm (70 x 100 cm, 100x 100cm, 105×120 cm), slajdów i filmów przyrodniczych (w tym kręconych z drona), replikę ciemni fotograficznej. Wystawę ponadto uzupełniają aparaty fotograficzne z różnych epok. SMFT posiada w swoich zasobach ponad 50 aparatów fotograficznych i kamer. Najstarszy aparat liczy sobie ponad 100 lat. Pewną perełką jest lornetka znanej himalaistki Pani Wandy Rutkiewicz. Lornetkę przekazał Pan Leszek Partyka, który z Panią Wandą pracował w Instytucie Maszyn Matematycznych. Bardzo rozbudowany jest dział muzyczny (3 stanowiska). Na szczególną uwagę zasługuje moja płyta pt. „Obrazki z wystawy sklepu wiejskiego w Główczycach”, która doczekała się drugiego wydania w 2023 r. Jest to płyta z muzyką jazzową, bluesową, symfoniczną i klasyczną. Muzyka z tej płyty będzie emitowana w pomieszczeniu Sali Wystaw. Należy też zasygnalizować znaczący wkład najmłodszej grupy wiekowej czyli Dzieci w moje działania hobbystyczne. Na płycie znalazły się dwa utwory muzyczne (wokalne) wykonywane przez Dzieci, a za szczególny dorobek kreatywności dziecięcej należy uznać „Zamek Solny”, którego 25 elementów jest przygotowanych do oryginalnego zaaranżowania na początku listopada, kiedy planowane jest zaproszenie Dzieci z przedszkola SGGW na Wystawę.
Cała Wystawa wpisuje się w koncepcję przedstawioną przez Jeremiego Ryfkina, autora opracowania pt „Wiek dostępu”, według którego świat XXI wieku będzie czasem dostępu do sieci, wiekiem rozwoju informatyki i biotechnologii ale także odpoczynku i relaksu wobec przewidywanego zmniejszenia obciążenia człowieka pracą. Obserwowany rozwój informatyki, w tym SI jest bardzo dynamiczny. Do niedawna zbiory o pojemności 1 TB uznawane były za obszerne. Materiały, które zgromadziłem w czasie wielu dekad pracy hobbystycznej nie mieszczą się już na dysku 10TB.
Wystawa powstawała w turbulentnych warunkach przygotowań do rozpoczęcia roku akademickiego 2023/2024 w SGGW. Dziękuję Pani mgr Karolinie Grobelskiej (byłej Kustosz Muzeum SGGW), Pani Annie Rudnickiej za trud poniesiony w przygotowanie Wystawy, a także Panu Profesorowi Markowi Szumańskiemu, za wsparcie artystyczne tego nieartystycznego przedsięwzięcia. Szczególne podziękowania chciałem także złożyć Panu Rektorowi Tomaszowi Okruszko za podjęcie próby „laminaryzacji” strumienia ogromnych emocji jaki towarzyszył przygotowaniu Wystawy.