Wszechnica Żywieniowa: Sprawny umysł dzięki diecie – żywienie w profilaktyce choroby Alzheimera
Wszechnica Żywieniowa SGGW zaprasza na wykład: Sprawny umysł dzięki diecie – żywienie w profilaktyce choroby Alzheimera, który wygłosi mgr inż. Wojciech Grodzicki, doktorant w Katedrze Dietetyki, Zakład Fizjologii Żywienia, Instytut Nauk o Żywieniu Człowieka SGGW.
Wykład dostępny na kanale You Tube: Wszechnica Żywieniowa SGGW.
Choroba Alzheimera jest chorobą neurodegeneracyjną (związaną z uszkodzeniem komórek nerwowych w mózgu) o przewlekłym, nieodwracalnym i stosunkowo powolnym przebiegu oraz najczęstszą przyczyną demencji (otępienia), czyli zaburzeń funkcji mózgu, do których zaliczamy: zdolności językowe, pamięć, uczenie się, rozumienia, orientację oraz myślenie. Zwykle towarzyszą im niestabilność emocjonalna oraz zaburzenia zachowania i motywacji, a mogą występować także zaburzenia mowy, zdolności identyfikacji przedmiotów, złożonej aktywności ruchowej oraz zdolności planowania, inicjacji i kontroli złożonych zachowań, które to objawy wpływają negatywnie na normalne funkcjonowanie pacjenta w społeczeństwie.
Ponieważ najważniejszym czynnikiem ryzyka rozwoju choroby Alzheimera jest zaawansowany wiek (choroba występuje głównie u osób po 65. rż, a najczęściej po 80 rż), obserwowane od dłuższego czasu starzenie się populacji ogólnej sprzyja coraz częstszym zachorowaniom na tę postać demencji i prognozowany jest trzykrotny wzrost, do 115-135 milionów, liczby chorych na świecie w roku 2050.
Choroba Alzheimera jest wyzwaniem dla medycyny XXI wieku m.in. ze względu na brak leku/ów, które przerywałyby lub przynajmniej spowalniałyby przebieg choroby. Dlatego istotną rolę odgrywa profilaktyka chorób neurodegeneracyjnych, w tym wysoka aktywność umysłowa, odpowiedni sposób żywienia i aktywność fizyczna, zwłaszcza że proces neurodegeneracji rozpoczyna się na wiele (10-20) lat przed wystąpieniem pierwszych objawów choroby, kiedy jej zdiagnozowanie nastręcza trudności.
https://wzc.sggw.edu.pl/wydzial-zywienia-czlowieka/wszechnica-zywieniowa-sggw/
Wykłady Wszechnicy odbywają się co miesiąc podczas roku akademickiego (od października do czerwca), co roku prezentowanych jest co najmniej 9 wykładów. Do lutego 2020 r spotkania Wszechnicy odbywały się stacjonarnie na Wydziale, ale od roku 2011 były jednocześnie transmitowane przez Internet w trybie on-line. W związku z pandemią, od marca 2020 r. Wszechnica funkcjonuje zdalnie, nagrywane wcześniej przez TV SGGW wykłady są umieszczane (z wyjątkiem wykładu ze stycznia 2019 r.) na kanale You Tube Wszechnicy Żywieniowej, działającym od października 2017 roku.
Dzięki temu Internauci mają stały i niograniczony dostęp do wykładów, które były prezentowane w ciągu ostatnich kilku lat, a niektóre z nich do dnia dzisiejszego obejrzane zostały przez tysiące osób zainteresowanych szeroko pojętym żywieniem człowieka (np. wykład dot. magnezu – ponad 178 tys. odsłon, wykład dot. choroby Hashimoto – ponad 745 tys. odsłon). Poruszane w wykładach zagadnienia dotyczą podstaw fizjologii żywienia, żywienia człowieka i dietetyki, bezpieczeństwa i higieny żywności, psychologii żywienia, oceny organoleptycznej, technologii przyrządzania potraw, technologii żywności, ochrony konsumenta i innych dyscyplin w obszarze dotyczącym żywności i żywienia, ale też kilka wykładów poświęcono swego rodzaju ciekawostkom żywieniowym, ale ciekawostkom opartym na faktach naukowych (np. „Smak soplicowski”, „Co i jak jadał człowiek prehistoryczny?”).