Praktyki w ramach programu Erasmus +
Rekrutacja
Nabór na praktyki organizowany jest centralnie przez Biuro Współpracy Międzynarodowej dwa razy w roku:
- nabór główny w okresie listopad – grudzień
- nabór uzupełniający w okresie luty-marzec
W przypadku niewykorzystania liczby miejsc w obu naborach, możliwe jest przyjmowanie zgłoszeń do wyczerpania puli miejsc.
Praktyki w 5 krokach
Przed wyjazdem
Znajdź instytucję
praktyki związane z rozwojem umiejętności cyfrowych
Istnieje możliwość ubiegania się przez studentów wszystkich kierunków studiów, o praktyki związane z rozwojem umiejętności cyfrowych.
Umiejętności cyfrowe rozumiane przez Komisję Europejską w ramach Programu Erasmus+: „Any traineeship will be considered as a “traineeship in digital skills” when one or more of the following activities are practised by the trainee: digital marketing (e.g. social media management, web analytics); digital graphical, mechanical or architectural design; development of apps, software, scripts, or websites; installation, maintenance and management of IT systems and networks; cybersecurity; data analytics, mining and visualisation; programming and training of robots and artificial intelligence applications. Generic customer support, order fulfilment, data entry or office tasks are not considered in this category.”
Więcej o praktykach dot. rozwoju umiejętności cyfrowych: https://ec.europa.eu/eures/public/en/opportunities
Gdzie możesz odbyć praktykę?
Praktyki można zrealizować w zagranicznym przedsiębiorstwie, placówce naukowo-badawczej, uczelni posiadającej Kartę ECHE, organizacji non-profit lub innego typu instytucji, zlokalizowanej w kraju uczestniczącym w programie Erasmus+ Kraje programu ( UE i kraje stowarzyszone). Praktyki nie można odbyć w placówce dyplomatycznej swojego kraju, instytucji unijnej ani instytucji odpowiedzialnej za zarządzanie programami unijnymi.
W jaki sposób znaleźć miejsce?
Podstawą rekrutacji jest inicjatywa własna kandydata oraz kontakty, które sam nawiązał z instytucją przyjmującą/firmą. Uczelnia może wspomóc kandydatów oferując możliwość skorzystania z kontaktów w ramach istniejących sieci, współpracuje również ze stałymi partnerami oferującymi praktyki i staże studentom SGGW.
Baza przykładowych firm, w których można odbyć praktyki:
Co uzgodnić z instytucją?
Początkowo powinien zostać uzgodniony przede wszystkim okres odbycia praktyki. Studenci najczęściej wyjeżdżają w okresie wakacyjnym lub w okresie przewidzianym na odbycie obowiązkowej praktyki wpisanej w program studiów. Praktyka powinna trwać minimum 60 dni. Dodatkowo można ustalić zakres obowiązków i czas pracy, który trzeba będzie uwzględnić w Training Agreement przed wyjazdem.
Zgłoś się do BWM
Jak zgłosić wyjazd?
Aby zrealizować praktykę zagraniczną Erasmus+ należy przesłać wymagane dokumenty do BWM w ramach naboru:
- formularz zgłoszeniowy
- acceptance letter lub oficjalny e-mail ze zgodą instytucji na odbycie praktyk w konkretnym terminie
- międzynarodowy certyfikat językowy (np. FCE, CAE, TOEFL min. B2) lub skan wyniku rozszerzonej matury z języka angielskiego
Studentom, którzy nie posiadają certyfikatu / matury rozszerzonej z języka obcego, zostanie przydzielony egzamin językowy.
Zdaj egzamin językowy
Kiedy jestem zwolniony z egzaminu?
Z wyjazdu na praktyki w programie Erasmus+ mogą skorzystać osoby, które władają językiem obcym na poziomie min. B1. Zwolnione z egzaminu są osoby posiadające certyfikat językowy (np. FCE, CAE, CPE, TOEFL, LCCI) oraz osoby, które zdały maturę rozszerzoną z języka obcego na poziomie min. 50%. Zwolnieni z egzaminu są również studenci, którzy brali już udział w programie Erasmus+.
Jak wygląda egzamin?
Egzamin jest przeprowadzany z języka: angielskiego, niemieckiego, francuskiego, hiszpańskiego, włoskiego.
Jest bezpłatny dla studentów, którzy zgłosili swój wyjazd na praktykę do BWM w trakcie naboru.
Zaproszenie do egzaminu przesyłane jest kandydatowi drogą e-mailową w terminie uzgodnionym z BWM.Egzamin wykonywany jest całkowicie online i trwa 30 minut. W trakcie trwania egzaminu weryfikowana jest tożsamość studenta. Podczas testu sprawdzana jest umiejętność rozumienia ze słuchu, czytania i pisania.
Egzamin oceniany jest według skali CEFR od poziomu A1 do C2. Studenci, którzy uzyskają poziom min. B1 zostają zakwalifikowani do wyjazdu na praktyki.Jak wygląda test?
Przygotuj się do wyjazdu
Dokumenty
Dokumenty aplikacyjne, które należy złożyć do BWM w trakcie trwania naboru, to:
- certyfikat językowy (możliwość podejścia do egzaminu organizowanego przez BWM),
- wstępna zgoda instytucji przyjmującej w postaci e-maila bądź w wersji papierowej.
Studenci zakwalifikowani mają obowiązek złożenia do BWM dodatkowego:
- porozumienia o programie praktyki –Learning Agreement-for-traineeships 1 podpisywany jest przez studenta i zatwierdzony przez prodziekana ds. dydaktyki oraz osobę odpowiedzialną za praktykę studenta w instytucji przyjmującej.
- do wglądu ubezpieczenie – każda osoba wyjeżdżająca na praktyki musi posiadać kartę EKUZ NNW i OC. W przypadku wyjazdu do kraju gdzie nie obowiązuje karta EKUZ konieczne jest wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego.
Wszystkie wyżej wymienione dokumenty muszą być dostarczone przez studenta przed wyjazdem.
Po złożeniu dokumentów i akceptacji uczestnik mobilności musi złożyć wniosek wyjazdowy, a następnie podpisuje umowę z SGGW określającą warunki odbycia praktyk oraz wypłat i rozliczenia stypendium. Wypełnia test językowy OLS.
Bezpieczeństwo
Studenci w trakcie pobytu za granicą zobowiązani są do posiadania ubezpieczenia od kosztów leczenia oraz następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Dodatowo należy zakupić ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC). Instytucja przyjmująca, oprócz standardowego ubezpieczenia zdrowotnego, może wymagać specjalistycznych ubezpieczeń (informacje zawarte są w Learning Agreement for Traineeships). Jeśli firma nie zapewnia stosownego ubezpieczenia uczestnik mobilności powinien zadbać o jego posiadanie we własnym zakresie (np. indywidualna polisa).
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) gwarantuje jedynie leczenie niezbędne i nieplanowane w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej danego państwa. Karta wystawiana jest bezpłatnie przez wojewódzkie oddziały Narodowego Funduszu Zdrowia.
UWAGA: Posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego nie jest jednoznaczne z posiadaniem ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Wyjeżdżając w ramach programu Erasmus+ student zobowiązuje się do posiadania stosownego ubezpieczenia, w tym NNW. NNW zawarte jest np. w karcie Euro 26 lub kartcie ISIC. Istnieje również możliwość wykupienia indywidualnej polisy w dowolnym towarzystwie ubezpieczeniowym.
Zaleca się aby uczestnik zarejestrował się w serwisie Odyseusz prowadzonym przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
Po powrocie
Rozlicz swoją mobilność
W jaki sposób sfinalizować wyjazd?
Po zakończeniu praktyk studenci zobowiązani są do:
- dostarczenia do BWM potwierdzenia pobytu wraz z oceną studenta, tzw. 9-Certificate-of-attendance_traineeship
- wypełnienia ankiety stypendysty programu Erasmus+ (ankieta zostanie przesłana automatycznie na adres mailowy podany w umowie wyjazdowej)
- wypełnienia drugiego testy językowego OLS
WAŻNE ZASADY:
- minimalny okres trwania praktyki to 60 dni
- dofinansowanie gwarantowane jest na maksymalnie 3 miesiące (90 dni)
- kapitał mobilności na każdym poziomie studiów wynosi 12 miesięcy
- kapitał mobilności dla absolwenta to 12 miesięcy z uwzględnieniem mobilności na poziomie studiów (I lub II), które ukończył
- praktyki absolwenckie muszą odbyć się w przeciągu 12 miesięcy od zakończenia studiów
- w przypadku studiów ciągłych ( weterynaria) kapitał mobilności wynosi 24 miesiące
- praktyka zagraniczna może być realizowana jako obowiązkowa – wpisana w program studiów lub dodatkowa – wpisana do suplementu do dyplomu
- program praktyki musi być zbieżny z dziedziną studiów uczestnika mobilności
Stypendium
Stypendium przyznawane jest studentom i absolwentom zakwalifikowanym do udziału w praktykach. Miesięczne stawki stypendium różnią się w zależności od kraju docelowego. Ryczałt na podróż przyznawany jest każdemu uczestnikowi mobilności (projekt 2024). Studenci z niepełnosprawnościami oraz osoby znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej, mogą uzyskać dodatkowe wsparcie. SGGW oferuje studentom zakwalifikowanym dofinansowanie kosztów podróży (projekt 2023).
KONTAKT
Anna Jasiuk - Koordynator programu Erasmus+ studenci wyjeżdżający
- Godziny przyjęć studentów: poniedziałek – czwartek, godz. 10-12 i 13-15
- tel.: +48 22 59310 56
- e-mail: anna_jasiuk@sggw.edu.pl
Zofia Rydlewska - Koordynator programu Erasmus+ studenci wyjeżdżający
- Godziny przyjęć studentów: poniedziałek – czwartek, godz. 10-12 i 13-15
- tel.: +48 22 59310 49
- e-mail: zofia_rydlewska@sggw.edu.pl