Koordynator Ds. Akredytacji Laboratoriów
Obowiązki koordynatora ds. akredytacji laboratoriów:
nadzór nad prawidłowym funkcjonowaniem systemu zarządzania w Laboratorium Akredytowanym SGGW tj. w Samodzielnej Pracowni Żywienia Zwierząt INoZ SGGW (Certyfikat Akredytacji PCA nr AB 439)
koordynowanie prac związanych z wdrażaniem Systemu Zarządzania zgodnie z wymaganiami normy PN-EN ISO/IEC 17025:2018-02: Ogólne wymagania dotyczące kompetencji laboratoriów badawczych i wzorcujących, w kolejnych zainteresowanych Laboratoriach SGGW, w tym koordynowanie procesu przygotowywania kolejnych laboratoriów/metod badawczych zgodnie z wymaganiami Polskiego Centrum Akredytacji (PCA) w procesach akredytacji. Dokumenty PCA obowiązujące w procesach akredytacji są dostępne na stronie internetowej www.pca.gov.pl
pomoc podczas opracowywania nowych metod badawczych w procesach akredytacji oraz przygotowaniu nowych procedur systemu zarządzania zgodnie z wymaganiami Polskiego Centrum Akredytacji.
ZASADY PROCESU AKREDYTACJI
Krajową jednostką akredytującą, upoważnioną do akredytacji jednostek oceniających zgodność jest Polskie Centrum Akredytacji (PCA).
Polskie Centrum Akredytacji prowadzi działalność akredytacyjną w obszarze oceny zgodności dobrowolnym oraz regulowanym prawnie na mocy ustawy z dnia 13.04.2016 r. o systemach oceny zgodności i nadzoru rynku.
Wymagania akredytacyjne dla poszczególnych rodzajów jednostek oceniających zgodność, w tym dla laboratoriów badawczych są określone w programach akredytacji. Szczegółowe wykazy wymagań akredytacyjnych są dostępne na stronie internetowej www.pca.gov.pl w Listach wymagań akredytacyjnych.
Zasady i warunki akredytacji dotyczące udzielania i utrzymywania akredytacji dla laboratoriów badawczych są wskazane i określone w następujących dokumentach PCA:
– dokument DA-01: Opis systemu akredytacji;
– dokument DAB-07: Akredytacja laboratoriów badawczych.
W procesach akredytacji laboratoriów badawczych ocenie są poddawane tylko te obszary działania, które są objęte wnioskowanym zakresem akredytacji. W stosunku do pozostałych obszarów działania laboratorium badawczego, ocenia się czy działania te nie wpływają negatywnie na spełnienie wymagań akredytacyjnych, w tym na zaufanie do bezstronności i wiarygodności wykonywanych przez laboratorium działań/badań w zakresie oceny zgodności, objętej wnioskiem o akredytację.
KONTAKT:
Biuro Projektów Strukturalnych i Transferu Technologii
Centrum Analityczne
dr inż. Renata Madyniak – koordynator ds. akredytacji laboratoriów e-mail: renata_madyniak@sggw.edu.pl,
tel. 22- 59- 358 12