Podczas obrad Zgromadzenia Ogólnego KRASP, które odbyło się 29.05.2021 w Collegium Novum UJ oraz online, rektor Uniwersytetu Warszawskiego, prof. dr hab. Alojzy Nowak i rektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, prof. dr hab. Michał Zasada podpisali umowę o współpracy w zakresie prowadzenia wspólnych studiów na kierunku „technologia biomedyczna” oraz współpracy w ramach procesu dydaktycznego prowadzonego przez SGGW i UW.
Nowy kierunek studiów: technologia biomedyczna
Kierunek międzyuczelniany będzie prowadzony przy współpracy z Wydziałem Chemii Uniwersytetu Warszawskiego. Łączy wiedzę z dyscyplin przyrodniczych i technicznych w celu opracowania innowacyjnych środków medycznych oraz kreowania rozwiązań wspomagających leczenie, diagnostykę i prewencję. Koncepcja kształcenia obejmuje szerokie zastosowanie wiedzy z zakresu biologii człowieka na poziomie nanostruktury, mikrostruktury i makrostruktury do projektowania rozwiązań technologicznych oraz ich wdrażania i komercjalizacji dla medycyny.
W programie studiów znajdują się m.in.: hodowla komórek i tkanek, genetyka klasyczna i molekularna, podstawy nanobiotechnologii, biosynteza i charakterystyka związków o charakterze farmakologicznym. Studenci poznają aspekty planowania doświadczeń na zwierzętach oraz zasady prowadzenia badań zgodnie z dobrą praktyką laboratoryjną. Będą mogli zmierzyć się z szerokim zakresem zagadnień badawczych, podczas których podejmą próby rozwiązania indywidualnie bądź w zespole problemów naukowych.
Absolwenci będą przygotowani do kreowania nowych rozwiązań i technologii dla medycyny i farmacji.
Znajdą zatrudnienie w nowoczesnych, innowacyjnych firmach związanych z działalnością na rzecz szeroko rozumianego wspomagania medycyny o charakterze biomedycznym, biotechnologicznym, czy też nanobiotechnologicznym.
Studia stacjonarne I-go stopnia, czas trwania: 7 semestrów, początek studiów (semestr): zimowy
Przedmioty rekrutacyjne: biologia oraz chemia lub fizyka.