Wolf Expedition. Wyprawa śladami dużych drapieżników
Relacja z 21. edycji warsztatów zimowego tropienia dużych drapieżników Wolf Expedition, zorganizowanych przez Koło Młodych SITLiD działające w ramach Koła Naukowego Leśników SGGW.
Bieszczadzkie liczenie drapieżników
Miłośnicy przyrody z różnych zakątków Polski od 10 do 17 lutego zgromadzili się na terenach pięciu bieszczadzkich nadleśnictw: Baligrodu, Cisnej, Komańczy, Lutowiska i Stuposian. Wśród 26 uczestników znaleźli się studenci i absolwenci leśnictwa z Warszawy i Olsztyna. Głównym celem wyjazdu było szkolenie z metod określania liczebności dużych drapieżników na podstawie ich tropów oraz śladów z naciskiem na naukę inwentaryzacji wilka, ale także niedźwiedzi, rysi i żbików.
Cześć teoretyczna
Wydarzenie rozpoczęło się serią wykładów zaproszonych gości, które rozpoczął Adam Gełdon z Nadleśnictwa Spychowo omawiając biologię i ekologię wilka oraz innych drapieżników, a także sposoby ich tropienia. Dr Wojciech Krukar z Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie opowiedział o nazewnictwie w Bieszczadach, a dr Edward Marszałek z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie przedstawił historię ludzi związanych z bieszczadzkimi lasami. Następnie Hubert Fedyń z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie podzielił się wiedzą na temat zabezpieczeń przed zwierzętami chronionymi. Na koniec grupa odwiedziła Kazimierza Nóżkę z Nadleśnictwa Baligród, aby porozmawiać o pracy leśników w górach.
Szkolenie w praktyce
W ciągu dnia uczestnicy warsztatów przemierzali rozległe bieszczadzkie lasy, rejestrując ślady obecności drapieżników i ich ofiar. Dane zbierano na wcześniej wyznaczonych trasach, korzystając z aplikacji mobilnej tMap, przygotowanej przez firmę Taxus IT. Pomimo stopniałego śniegu, który nie ułatwiał obserwacji, grupy 4-5 osobowe uczyły się tropienia na błocie i zmarzniętym śniegu na wierzchołkach gór. Podczas ekspedycji zauważono różnorodne zwierzęta, ale największe wrażenie zrobiła wataha 8 wilków na Balnicy. Uczestnicy mieli szczęście znaleźć parę zrzutów o imponujących rozmiarach.
Poza badaniami, obóz dał możliwość nawiązania kontaktów i poznanie niezwykłych ludzi. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Koło Młodych SITLiD, będące sekcją Koła Naukowego Leśników, we współpracy z Lasami Państwowymi, które zostały partnerem warsztatów. Dziękujemy Dyrektorowi Generalnemu Lasów Państwowych za patronat i wsparcie oraz prof. Marcie Aleksandrowicz-Trzcińskiej, dziekan Wydziału Leśnego SGGW i dr. hab. Romanowi Wójcikowi, prof. SGGW, dyrektorowi Instytutu Nauk Leśnych za objęcie wydarzenia patronatem honorowym. Wolf Expedition stanowił nie tylko doskonałą okazję do nauki, ale także niezapomniane doświadczenie dla wszystkich zaangażowanych w badania i ochronę dzikiej przyrody Bieszczad.