Wizyty przedstawicieli zagranicznych uczelni w SGGW – Universidad Nacional de Colombia oraz Shanghai Lixin University of Accounting and Finance
12 i 13 .11.2024 r. Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego miała przyjemność gościć przedstawicieli dwóch prestiżowych uczelni zagranicznych.
Współpraca z Universidad Nacional de Colombia
12 listopada SGGW odwiedziła prorektor Universidad Nacional de Colombia – prof. Monica Reinartz Estrada. Universidad Nacional de Colombia to największy publiczny uniwersytet w Kolumbii, który posiada dziewięć kampusów rozmieszczonych w różnych regionach kraju. Uniwersytet oferuje szerokie spektrum kierunków – od nauk społecznych i humanistycznych, po inżynierię i nauki rolnicze. Dzięki temu jest liderem w badaniach naukowych oraz edukacji na poziomie krajowym i międzynarodowym.
Podczas wizyty dr hab. Marta Mendel, prorektor ds. umiędzynarodowienia SGGW, oraz dr hab. Łukasz Uzarowicz, prof. SGGW z Instytutu Rolnictwa, Katedra Gleboznawstwa rozmawiali z prof. Monicą Reinartz Estradą o możliwościach współpracy badawczej, zwłaszcza w dziedzinie gleboznawstwa i rolnictwa. Poruszono również kwestie dotyczące mobilności studenckiej oraz wymiany kadry akademickiej między uczelniami.
Shanghai Lixin University of Accounting and Finance
Dzień później, 13 listopada, gościliśmy pięcioosobową delegację z Shanghai Lixin University of Accounting and Finance z kanclerzem uczelni panem Xie Chao na czele. Shanghai Lixin University of Accounting and Finance to jedna z najważniejszych uczelni chińskich specjalizujących się w naukach finansowych i rachunkowości. Uczelnia jest znana z szerokiej współpracy międzynarodowej. Kształci studentów z całego świata, co umożliwia rozwój interdyscyplinarnych projektów edukacyjnych i badawczych. Rozmowy z delegacją z Shanghai Lixin University of Accounting and Finance prowadziły dr hab. Marta Mendel, prof. SGGW, prorektor ds. umiędzynarodowienia, dr Ewelina Grzegorzewicz, kierownik Biura Spraw Studenckich i Katarzyna Specjalska, kierownik Biura Spraw Studenckich. Główne tematy koncentrowały się wokół wymiany studenckiej oraz współpracy w obszarze nauk społecznych. Omawiano również zwiększenie mobilności studentów i kadry naukowej.
Obie wizyty otwierają drogę do intensyfikacji współpracy między SGGW, a uczelniami z Kolumbii i Chin, co przyczyni się do rozwoju projektów badawczych oraz możliwości wymiany międzynarodowej.