Wizyta duńskich przedsiębiorców w Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym Wilanów-Obory
Rolnictwo przyjazne dla klimatu
W ramach pierwszej zagranicznej wizyty Jego Królewskiej Mości Fryderyka X Króla Danii w Polsce, która odbyła się w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, duńscy przedsiębiorcy sektora rolno-spożywczego oraz ministrowie rolnictwa Danii i Polski odwiedzili Rolniczy Zakład Doświadczalny Wilanów-Obory (RZD). Duńczycy są zainteresowani współpracą z Polską i z SGGW w zakresie badań dotyczących produkcji biogazu oraz ograniczania negatywnych skutków produkcji zwierzęcej dla środowiska.
„Nowoczesne rolnictwo opiera się na gospodarstwach ekologicznych lub prowadzących tzw. rolnictwo regeneracyjne, gdzie ich produkcja nie szkodzi środowisku i pozostawia ujemny ślad węglowy – chcemy to osiągnąć w Zakładach Doświadczalnych SGGW, które unowocześniamy. W RZD w którym się obecnie znajdujemy już wdrożyliśmy rozwiązania wykorzystywane w rolnictwie precyzyjnym. Na początek zainstalowaliśmy urządzenia śledzące GPS w naszych ciągnikach i innym sprzęcie rolniczym. Naszym kolejnym celem jest inwestycja w biogazownię oraz rozwiązania inteligentnego gospodarstwa, które pozwolą nam osiągnąć ujemny ślad węglowy i ekonomicznie zoptymalizować produkcję. Chcemy zmienić nasze tradycyjne rolnictwo na rolnictwo przyjazne klimatowi, pokonując wyzwania rolnicze i tworząc przyjazną środowisku produkcję hodowlaną” – mówił prof. dr hab. Michał Zasada, rektor SGGW podczas spotkania z duńskimi przedsiębiorcami w RZD Wilanów-Obory.
Profesor Zasada podkreślił, że zaangażowanie naukowców z SGGW w konkretne projekty badawcze pokazuje, jak bardzo uczelnia jest aktywna w działaniach zmierzajacych do redukcji emisji gazów cieplarnianych, a także w walce ze zmianami klimatycznymi poprzez produkcję i wykorzystanie biopaliw.
Jakob Jensen, Minister Żywności, Rolnictwa i Rybołówstwa Danii podkreślił w swojej wypowiedzi istotę transformacji przemysłu rolniczego opartej na badaniach i wymianie doświadczeń między Danią i Polską. Takie podejście pomoże zwiększyć produktywność, przy jednoczesnej ochronie środowiska.
Adam Nowak, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi podkreślił w swoim wystąpieniu, że redukcja emisji gazów cieplarnianych i zmian klimatycznych poprzez produkcję i wykorzystanie biopaliw jest wspólnym celem programów rozwoju zrównoważonego rolnictwa w Polsce, UE i na świecie. Jest to istotna część Europejskiego Zielonego Ładu, która zapewnia plan działania mający na celu zwiększenie efektywnego wykorzystania zasobów poprzez przejście na czystą gospodarkę o obiegu zamkniętym, przywrócenie różnorodności biologicznej i ograniczenie zanieczyszczeń.
„Jestem wdzięczny, że możemy spotkać się przy takiej okazji w Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym Wilanów-Obory SGGW. Wierzę, że tylko współpracując możemy osiągnąć cele zrównoważonego rozwoju, dlatego przekujmy aspiracje w działania i budujmy zrównoważoną, neutralną dla klimatu i zasobooszczędną przyszłość dla tego i przyszłych pokoleń” – powiedział minister Adam Nowak.
Duńscy przedsiębiorcy wizytujący Rolniczy Zakład Doświadczalny SGGW wzięli udział w dwóch sesjach tematycznych.
Sesję „Rolnictwo przyjazne dla klimatu” prowadził Jan Laustsen, Dyrektor Duńskiej Rada ds. Rolnictwa i Żywności. Dr hab. Marcin Gołębiewski, prof. SGGW, Dyrektor Instytutu Nauk o Zwierzętach zaprezentował uczestnikom sesji krótki wykład na temat wyzwań stojących przed polskim rolnictwem na drodze do produkcji zwierzęcej przyjaznej dla klimatu.
Dr hab. Anna Berthold-Pluta, prof. SGGW, zastępca Dyrektora Instytutu Nauk o Żywności przedstawiła założenia projektu pt: „Sieć badawcza uczelni przyrodniczych na rzecz rozwoju polskiego sektora mleczarskiego – projekt badawczy” (SUP-RIM) finansowanego przez MNiSW, w którym SGGW bierze aktywny udział. Celem projektu jest naukowe wsparcie polskiego mleczarstwa w zakresie innowacyjnej i bezpiecznej produkcji przy zachowaniu dobrych praktyk na rzecz ochrony środowiska w aspekcie zmian klimatycznych.
Podczas odbywającej się równolegle drugiej sesji na temat biogazu, którą prowadził Leif Nielsen, Dyrektor Konfederacji Duńskiego Przemysłu, goście z Danii wysłuchali między innymi prezentacji o produkcji biogazu i wdrażaniu badań naukowych w RZD Wilanów-Obory. Krótkie prezentacje wygłosili: prof. dr hab. Aleksander Lisowski z Katedry Inżynierii Biosystemów Instytutu Inżynierii Mechanicznej SGGW oraz Łukasz Zaniuk, Dyrektor Rolniczego Zakładu Doświadczalnego Wilanów-Obory.