Wernisaż wystawy „mgr-ak-2022” w Muzeum SGGW
W gościnnych wnętrzach Muzeum SGGW odbył się wernisaż wystawy „mgr-ak-2022” prezentującej wyróżnione prace magisterskie absolwentów kierunku Architektura Krajobrazu.
- edycja wydarzenia „mgr-ak”
Tegoroczna 14. edycja tego cyklicznego wydarzenia odbyła się pod hasłem PROMOTOR dla podkreślenia rangi dydaktyków w środowisku akademickim, którzy prowadzą i promują studentów kończących uniwersytecki etap kształcenia. To próba zwrócenia uwagi na mistrzów, którzy własnym przykładem i staraniami wpływają na kształtowanie zawodowych postaw wśród studentów.
Idea
Wystawa już od kilkunastu lat wpisuje się w historię Muzeum SGGW oraz Katedr Architektury Krajobrazu i Sztuki Krajobrazu jako ważna inicjatywa, wspierająca proces edukacji. Jest dla absolwentów podsumowaniem doświadczeń zebranych w ciągu całego okresu studiowania i przygotowaniem do wykonywania zawodu.
Goście wernisażu
W wernisażu wzięli udział przedstawiciele środowiska akademickiego, związani z kierunkami projektowania i zagospodarowania przestrzennego, osoby reprezentujące związki i stowarzyszenia branżowe, absolwenci kierunku architektura krajobrazu, promotorzy prac dyplomowych, studenci i inni goście. Swoją obecność zaznaczyli zarówno pracownicy Katedry Architektury Krajobrazu, jak i Katedry Sztuki Krajobrazu. Władze Instytutu Inżynierii Środowiska SGGW reprezentowała dr hab. Beata Gawryszewska, zastępca dyrektora Instytutu. Wśród gości obecni byli przedstawiciele władz Wydziału Hodowli, Bioinżynierii i Ochrony Zwierząt SGGW prof. dr hab. Justyna Więcek, Dziekan Wydziału oraz dr Jan Slósarz, Prodziekan. WHBiOZ wraz z INZ jest honorowym patronem wydarzeń organizowanych w Muzeum SGGW w bieżącym roku akademickim. Wśród gości obecny był również prof. dr. hab. Marek Bryx, kierownik Katedry Miasta Innowacyjnego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.
Inauguracja wydarzenia
Gości powitała Karolina Grobelska, kustosz Muzeum SGGW, a następnie głos zabrała prof. dr hab. inż. Anna Baryła, Prodziekan Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska ds. kierunku architektura krajobrazu, która skierowała słowa podziękowań do organizatorów wydarzenia, a absolwentom i ich promotorom życzyła dalszych sukcesów zawodowych. Nie zabrakło również przemówienia dr inż. Agnieszki Gawłowskiej, niestrudzonej kuratorki wystaw „mgr-ak”, której w realizacji przedsięwzięcia niezmiennie towarzyszą: prof. dr hab. Marek Szumański oraz mgr inż. Krzysztof Gadomski, odpowiedzialny za oprawę graficzną wszystkich dotychczasowych edycji wystawy. Otwarciu wystawy towarzyszyło wręczanie absolwentom pamiątkowych dyplomów, przygotowanych przez organizatorów wydarzenia oraz nagród przyznanych przez przedstawicieli stowarzyszeń branżowych: Sekcji Architektury Krajobrazu Odziały Warszawskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP, Agencji Promocji Zieleni i Związku Szkółkarzy Polskich, Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego, jak również Polskiej Asocjacji Ekologii Krajobrazu. To jeden z najprzyjemniejszych momentów wystawy, gdy osoby z dużym doświadczeniem zawodowym doceniają młodych adeptów fachu.
Nagrody i wyróżnienia
- W tym roku przedstawiciele Sekcji Architektury Krajobrazu O/W SARP w składzie: Magdalena Kazulo-Kleyff, Marek Szeniawski i Jakub Zemła przyznali nagrodę główną za pracę „Park Pamięci – na przykładzie rewaloryzacji parku Gucin Gaj”, wykonaną przez studenta Konrada Jana Wąsika pod kierunkiem dr hab. inż. Joanny Dudek-Klimiuk.
Wyróżnienie zostało przyznane Aleksandrze Rogalskiej, która pod okiem promotor dr inż. Beaty Fortuny-Antoszkiewicz podjęła się omówienia tematu „Współczesne problemy kształtowania i utrzymania zadrzewień śródpolnych na przykładzie fragmentu gminy Sochaczew”.
- W imieniu Agencji Promocji Zieleni nagrodę główną przyznała pani Joanna Filipczak, za pracę „Problem zadrzewień i zieleni na cmentarzach powiatu augustowskiego”, zrealizowaną przez Laurę Chudecką przy wsparciu merytorycznym dr hab. inż. Edyty Rosłon-Szeryńskiej.
W kategorii wyróżnień została dostrzeżona praca Aleksandry Rogalskiej, poświęcona tematyce zadrzewień na podstawie fragmentu pejzażu sochaczewskiego.
- Polskie Towarzystwo Dendrologiczne nagrodziło pracę „Wpływ nieprawidłowych praktyk pielęgnacyjnych na percepcję drzew”, przygotowaną przez Annę Zielińską pod opieką merytoryczną dr inż. Marzeny Suchockiej
- Polska Asocjacja Ekologii Krajobrazu dostrzegła znaczenie i wartość pracy „Architektura krajobrazu wobec klimatu. Wyzwania, przykładowe rozwiązania i ich uwarunkowania prawne”, wykonanej przez Agnieszkę Adamiec przy wsparciu promotor dr hab. inż. Joanny Dudek-Klimiuk.
Ekspozycja prac i tematyka
W sali wystaw czasowych Muzeum SGGW zostało zaprezentowanych 19 prac projektowo-badawczych. Motywem przewodnim wystawy był PROMOTOR jako osoba kluczowa dla kształtu i jakości pracy dyplomowej.
Wśród prezentowanych prac można wyróżnić kilka zasadniczych grup tematycznych i dokonać na ich podstawie bardziej szczegółowego rozróżnienia oraz charakterystyki. Wśród poruszanych kwestii znalazły się zagadnienia odnoszące się do planowania przestrzennego w granicach terytorialnych miejsc o ustalonej już tożsamości, jak np. nadwiślańskie miasteczko Zakroczym o kilkusetletniej historii z dobrze zachowanymi śladami materialnej przeszłości w postaci zabytkowych kościołów oraz ich wyposażenia, czy też planowania w obrębie zespołów architektonicznych o silnych uwarunkowaniach przyrodniczych, czego dowodem są obiekty militarne położone w naturalnym otoczeniu Fortu IV Chrzanów i Fortu V Włochy.
Innym obszarem zainteresowań wśród tegorocznych magistrantów była problematyka związana z komponowaniem przestrzeni dla dzieci i to takiej o walorach typowo poznawczych, zwłaszcza w odniesieniu do placów zabaw dla najmłodszych albo o znaczeniu bardziej edukacyjnym i wychowawczym, jak w przypadku projektu adaptacji parku w Białce na potrzeby programu opiekuńczo-wychowawczego wg pedagogiki Marii Montessori.
Równie frapującym tematem okazały się badania środowiskowe przeprowadzone celem ustalenia stopnia wpływu drzew i zieleni na psychologiczną stronę życia człowieka, wykazujące szczególnie dobroczynny wpływ na zachowanie pozytywnego stanu ducha i równowagi w organizmie.
Innym rejonem poszukiwań naukowych stały się zagadnienia dotyczące klimatu oraz prawnych uwarunkowań i regulacji, które ułatwiają pracę architektom krajobrazu. Wspomniane realizacje stanowią zaledwie część całości. Przytoczone przykłady mają charakter modelowy i stanowią zachętę do bezpośredniego obejrzenia wystawy oraz pogłębionego wglądu w przedstawianą problematykę. Każda z prac jest głosem publicznym, wyrażającym dążenie do uzyskania równowagi między stale wzrastającymi potrzebami społeczeństwa, a dziedzictwem świata przyrodniczego i kulturowego.
Zapraszamy do Muzeum SGGW na wystawę
Wszystkich zainteresowanych obejrzeniem wystawy bardzo serdecznie zapraszamy do Muzeum SGGW i przypominamy, że podczas zwiedzania można oddać swój głos na najbardziej interesującą pracę. Na podstawie zebranych głosów zostanie wręczona nagroda publiczności.