Webinarium: Użytki zielone pod lupą Unii Europejskiej
Już od trzech lat, w ramach realizowanego projektu SUPER-G (Sustainable Permanent Grassland Systems and Policies) pod lupą grupy naukowców z 19 różnych jednostek z 15 krajów Unii Europejskiej są trwałe użytki zielone. Polska jest reprezentowana przez grupę specjalistów z Katedry Agronomii Instytutu Rolnictwa Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie pod kierownictwem prof. dr. hab. Piotra Stypińskiego.
Projekt obejmuje szereg działań o charakterze naukowym i praktycznym. Od samego początku trwają prace nad lepszym poznaniem rozmieszczenia trwałych użytków zielonych (TUZ) w Unii Europejskiej, uaktualnieniem ich typologii oraz opracowaniem wskaźników rolno-środowiskowych pozwalających ocenić świadczone przez nie usługi ekosystemowe.
W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat wraz z rozwojem technologii i mechanizacją rolnictwa gwałtownie zmniejszyła liczba koni utrzymywanych w gospodarstwach. Obecnie wykorzystywane są one przede wszystkim w rekreacji i sporcie, a jedynie lokalnie…
W przygotowaniu jest aplikacja, która ma być skutecznym narzędziem wspierającym gospodarowanie na łąkach i pastwiskach w obrębie indywidualnych gospodarstw. Jak wskazują pierwsze doniesienia, istnienie i zarządzanie TUZ jest kluczem do świadczenia wielu usług ekosystemowych w całej Europie. Funkcje użytków zielonych są jednak zagrożone, przez nieoptymalne zarządzanie, uprawę w systemach produkcji rolnej nastawionej na wysoką wydajności oraz porzucanie uprawy na odległych i marginalnych obszarach.
Bardzo ważną częścią projektu jest edukacja i wymiana doświadczeń pomiędzy rolnikami w całej Europie. Dlatego też już 26 kwietnia 2022 roku odbędzie się specjalny 3-godzinny webinar poświęcony gospodarowaniu na użytkach zielonych w rejonach o dużym znaczeniu przyrodniczym na przykładzie Biebrzańskiego Parku Narodowego – jednego z największych parków narodowych w Europie chroniącego rozległe tereny bagienne, w tym zbiorowiska trawiaste i lasy położone głównie na glebach torfowych.
Tematem przewodnim spotkania będzie pytanie jak gospodarować na użytkach zielonych, aby mogły spełniać swoje funkcje przyrodnicze i produkcyjne? Do dyskusji zaproszeni są rolnicy, doradcy środowiskowi, członkowie fundacji przyrodniczych, naukowcy i samorządowcy.
Udział w wydarzeniu, choć wymaga wcześniejszej rejestracji, jest bezpłatny. Wystąpienia zaproszonych gości z Polski, Czech oraz Holandii będą w języku angielskim z możliwością tłumaczenia na język polski. Szczegółowy program webinarium oraz formularz rejestracyjny znajdują się na stronie Stakeholder Webinar – 26 April 2022 (google.com)