Wczesne diagnozowanie chorób Parkinsona i Alzheimera
Naukowcy z Instytutu Informatyki Technicznej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie dr hab. Ryszard Kozera prof. SGGW, mgr inż. Aleksandra Konopka i mgr inż. Karol Struniawski we współpracy z dr. inż. Piotrem Hańczycem z Zakładu Optyki na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, pracują nad technologią wczesnego wykrywania chorób neurodegeneracyjnych.
Przedmiot badań
Istotą projektu jest opracowanie technologii umożliwiającej wczesne wykrywanie chorób neurodegeneracyjnych, takich jak Parkinson i Alzheimer. Innowacyjność powstającej metody opiera się na analizie widma uzyskanego za pomocą laserowego badania próbek pobranych od pacjentów. Dzięki temu badaniu można zidentyfikować obecność amyloidów – szkodliwych białek związanych z rozwojem tych chorób.
Proces badawczy polega na prześwietlaniu materiału biologicznego światłem laserowym po wcześniejszym wyznakowaniu fluorescencyjnymi barwnikami medycznymi, które wiążą się z amyloidami. W ten sposób możliwe jest dokładne określenie w jakiej ilości w materiale pacjenta występują szkodliwe białka.
Nad stworzeniem systemu automatyzującego badania pracują naukowcy z Instytutu Informatyki Technicznej SGGW dr hab. Ryszard Kozera prof. SGGW, mgr inż. Aleksandra Konopka i mgr inż. Karol Struniawski. Zespół skupia się na stworzeniu rozwiązania, które przy pomocy metod przetwarzania obrazu oraz AI, będzie w stanie analizować próbki białek uzyskane przy pomocy spektroskopu pod kątem gromadzenia się w nich amyloidów. Docelowo naukowcy opracują system, który zautomatyzuje cały proces uzyskiwania jak i przetwarzania zdjęć spektroskopowych, tak aby stworzone rozwiązanie mogło być szeroko stosowane, w tym w ramach badań przesiewowych. W efekcie lekarz otrzyma wynik badania, w tym także rekomendację przygotowaną na podstawie analizy badań przy pomocy algorytmów AI.
„Celem naszego projektu jest nie tylko skrócenie czasu analiz, lecz także możliwe uproszczenie całego procesu badania próbek, co ma ułatwić lekarzom działanie. Dzięki temu możliwe będzie zastosowanie opracowanej technologii w badaniach przesiewowych osób, które nie mają objawów chorób neurodegeneracyjnych.” – wyjaśnia mgr inż. Karol Struniawski, z Instytutu Informatyki Technicznej SGGW.
Transfer technologii
Transfer nowatorskiej technologii ma zapewnić spółka Neurolight założona z inicjatywy naukowców z SGGW i UW. Dzięki wczesnemu wykrywaniu chorób neurodegeneracyjnych, medycyna będzie mogła skuteczniej działać na rzecz zdrowia pacjentów, umożliwiając wczesną interwencję i zapobieganie rozwojowi schorzeń.
Konsultacja mgr inż. Karol Struniawski, Instytut Informatyki Technicznej SGGW