W Światowym Dniu Ziemi czołowe warszawskie uczelnie zachęcają do gry klimatycznej, która pomaga przystosować osiedla do zmian klimatycznych w miastach
Poważna gra klimatyczna „Osiedle z klimatem” już pomaga mieszkańcom pięciu warszawskich osiedli zdecydować o rozwiązaniach adaptujących osiedle do zmiany klimatu. Od dziś gra jest dostępna za darmo dla mieszkańców całej Polski. Można zagrać na swoim osiedlu i dowiedzieć się, jak obniżyć temperaturę latem, poprawić jakość powietrza oraz przechwycić wodę opadową.
Uważaj, bo ta gra działa w realu
Poważne gry są coraz częściej stosowane jako narzędzia, które pomagają podjąć istotne decyzje. Gra „Osiedle z klimatem” została zaprojektowana po to, by najlepiej dostosować miejsca zamieszkania do zmian klimatu. Pozwala na wybór spośród 40 rozwiązań, m.in.: ogrody deszczowe, niecki chłonne, pnącza, drzewa, łąki kwietne. Specjalne algorytmy weryfikują skuteczność zmian i pozwalają sprawdzić, czy obniżyliśmy temperaturę powietrza, poprawiliśmy jego jakość, ile przechwyciliśmy wody opadowej, a jednocześnie, czy nasze propozycje będą sprzyjają bioróżnorodności.
Ekstremalne zjawiska pogodowe szczególnie dotkliwe w miastach i miasteczkach
Problem zmian klimatu dotyczy nas wszystkich, ale szczególnie silnie mieszkańców miast i miasteczek, gdzie ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak: fale upałów, deszcze nawalne czy okresy suszy, są wyjątkowo dotkliwe. Liczba i intensywność tych zjawisk stale rośnie – 2023 rok był najgorętszy w historii (raport Światowej Organizacji Meteorologicznej). Zjawiska takie jak np. tropikalne noce mają bezpośredni wpływ na nasze zdrowie i życie.
Działaj lokalnie, zmieniaj globalnie
Możemy przeciwdziałać zmianom klimatu działając lokalnie z sąsiadami. Gra daje instrukcje na poprawę jakości życia w miejscu zamieszkania: grasz online z osobami z sąsiedztwa na swoim osiedlu, a potem wprowadzasz rozwiązania w życie. Kilka dni temu na Roosvelt Island w Nowym Jorku razem z mieszańcami Manhattanu posadziliśmy Mikrolas. Takie rozwiązania ze świata będziemy prezentować na wystawie w warszawskim pawilonie architektury – Zodiak. Gra powstała po to, by zachęcać i inspirować mieszkańców do podejmowania działań. – opowiada dr hab. Agata Cieszewska, liderka projektu z SGGW.
Grę „Osiedle z klimatem” przetestowali mieszkańcy pięciu warszawskich osiedli we współpracy z ekspertami i ekspertkami z warszawskich uczelni, lokalnymi liderami i liderkami, a nawet partyzantami ogrodniczymi.
Zagraj w poważną grę klimatyczną „Osiedle z klimatem”. Pobierz grę za darmo na www.osiedlezklimatem.pl
O projekcie Co-Adapt
Projekt Co-Adapt Co-Adapt – „Communities for Climate Change Action” – „Działania społeczności lokalnych na rzecz adaptacji do zmiany klimatu” – korzysta z dofinansowania tzw. Grantów Norweskich w ramach funduszy EOG. Celem projektu jest stworzenie gry symulacyjnej „Osiedle z klimatem” motywującej społeczności lokalne do podejmowania działań na rzecz adaptacji do zmiany klimatu w ich najbliższym otoczeniu – w osiedlach mieszkaniowych. Z polskiej strony operatorem projektu jest Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Polskich partnerów projektu reprezentują naukowcy z czołowych warszawskich uczelni i instytucji naukowych: SGGW, Katedra Architektury Krajobrazu oraz Uniwersytetu Warszawskiego, Wydział Geografii i Studiów Regionalnych, a współpracujemy również z naukowcami Politechniki Warszawskiej, Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN oraz Uniwersytetu Gdańskiego. Partnerami norweskimi
w projekcie są naukowcy z Zachodnio-norweskiego Instytutu Badawczego oraz Uniwersytetu w Oslo. Są to: architekci krajobrazu oraz geografowie w tym klimatolodzy, hydrolodzy i ekolodzy krajobrazu, a także dendrolog, zoolog, inżynier środowiska oraz architekci, czyli wszyscy mający wpływ na kształtowanie środowiska w którym żyjemy, a także socjolodzy, informatycy i projektanci gier.
Kalendarz wydarzeń
- 15-28 kwietnia – kampania gry „Osiedle z klimatem” na nośnikach reklamowych
w warszawskich autobusach - 25 kwietnia Konferencja prasowa dla dziennikarzy i otwarcie wystawy „Osiedle z klimatem“, Centrum Architektoniczne Zodiak w Warszawie, godzina 11.00
- 25-26 kwietnia Seminaria warsztatowe „Osiedle z klimatem” w Centrum Architektonicznym Zodiak w Warszawie
- dla organizacji pozarządowych i liderów 25.04.2024 godzina 17.00,
- dla urzędników i 26.04.2024 godz.11.00,
- zgłoszenia należy przesyłać na adres e-mail: agnieszka_sosnowska@sggw.edu.pl