Uroczystość upamiętniająca Stanisława Staszica
Z inicjatywy Stowarzyszenia Wychowanków uczelni od wielu lat w kampusie Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego przed pomnikiem Stanisława Staszica, na początku maja, odbywają się uroczystości upamiętniające postać wielkiego Polaka, patrioty, naukowca, filantropa oraz jednego z założycieli Instytutu Agronomicznego w Marymoncie.
Z okazji przypadających 8 maja imienin ks. Stanisława Staszica władze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, przedstawiciele Stowarzyszenia Wychowanków SGGW, związków zawodowych, studenci, pracownicy uczelni, a także uczniowie i nauczyciele szkół imienia Staszica biorą udział w uroczystości przypominającej dorobek Stanisława Staszica. W tegorocznej uroczystości uczestniczyli uczniowie i nauczyciele z Zespołu Szkół Rolniczych imienia Stanisława Staszica w Miętnem i ze Szkoły w Nakle nad Notecią.
Mottem tegorocznych uroczystości pod pomnikiem ks. Stanisława Staszica było hasło „Wspólnota i przyjaźń narodów – dobrze, że jesteśmy razem”.
Zgromadziliśmy się dziś, aby oddać hołd księdzu Stanisławowi Staszicowi – wielkiemu Polakowi i patriocie, postaci niezwykle zasłużonej dla losów naszego kraju i dla historii Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego – mówił w swoim wystąpieniu JM Rektor SGGW prof. dr hab. Michał Zasada. Stanisław Staszic uważał, że ludzkość „dojrzeje do zjednoczenia” Europy, które zapewni pokój, bezpieczeństwo i rozwój społeczno-gospodarczy „wszystkim zrzeszonym narodom” – podkreślał Magnificencja.
W uroczystości pod obeliskiem Stanisława Staszica w kampusie SGGW udział wzięli między innymi: Rektor uczelni prof. dr hab. Michał Zasada, Prorektor ds. rozwoju prof. dr hab. Kazimierz Tomala, Prorektor ds. współpracy międzynarodowej dr hab. Marta Mendel, prof. SGGW, Kanclerz dr. inż. Władysław Skarżyński. Delegaci Stowarzyszenia Wychowanków SGGW przewodniczyli: prof. dr hab. Wiesław Szulc, inż. Grażyna Skalmierska i mgr inż. Józef Rzewuski.
W uroczystości uczestniczyły także delegacje związków zawodowych działających w SGGW: Związku Nauczycielstwa Polskiego oraz Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność„ SGGW.
Ks. Stanisław Staszic to postać ściśle związana z SGGW, jeden z założycieli Instytutu Agronomicznego w Marymoncie w 1816 r., z którego po kolejnych przekształceniach wyrosła Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Wybitny przedstawiciel polskiego oświecenia, naukowiec, filantrop, wizjoner, który wniósł wielki wkład w powstanie na ziemiach polskich wielu instytucji edukacyjnych i gospodarczych. Postać wyjątkowa i godna naśladowania. To nieliczne z przesłanek, które sprawiły, że w inicjatywę wzniesienia obelisku Stanisława Staszica mocno zaangażowały się Towarzystwo Przyjaciół Warszawy i Stowarzyszenie Wychowanków SGGW. Obelisk stanął w 1976 r., a jego autorem jest rzeźbiarz Stanisław Lipski.