UNIgreen: poznajmy się bliżej
Rok 2023 to dla Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego start inicjatywy w ramach „Uniwersytetów Europejskich”.
Osiem uczelni: University of Almería (Hiszpania) – instytucja koordynująca, Agricultural University of Iceland (Islandia), Agricultural University Plovdiv (Bułgaria), Haute Ecole de la Province de Liège (Belgia), Polytechnic Institute of Coimbra (Portugalia), Paris Sup’Biotech (Francja), Università degli Studi di Modena e Reggio Emilia (Włochy) oraz Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie współtworzą The Green European University (UNIgreen). Sojusz dąży do wzmocnienia współpracy w zakresie edukacji, badań, innowacji, dobrych praktyk oraz transferu wiedzy. Celem tak powstałej unii jest stworzenie wzorcowego europejskiego uniwersytetu w zakresie szkolnictwa wyższego i badań w obszarach agronomii, biologii i nauk o życiu.
Projekt wspiera swobodny przepływu wiedzy, ułatwia pozyskiwania podwójnych lub wspólnych europejskich stopni naukowych. Jednym z celów UNIgreen jest przyciąganie talentów spoza Europy poprzez promowanie wielojęzycznego uczenia się, międzykulturowości i zwiększonej inkluzywności. Sojusz ma się przyczynić do osiągnięcia transformacji gospodarczej na poziomie lokalnym i regionalnym. Założenia na szczeblu krajowym to uruchomienie ponadregionalnych sieci na rzecz rozwoju, innowacji i przedsiębiorczości oraz wzmacniania kompetencji personalnych i zawodowych obywateli, tak aby zwiększyć ich szanse na znalezienie zatrudnienia.
Mimo, że inicjatywa dopiero co się rozpoczęła i pełne efekty współpracy będziemy analizować po czterech latach, to już teraz zwracamy Państwa uwagę jakie możliwości daje partnerstwo strategiczne i jak płynnie wpasowuje się i wspiera prowadzone do tej pory działania na naszej uczelni.
Poznajmy zatem jednego z naszych partnerów z UNIgreen! Spojrzenie na Islandię – Agricultural Univeristy of Iceland
Dzięki funduszom EOG i programowi „Edukacja” społeczność SGGW mogła poznać bliżej naszego partnera z Islandii – Agricultural Univeristy of Island.
Na wyjazd do Islandii w ramach programu „Edukacja” zdecydowała się Pani doktor Gabriela Maksymiuk z Instytutu Inżynierii Środowiska, a także dwie studentki Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska.
Uczestników zachwyciło surowe piękno dzikiej islandzkiej przyrody, otwarte przestrzenie i niemal monochromatyczna kolorystyka krajobrazu. Panoramiczny widok na góry i fiordy, który obserwowali codziennie z okien uczelni na zawsze zapisał się w ich pamięci. Wśród uczestników nie ma wątpliwości, że Islandia jest krajem niepodobnym do żadnego innego europejskiego.
W trakcie pobytu w Islandii nie brakowało zaskoczeń. Miejscowość Hvanneyri, gdzie mieści się kampus uczelni to o maleńka wioska, w której jedynym większym budynkiem jest właśnie uczelnia. Na co dzień mieszka tam zaledwie dwieście kilkadziesiąt osób. Ponadto, najbliższy sklep spożywczy oddalony jest o 16 km, co przy braku transportu publicznego w okolicy powoduje, że polegać można jedynie na samochodzie.
Islandzka uczelnia dysponuje w pełni wyposażonymi, bardzo wygodnymi pokojami gościnnymi, które znajdują się bezpośrednio w budynku głównym uczelni. Jeśli chodzi o kwestię zajęć, to zaskoczeniem była kameralność grupy – np. na trzecim roku architektury krajobrazu studiowało tylko osiem osób (co wynika z tego, że Islandia jest krajem zamieszkałym przez ok. 376 000 osób, więc i studentów jest proporcjonalnie mniej).
Zarówno pani doktor jak i nasze studentki bardzo polecają wyjazd na Islandię, każdemu, kto pragnie odciąć się od zgiełku miasta, hałasu i smogu oraz zbliżyć się do natury.
W ramach programu „Edukacja” SGGW miało przyjemność gościć studenta z Islandzkiego Uniwersytetu Rolniczego (Agricultural University of Iceland) – Ariego, studiującego architekturę krajobrazu. Jak wspomina student z Islandii, możliwość przyjazdu do Polski pojawiła się w wyniku współpracy pomiędzy jego uczelnią macierzystą a SGGW. Do odwiedzenia naszego kraju skłoniły go polskie studentki będące na wymianie w Agricultural University of Iceland .
Tym, co spodobało się Ariemu w Polsce najbardziej, jest jej historia i miasta. Do tej pory mieszkał wyłącznie w Islandii i nie miał możliwości poznać zabytków Europy kontynentalnej. Na terenie naszego kraju znajduje się wiele historycznych miejsc, ale zdaniem Ariego zamek w Malborku zasługuje na szczególne wyróżnienie. Pierwszym zaskoczeniem Ariego było to, jak zielona i zadbana jest Warszawa. Jako aspirujący architekt krajobrazu od razu po przybyciu na kampus był zdumiony, liczbą drzew, parków i klombów znajduje się na kampusie i w jego okolicy.Zapytany o to, czy poleciłby Polskę innym studentom jako kierunek wymiany odpowiada, że jak najbardziej -spędził w Polsce niesamowity czas i poznał tu nowych przyjaciół. Gdyby nie program „Edukacja” ich drogi prawdopodobnie nigdy by się nie przecięły. Kto wie, może jeszcze spotkamy Ariego na kampusie podczas kolejnej wymiany studenckiej w Polsce!
#WeAreUNIgreen
Źródła: Wypowiedzi uczestników na temat programu, https://education.org.pl/, UNIgreen