Udział SGGW w sesjach na temat współpracy polsko-japońskiej

Podczas drugiego dnia obecności na Wystawie Światowej Expo 2025 w Osace, przedstawiciele Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego uczestniczyli w dwóch sesjach poświęconych międzynarodowej współpracy akademickiej i naukowej.
Podczas drugiego dnia obecności Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego na Wystawie Światowej Expo 2025 Osaka Kansai przedstawiciele naszej uczelni wzięli udział w dwóch wydarzeniach zorganizowanych przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej (NAWA). Spotkania koncentrowały się wokół tematyki współpracy międzynarodowej w szkolnictwie wyższym, wymiany akademickiej oraz roli nauki i edukacji w budowaniu relacji międzynarodowych.
Dr hab. Marta Mendel, prof. SGGW, prorektor ds. umiędzynarodowienia zaraz po zakończonych spotkaniach powiedziała –
Panele zorganizowane przez NAWA stanowiły znakomitą okazję do wymiany doświadczeń i dobrych praktyk w zakresie współpracy między polskimi a japońskimi uczelniami. SGGW znalazła się w elitarnym gronie trzech polskich instytucji akademickich – obok Uniwersytetu Warszawskiego i Akademii Górniczo-Hutniczej, które wspólnie z partnerami z Japonii, w przypadku SGGW był to Uniwersytet w Okayamie, miały możliwość zaprezentowania aktualnych projektów badawczych oraz ich wyników. Wystąpienie przedstawicieli SGGW podczas panelu szybko przełożyło się na konkretne propozycje zainicjowania nowych form współpracy, a także rozwinięcia już istniejących partnerstw.
Seminarium „Najlepsze praktyki w polsko-japońskiej współpracy naukowej”
Prorektor ds. umiędzynarodowienia, dr hab. Marta Mendel, prof. SGGW, oraz Ewelina Belkiewicz z Biura Współpracy Międzynarodowej SGGW wzięły udział w seminarium pt. „Najlepsze praktyki w polsko-japońskiej współpracy naukowej”, zorganizowanym przez NAWA we współpracy z Wydziałem Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych oraz Wydziałem Orientalistycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Dyskusja dotyczyła zarówno doświadczeń w zakresie prowadzenia wspólnych projektów badawczych, jak i funkcjonowania programów wymiany studentów i kadry akademickiej. Uczestnicy wskazali również obszary wymagające dalszego wzmocnienia. W tym wspólne granty badawcze, podwójne dyplomy oraz rozwój współpracy z udziałem sektora przemysłowego. W seminarium uczestniczyła również dr hab. Maria Mrówczyńska, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a także przedstawiciele polskich i japońskich uczelni oraz instytucji eksperckich, współpracujących w ramach programu NAWA „Direct to EXPO”.
Seminarium „Studia i badania w Polsce”
Drugim wydarzeniem z udziałem dr hab. Marty Mendel, prof. SGGW, było spotkanie pt. „Studia i badania w Polsce”, moderowane przez dr. Łukasza Gołotę, zastępcę dyrektora NAWA. W panelu wzięli udział reprezentanci Uniwersytetu Warszawskiego oraz ich japońscy partnerzy, przedstawiciele Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i Shibaura Institute of Technology, a także prof. Yasuhiro Matsui z Okayama University, który wraz z dr. hab. Martą Mendel, prof. SGGW reprezentował doświadczenia SGGW-Okayama University. Dyskusja poświęcona była promocji polskich uczelni jako atrakcyjnych partnerów w obszarze edukacji i badań naukowych, a także możliwościom, jakie daje polski system szkolnictwa wyższego dla studentów i naukowców z Japonii.
Pani prorektor ds. umiędzynarodowienia SGGW w swoim wystąpieniu przytoczyła przykłady współpracy między prof. H. Kalaji z Instytutu Biologii SGGW z prof. Seiya Sato z Niigata University of Pharmacy and Medical and Life Sciences. Współpraca ta przyniosła zgłoszenia patentowe respiratora przeciwwirusowego wykonanego z mchu oraz środka przeciwwirusowego pochodzenia roślinnego do stosowania w gumach do żucia, napojach lub płynach do płukania jamy ustnej, gardła i krtani. Natomiast prof. M. Vaverková z Instytutu Inżynierii Lądowej SGGW i oraz prof. Yasuhiro Matsui z Okayama University przygotowali wspólnie 5 publikacji z obszaru modelowania etycznych zachowań konsumpcyjnych i redukcji marnotrawstwa żywności. Dr hab. Marta Mendel, prof. SGGW prorektor ds. umiędzynarodowienia przedstawiała zgromadzonym możliwości jakie oferuje SGGW naukowcom zainteresowanym współpracą. Uczelnia z wewnętrznego funduszu pokrywa staże naukowe doktorantów i pracowników naukowych. Natomiast możliwości zewnętrznego finansowania pochodzą ze współpracy SGGW z Shibaura Institute of Technology w ramach programu Erasmus+ KA171.