Udana rekrutacja na rok akademicki 2023/2024
Studia w języku polskim
W zakończonej rekrutacji na semestr zimowy 2023/2024 najwięcej osób aplikowało na: finanse i rachunkowość, zarządzanie, informatykę, dietetykę, ekonomię i logistykę. Z kierunków charakterystycznych dla SGGW kandydatki i kandydaci najchętniej wybierali: technologię biomedyczną, biotechnologię, weterynarię, bioinżynierię zwierząt, zarządzanie i inżynierię produkcji, ochronę środowiska oraz hodowlę i ochronę zwierząt towarzyszących i dzikich.
W ramach rekrutacji na studia pierwszego stopnia (studia licencjackie i inżynierskie) oraz jednolite studia magisterskie SGGW w roku akademickim 2023/2024 oferowała 5409 miejsc na 40 kierunkach kształcenia. Osoby chcące studiować niestacjonarnie mogły wybierać spośród 24 kierunków.
Studia II stopnia rozpoczynające się w semestrze zimowym miały w ofercie stacjonarnej 13 kierunków, w ofercie niestacjonarnej – 18 kierunków. W semestrze letnim, na który rekrutacja rozpoczęła się w piątek 1 grudnia br., czeka 21 kierunków stacjonarnych (w tym 3 także w języku angielskim) oraz 3 kierunki niestacjonarne.
Pomimo trudnej sytuacji gospodarczej, która bezpośrednio wpływa na decyzje młodych ludzi dotyczące podjęcia studiów, SGGW odnotowuje wzrost liczby przyjętych osób w stosunku do ostatnich 3 lat.
Pierwszoroczni studenci i studentki SGGW w ponad 70% reprezentują Mazowsze. Ich koledzy i koleżanki z roku przyjechali również w Lubelszczyzny, województwa łódzkiego, podlaskiego, świętokrzyskiego. Większość osób skończyła licea ogólnokształcące. Technika i licea profilowane plasują się kolejno na drugiej i trzeciej pozycji.
Studia w języku angielskim
SGGW systematycznie rozbudowuje swoją ofertę anglojęzyczną. W semestrze zimowym rozpoczęły się zajęcia na studiach I stopnia na kierunkach: Biotechnology, Food Science: Technology and Nutrition, Management, Organic Agriculture and Food Production oraz na jednolitych studiach magisterskich Veterinary Medicine. Studia II stopnia zaczęli studenci i studentki na kierunkach: Finance and Accounting, Forest Information Technology, Informatics and Economertics (Big Data Analitytics). Największym zainteresowaniem cieszą się kierunki Biotechnology, Food Science: Technology and Nutrition, Management, Veterinary Medicine.
Umiędzynarodowienie
Na pierwszym roku studia I lub II stopnia rozpoczęło 510 obcokrajowców. Wśród nich dominują obywatele i obywatelki Białorusi, Ukrainy, Irlandii, Indii i Chin. Ogółem w SGGW studiują osoby z ponad 30 krajów świata.
Udogodnienia w procesie rekrutacji 2023/24
Umożliwiono rejestrację na dwa kierunki studiów I stopnia. Z tej możliwości skorzystało 45% osób biorących udział w rekrutacji. Wprowadzono drugą turę rekrutacji na studia II stopnia. Zagraniczni kandydaci i kandydatki nie posiadający certyfikatu znajomości jęz. polskiego lub angielskiego oraz Polacy aplikujący na studia w języku angielskim, dostali możliwość odbycia rozmowy sprawdzającej kompetencje językowe.
Ważnym aspektem mającym wpływ na podjęcie decyzji o studiowaniu w SGGW jest bardzo dobrze skomunikowana, rozbudowana baza socjalna na uczelnianym kampusie, na którą składają się nowoczesne domy studenckie oferujące 2800 miejsc noclegowych, stołówki, przychodnia lekarska oraz nowoczesne obiekty rekreacyjno-sportowe, obejmujące nie tylko boiska do gier zespołowych, zajęć grupowych, ale także basen i wiele rekreacyjnych terenów zielonych.