Centrum Medycyny Translacyjnej
Centrum Medycyny Translacyjnej
Centrum Medycyny Translacyjnej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego łączy w sobie trzy ważne ośrodki badawcze, których celem jest prowadzenie nowatorskich analiz z pogranicza medycyny weterynaryjnej i medycyny – Weterynaryjne Centrum Badawcze, Centrum Badań Biomedycznych, Centrum Medycyny Regeneracyjnej. Dyrektorem nowej jednostki – Centrum Medycyny Translacyjnej – jest prof. dr hab. Zdzisław Gajewski, pomysłodawca i kierownik wszystkich projektów: Weterynaryjnego Centrum Badawczego SGGW, Centrum Badań Biomedycznych SGGW oraz Centrum Medycyny Regeneracyjnej SGGW.
Aktualności
Aktualności
Eksperci z zakresu medycyny nuklearnej odwiedzili Centrum Medycyny Translacyjnej SGGW
28.07.2021
Eksperci z zakresu medycyny nuklearnej odwiedzili Centrum Medycyny Translacyjnej SGGW Naszą jednostkę odwiedzili prof. dr hab. n.med. Jolanta Kunikowska – Prezydent Europejskiego Towarzystwa Medycyny [...]
Aktualności
Światowej sławy ekspert w Centrum Medycyny Regeneracyjnej SGGW
06.05.2021
Światowej sławy ekspert w Centrum Medycyny Regeneracyjnej SGGW Dziś wspominamy 28. stycznia ubiegłego roku Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie odwiedził prof. Stefan Badylak, światowej [...]
Aktualności
SGGW dołączyła do Wspólnej Szkoły Doktorskiej Medycyny Translacyjnej
09.03.2021
Rektor SGGW i Dyrektor CMKP złożyli podpisy pod aneksem o dołączeniu SGGW do Wspólnej Szkoły Doktorskiej Medycyny Translacyjnej. 8 marca 2021 r. prof. dr hab. n. med. Ryszard Gellert – Dyrektor CMKP [...]
Aktualności
Minister Edukacji i Nauki w Centrum Medycyny Translacyjnej SGGW
03.03.2021
Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek odwiedził nowo powołane Centrum Medycyny Translacyjnej SGGW. Wkrótce oficjalne otwarcie.
Weterynaryjne Centrum Badawcze
Weterynaryjne Centrum Badawcze powstało w 2014 roku przy Wydziale Medycyny Weterynaryjnej.
Jest to zespół laboratoriów wyposażonych w najnowocześniejszą aparaturę do prowadzenia badań w zakresie nauk biomedycznych i medyczno-weterynaryjnych, a w szczególności fizjologii i patofizjologii chorób zwierząt i człowieka, badań o charakterze wdrożeniowym i badań chorób stanowiących zagrożenie dla zdrowia publicznego. Dzięki zakupowi unikatowej aparatury naukowej (w tym mikroskopu konfokalnego z białym laserem), stworzeniu pracowni nanotechnologii i wprowadzeniu nowoczesnej aparatury telemetrycznej do badań in vivo i in vitro możliwe jest tu realizowanie projektów badawczych na najwyższym poziomie naukowym, we współpracy z czołowymi instytucjami naukowymi Europy i świata.
Centrum Badań Biomedycznych
Centrum Badań Biomedycznych jest zintegrowanym zespołem laboratoryjnym z unikatową aparaturą m.in. do diagnostyki obrazowej, biologii molekularnej, hodowli komórek i tkanek, nanotechnologii i nanoinżynierii.
Jego utworzenie w 2015 roku było ważnym krokiem w kierunku prowadzenia w SGGW badań w obszarze nauk klinicznych i biologii molekularnej. Laboratorium Diagnostyki Obrazowej umożliwia wykorzystanie technik in vivo pozwalających na obrazowanie zachodzących zjawisk w organizmie. W Laboratorium Biologii Molekularnej, Hodowli Komórek i Tkanek wykorzystuje się technikę mikroskopii cytogenetycznej, która stwarza możliwość rozszerzenia badań na poziomie chromosomowym. Analizy metodami hybrydyzacji in situ pozwalają na stwierdzenie zmian na poziomie cytogenetycznym, mogących leżeć u podłoża niepowodzeń w zapłodnieniu i utrzymaniu ciąży. Laboratorium Biotechnologii zostało wyposażone w aparaturę do prowadzenia badań z zastosowaniem najnowszych, a zarazem najbardziej zaawansowanych technik biotechnologii gamet i zarodków. Laboratorium Nanotechnologii i Nanoinżynierii jest przeznaczone do wszechstronnego badania nanomateriałów najnowszych generacji w zetknięciu z żywymi organizmami. Pracownia Elektromiografii z kolei powstała między innymi po to, by wprowadzić w niej badania biomedyczne o charakterze wdrożeniowym, pozwalające zrozumieć mechanizmy działania nowych leków i biologicznie aktywnych składników (np. suplementów diety i dodatków do pasz dla zwierząt).
Centrum Medycyny Regeneracyjnej
Celem powołania Centrum Medycyny Regeneracyjnej jest utworzenie zintegrowanego zespołu laboratoriów wyposażonych w innowacyjną aparaturę do badań na zwierzętach.
W CMR – zgodnie z ogólnie przyjętą zasadą „jeden świat – jedno zdrowie” – realizowane będą projekty na pograniczu medycyny i weterynarii w zakresie fizjologii i patofizjologii chorób, badania chorób i schorzeń stanowiących zagrożenie dla szeroko rozumianego zdrowia publicznego oraz nowatorskie badania z zakresu wysoko wyspecjalizowanej medycyny regeneracyjnej. Naukowcy związani z SGGW zyskają przestrzeń do prowadzenia ultranowoczesnych interdyscyplinarnych i innowacyjnych badań z pogranicza nanotechnologii, inżynierii tkankowej oraz transplantologii.