Udogodnienia w bibliotekach
Informacje o dostępności oraz proponowanych udogodnieniach w bibliotekach znajdujących się na terenie kampusu SGGW, wszystkie biblioteki są zlokalizowane na Nowym Kampusie.
1. Biblioteka przy Instytucie Nauk o Żywieniu Człowieka mieści się w budynku nr 32 na tzw. „wysokim parterze”.
Budynek dostosowany jest do potrzeb osób z niepełnosprawnościami – drzwi otwierają się za pomocą przycisku, z poziomu wejścia do budynku dostępne są windy.
W bibliotece udostępnione jest stanowisko komputerowe dedykowane osobom o specjalnych potrzebach, na które składają się: biurko z elektryczną regulacja wysokości, monitor z dużym ekranem, skaner OCR, słuchawki do odsłuchu plików dźwiękowych, syntezator mowy IVONA (pakiet rehabilitacyjny).
2. Biblioteka przy Instytucie Medycyny Weterynaryjnej mieści się w budynku nr 24 na parterze.
Przed wejściem do budynku (w obu wejściach) są podjazdy. Na terenie budynku znajdują się windy i platformy schodowe, drzwi wejściowe oraz wewnętrzne zostały odpowiednio poszerzone.
Ze sprzętu ułatwiającego korzystanie z zasobów biblioteka posiada lampę stołową z lupą.
3. Biblioteka Główna
Chcąc ułatwić osobom z niepełnosprawnościami korzystanie z Biblioteki proponujemy im możliwość skorzystania z windy przy wejściu B (wejście od strony akademików, przy parkingu). Wejście jest otwarte w godzinach pracy biblioteki, a winda znajduje się po prawej stronie.
Na pierwszym piętrze, aby dostać się do Czytelni, należy otworzyć drzwi z napisem PRZEJŚCIE SŁUŻBOWE – WEJŚCIE DO CZYTELNI (znajdują się na wprost windy). W celu wyjścia uprzejmie prosimy o kontakt z bibliotekarzem dyżurnym Czytelni.
Stanowisko komputerowe dla osób z niepełnosprawnościami w Czytelni Dydaktycznej:
- Biurko z automatycznie regulowaną wysokością
- Dwa monitory
- Klawiatura KeysUsee z powiększonymi znakami o podwyższonym kontraście (żółto-czarna)
- Trackball BIG TRACK dla osób nie mogących posługiwać się tradycyjną myszą komputerową
- Oprogramowanie iZoom umożliwiające powiększanie tekstu wyświetlanego na ekran
Elektroniczny powiększalnik tekstu – w Czytelni naprzeciwko stanowiska bibliotekarza dyżurnego.
- Umożliwia czytanie książek i czasopism z Czytelni poprzez powiększenie ich obrazu na 23-calowym monitorze.
- Pozwala także na zmianę kolorystyki obrazu (np. czarno-biały, negatywowy, czarno-żółty).
Podświetlana lupa analogowa o średnicy 9 cm.
Komputer z oprogramowaniem ZoomText
- W Czytelni naprzeciwko stanowiska bibliotekarza dyżurnego. ZoomText umożliwia powiększanie całości lub części ekranu (np. ułatwienie czytania tekstu za pomocą przesuwanej, powiększającej linijki). Pozwala na zmianę kolorystyki ekranu na taką o większym kontraście (np. czarno-żółtą) oraz na powiększenie kursora myszy. Umożliwia także głosowe czytanie wyświetlanego tekstu.
- Klawiatura ZoomText z podwyższonym kontrastem (żółto-czarna).
- Słuchawki
Pętla indukcyjna w Informatorium, na stanowisku bibliotekarza dyżurnego w Czytelni oraz w Wypożyczalni.
- Aby korzystać z pętli indukcyjnej i swobodnie komunikować się, osoba niedosłysząca powinna przełączyć aparat słuchowy w tryb cewki telefonicznej (T).
- Zdecydowana większość aparatów słuchowych jest wyposażona w cewkę telefoniczną (T), zatem współpracuje z pętlą indukcyjną.
- Aby dowiedzieć się czy w aparacie jest taka funkcja, należy skontaktować z protetykiem słuchu, który przeprogramuje aparat słuchowy zgodnie z oczekiwaniami.