O nas
Komu pomagamy
Zgodnie z Ustawą o Prawie o Szkolnictwie Wyższym do jednego z podstawowych zadań Uczelni należy stwarzanie osobom niepełnosprawnym warunków do pełnego udziału w procesie kształcenia i badaniach naukowych. Jednostką, która wspiera Uczelnię w realizowaniu tego zadania w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie jest Sekcja ds. Osób z Niepełnosprawnościami. SOzN to jednostka organizacyjna administracji centralnej podlegająca merytorycznie Prorektorowi ds. Dydaktyki, a administracyjnie Kanclerzowi.
Zakres działania SOzN określają przepisy wskazujące zakres działań administracji centralnej. Głównym zadaniem Sekcji jest wspieranie w wyrównywaniu szans edukacyjnych osób z niepełnosprawnościami oraz zwiększanie dostępności Uczelni dla osób ze szczególnymi potrzebami.
SGGW w Warszawie w działaniach na rzecz osób z niepełnosprawnościami i szczególnymi potrzebami, w miarę posiadanych możliwości kieruje się 7 zasadami wsparcia edukacyjnego. Zasady te zostały przyjęte i rozpowszechnione przez Konferencję Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) jako wzorzec oferty wsparcia edukacyjnego (Uchwała Prezydium KRASP z dnia 2 czerwca 2016r. w sprawie wyrównywania szans edukacyjnych studentów z niepełnosprawnościami w dostępnie do kształcenia w szkołach wyższych).
- Indywidualizacja – adaptacje procesu studiowania osoby niepełnosprawnej dostosowane do jej indywidualnych potrzeb edukacyjnych, wynikających ze specyfiki stanu zdrowia oraz specyfiki zajęć, w tym warunków, w jakich się one odbywają.
- Podmiotowość – uwzględnienie autonomii osoby niepełnosprawnej i prawa do decydowania o sobie.
- Rozwijanie potencjału i prawa do decydowania o sobie – osoba niepełnosprawna w związku ze studiowaniem wybranego przez siebie kierunku może dobrać takie formy adaptacji, które pozwolą nabywać wiedzę i praktyczne umiejętności.
- Rozwijanie potencjału ON w związku z realizowanym przez nią procesem kształcenia – proponowanie adaptacji racjonalnych ekonomicznie, skutecznie wyrównujących szanse osoby niepełnosprawnej oraz gwarantujących zachowanie standardu akademickiego.
- Utrzymanie standardu akademickiego – kryteria merytoryczne są identyczne dla wszystkich studentów wybranego kierunku.
- Adaptacje najbliższe standardowemu przebiegowi zajęć – takie, które nie mają charakteru przywileju dla osoby niepełnosprawnej, ale w sposób racjonalny wyrównywałyby jej szanse w zakresie możliwości realizacji procesu kształcenia uznanego za optymalny na danych zajęciach.
- Równe prawa i obowiązki – dbałość nie tylko o realizowanie równych praw dla osób niepełnosprawnych, ale również egzekwowanie (dzięki zapewnieniu tych praw) wypełniania obowiązków studenckich na takim samym poziomie, jak w przypadku studentów bez niepełnosprawności.
Wspieramy między innymi poprzez:
- organizację szkoleń, kampanii informacyjnych oraz innych działań mających na celu podnoszenie świadomości, umiejętności oraz wiedzy społeczności SGGW w zakresie niepełnosprawności i dostępności;
- wyrównywanie szans osób z niepełnosprawnościami – kandydatów, studentów doktorantów oraz pracowników SGGW;
- wspieranie w podnoszeniu niezależności studentów, doktorantów i pracowników z niepełnosprawnościami;
- monitorowanie, modyfikowanie i opracowywanie nowych procedur w zakresie zgodności z przepisami prawa dotyczącymi osób z niepełnosprawnościami oraz dostosowaniem infrastruktury do wymogów dostępności;
- konsultowanie, opiniowanie i doradztwo w zakresie tworzenia wydarzeń dostępnych (konferencje, prelekcje, spotkania);
- wspieranie inicjatyw studenckich mających za zadanie podnoszenie świadomości w zakresie dostępności oraz inicjatyw mających na celu integrację wszystkich studentów;
- konsultowanie i opiniowanie inwestycji, konserwacji i remontów przeprowadzanych na terenie kampusu SGGW w celu niwelowania barier architektonicznych i promowanie rozwiązań dostępnych;
- Wspieramy prośby o organizację zajęć/ spotkań w miejscach dostępnych.
Nie zajmujemy się:
- Wypożyczeniem sprzętu rehabilitacyjnego.
- Przyznawaniem asystenta osobistego – tego rodzaju pomoc, jeśli wynika ze specyfiki niepełnosprawności i jest niezbędna nie tylko na czas spędzony na Uczelni, wymaga złożenia wniosku we właściwym Ośrodku Pomocy Społecznej.
- Nie prowadzimy osobnej rekrutacji na studnia dla kandydatów z niepełnosprawnościami. W razie dodatkowych pytań na etapie rekrutacji odpowiemy w miarę posiadanej wiedzy na temat dostępności kampusu oraz udogodnień. Nie prowadzimy osobnej rekrutacji, w celu rekrutacji prosimy kontaktować się zgodnie z informacjami zawartymi na stronie rekrutacyjnej.
- Nie odpowiadamy za modernizację budynków, bieżące działania wewnętrzne (awaria widny, drzwi), ani za niedogodności związane z pogodą (np. śnieg, liście). W przypadku uwag dotyczących powyższych prosimy o kontakt i zgłoszenie do odpowiedniego działu z pionu technicznego.
- Nie pośredniczymy w znajdowaniu pracy absolwentom z niepełnosprawnościami. W Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie w ramach administracji jednostką wspierającą tego typu działania jest Biuro Karier.
Kontakt
e-mail: bond@sggw.edu.pl
tel: 22 593 24 02, 22 593 24 03
lokalizacja: Biblioteka Główna, wejście A (od kampusu, Wydziału Leśnego), parter, pok. 51.