Agricola – pismo wydawane przez Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie jest kroniką uczelnianych wydarzeń, prezentującą aktualną działalność naukowo-badawczą, dydaktyczną, wdrożeniową i upowszechnieniową Uczelni, osiągnięcia pracowników, studentów i absolwentów oraz sylwetki osób szczególnie zasłużonych dla wspólnoty akademickiej. Dzięki zamieszczanym tu wypowiedziom Rektora i przedstawicieli władz SGGW jest cennym i wiarygodnym źródłem informacji o Uczelni i realizowanej strategii rozwoju.
Pismo ukazuje się od października 1988 r. Pierwszym redaktorem naczelnym był prof. Andrzej Grzywacz. Wieloletnimi redaktorami naczelnymi byli: prof. Franciszek Kobryńczuk i prof. Teresa Zaniewska. Przez wiele lat pismo ukazywało się nakładem Wydawnictwa SGGW. Od 2018 r. redakcją Agricoli zarządzało Biuro Promocji SGGW. Od 2023 r. redakcja Agricoli znajduje się w Biurze Rektora SGGW.
Tytuł pisma powstał z połączenia dwóch słów: „ager”, co oznacza pole, rolę oraz czasownika „colo, colere, colui, cultum”, oznaczającego – uprawiać, czcić, kultywować. Jest odniesieniem do kultywowanej przez SGGW tradycji kształcenia i prowadzenia badań naukowych na potrzeby rolnictwa, obszarów wiejskich i sektorów pokrewnych. Choć dzisiejsza SGGW jest uczelnią prowadzącą badania naukowe i wiele kierunków studiów w bardzo szeroko rozumianym zakresie nauk przyrodniczych, a także w naukach ekonomicznych, humanistycznych i technicznych.
Zmienił się też sposób komunikowania Uczelni z otoczeniem społeczno-gospodarczym. Głównymi środkami przekazu są obecnie strona internetowa i media społecznościowe: Facebook, Instagram, YouTube, Linkedin. W nich wszystkich SGGW jest stale obecna. Agricola pozostaje tą formą przekazu, która łączy teraźniejszość z przeszłością, informując o wydarzeniach, które z chwilą publikacji stają się historyczną kroniką SGGW.
Zapraszamy Państwa serdecznie do współtworzenia pisma oraz lektury, nie tylko bieżących, ale też archiwalnych jego numerów, których elektroniczną bazę będziemy sukcesywnie uzupełniać. Warto czasami wrócić do wspólnej historii, w której tak wielu pracowników, absolwentów i przyjaciół SGGW wzięło osobisty udział.
Najnowszy numer Agricoli nr 116
Adres redakcji:
BIURO REKTORA
ul. Nowoursynowska 166, 02-787 Warszawa
tel.: 22 59 310 10
fax: 22 59 310 06
e-mail: rektor@sggw.edu.pl