TUT (Politechnika w Tshwane) oraz SGGW zacieśniają współpracę w zakresie gospodarki ekologicznej
Politechnika Tshwane (TUT) i Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW) podpisały memorandum intencyjne, które ma na celu pogłębienie współpracy naukowej i edukacyjnej między obiema uczelniami.
TUT i SGGW już teraz z powodzeniem współpracują w ramach programu Erasmus+, dzięki któremu dotychczas możliwa była wymiana dziewięciu studentów i dziewięciu pracowników.
„Obie uczelnie skorzystały z wymiany nie tylko kadry i studentów, ale także idei mających zastosowanie w cyfrowym rolnictwie i nanotechnologii. Obecnie badamy dodatkowe możliwości, które wzbogacą nasze sieci akademickie. Pomoże to w przygotowaniu naszych studentów do przyszłej pracy i umożliwi prowadzenie znaczących, wzajemnie korzystnych badań” – powiedziała dr Vathi Papu-Zamxaka, odpowiedzialna za obszar Badań i innowacji w TUT, podczas uroczystości podpisania porozumienia.
Dr Papu-Zamxaka podkreśliła również kluczową rolę uniwersytetów w realizacji celów zrównoważonego rozwoju ONZ, w szczególności w odniesieniu do działań na rzecz klimatu.
Podobną opinię wyraziła dr hab. Marta Mendel, prorektor ds. współpracy międzynarodowej SGGW. „Ze względu na obecne przepisy Unii Europejskiej zagadnienie gospodarki ekologicznej jest bardzo aktualne, dlatego współpraca badawcza skupiająca się na energii odnawialnej i zielonej transformacji niesie za sobą korzyści”. Dr hab. Mendel położyła również nacisk na znaczenie trans-, inter- i multidyscyplinarnych podejść do rozwiązywania problemów klimatycznych na świecie”.
Nowe obszary współpracy, które będą brane pod uwagę, to wspólne projekty badawcze, współgoszczenie stypendystów doktoranckich, wspólna opieka nad doktorantami, wspólne studia magisterskie i doktoranckie oraz kolejne kwalifikacje.
Dr Vathi Papu-Zamxaka (Zastępca Rektora: Research, Innovation & Engagement, TUT) oraz dr hab. Marta Mendel (Prorektor ds. Współpracy Międzynarodowej, SGGW).
dr Wiesław Ptach oraz dr hab. Marta Mendel