To ogromne wyróżnienie
Rozmowa z dr Izabelą Betlej z Katedry Nauki o Drewnie i Ochrony Drewna Instytutu Nauk Drzewnych i Meblarstwa Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie – o działaniach naukowych i organizacyjnych, SGGW oraz nominacji do Konkursu im. prof. Marii Joanny Radomskiej.
– Pani Doktor, jaki jest zakres i cel Pani badań naukowych? Nad czym aktualnie Pani pracuje?
– Moje badania naukowe dotyczą szeroko pojętego obszaru drzewnictwa, w którym analizuję zarówno aspekty związane z modyfikacją chemiczną i ochroną drewna przed biokorozją, ale również pracuję nad zagadnieniami związanymi z opracowywaniem nowych biotworzyw zawierających ingredienty zarówno pochodzenia roślinnego, jak i mikrobiologicznego. Razem z zespołem stworzyliśmy płytę wiórową modyfikowaną celulozą bakteryjną oraz folie, do produkcji których wykorzystaliśmy odpady roślinne pochodzące z tłoczni olejów jadalnych. Aktualnie dużą część swojego czasu poświęcam zagadnieniom związanych z nanomateriałami, które mają ogromny potencjał do zastosowań w drzewnictwie.
– Jakimi działaniami organizacyjnymi zajmuje się Pani? Co jest ich celem?
– Praca na uczelni pozwala mi rozwijać się naukowo, ale również z przyjemnością poświęcam swój czas pracom organizacyjnym związanym z rozwojem dydaktyki. Jestem wydziałowym koordynatorem ds. jakości kształcenia oraz członkiem Rady Programowej Wydziału Technologii Drewna. W ostatnich trzech latach czynnie uczestniczyłam w przygotowaniu raportu samooceny na kierunkach meblarstwo i technologia drewna. Współpracowałam w projekcie nowego kierunku studiów magisterskich. A w roku 2023 podjęłam działania związane z organizacją konkursu na najlepszą prace dyplomową na Wydziale Technologii Drewna. W latach 2019-2022 pełniłam funkcję wydziałowego koordynatora stażów studentów.
– Skąd pomysł na pracę w SGGW?
– SGGW w Warszawie to jedna z najlepszych uczelni w Polsce. Poza tym SGGW jest miejscem przyjaznym do pracy i studiowania.
– W wyniku Pani osiągnięć naukowych i działań organizacyjnych, została Pani nominowana do Konkursu im. prof. Marii Joanny Radomskiej. Czym dla Pani Doktor jest ta nominacja?
– Z radością przyznaję, że sama nominacja jest dla mnie ogromnym wyróżnieniem. Świadczy o tym, że wiele osób docenia to co robię i jednocześnie uważa, że zagadnienia badawcze, którym poświęcam swój czas są nie tylko interesujące, ale również ważne dla rozwoju dyscypliny naukowej.
– Jakie działania zaleciłaby Pani Doktor swoim młodszym koleżankom na początku drogi naukowej? W jaki sposób powinny działać, żeby prawidłowo rozwijać tę karierę?
– To jest trudne pytanie, ponieważ w dużej mierze zależy od nas samych, od naszej determinacji do dążenia do określonego celu, ale również zależy od naszego otoczenia naukowego. Ja miałam to szczęście spotkać na swojej drodze naukowej wspaniałego człowieka, mojego mentora Pana prof. dr. hab. Krzysztof Krajewskiego, który ukształtował moją karierę naukową i nadal służy mi ogromną radą i pomaga w podejmowaniu wyzwań naukowych.
– Dziękuję za rozmowę.
Rozmawiała: Anita Kruk, Biuro Promocji SGGW
Konkurs im. prof. Marii Joanny Radomskiej
Celem konkursu jest docenienie i promowanie kobiet pracujących w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, które mają szczególne osiągnięcia w obszarze naukowym i organizacyjnym, a tym samym wskazywanie wzorców dobrych praktyk w zakresie rozwoju kariery naukowej. Konkurs odwołuje się do historii SGGW i prof. Marii Joanny Radomskiej – pierwszej w Polsce kobiety-rektor wybranej przez społeczność akademicką w demokratycznych wyborach i dotychczas jedynej kobiecie pełniącej funkcję rektora SGGW.
Adresatkami konkursu są kobiety zatrudnione w grupach pracowników badawczych i badawczo-dydaktycznych. Konkurs odbywa się corocznie, a laureatki wyłaniane są w drodze ogólnouczelnianego głosowania.
Konkurs jest jednym z działań w ramach Planu Równości Płci SGGW w Warszawie na lata 2022-2025, realizowanych w ramach celu, jakim jest wyrównywanie szans i umożliwienie pełnego rozwoju potencjału kobiet.