Szkodliwe skutki fajerwerków
Sylwestrowe sztuczne ognie cieszą ludzi, ale zwierzęta i ptaki żyjące w mieście panicznie boją się huku wystrzałów i błysków.
Słuch psów i kotów jest znacznie bardziej wyostrzony niż ludzki co sprawia, że dźwięki fajerwerków są dla nich nie tylko głośniejsze, ale też bardziej przerażające. Pies słyszy wystrzały 3-4 razy głośniej niż człowiek, kot odczuwa je jak eksplozję bomby.
Stres wywołany hukiem i błyskami może spowodować agresywne zachowania, ucieczkę albo przewlekłe problemy zdrowotne i emocjonalne. Nie tylko psy i koty odczuwają negatywne skutki sztucznych ogni. Wystrzały i intensywne błyski fajerwerków mogą powodować ogromny stres u ptaków. Ten z kolei prowadzi do dezorientacji, utraty poczucia bezpieczeństwa oraz zakłóceń w ich zwyczajowych zachowaniach, takich jak: polowanie, żerowanie czy budowa gniazd.
Zagrożenie dla ptaków
Ptaki komunikują się za pomocą dźwięków, które są istotne dla różnych aspektów ich życia: oznaczania terytorium, wabienia partnera czy ostrzegania przed niebezpieczeństwem. Huki fajerwerków mogą zakłócać te komunikaty.
Do orientacji w przestrzeni ptaki używają odgłosów płynących z otoczenia. Głośne wybuchy fajerwerków zakłócają zdolność ptaków do nawigacji, co prowadzi do utraty kierunku podczas migracji lub codziennego przemieszczenia się np. z miejsc żerowania na miejsca nocnego odpoczynku. Gwałtowne odgłosy i świetlne migotanie, przyczyniają się do zakłóceń cyklu snu ptaków, wpływając negatywnie na ich ogólny dobrostan.
Poza ptakami cierpią też inne zwierzęta bytujące w miastach, np. wybudzony wybuchami z zimowego snu nietoperz nie przeżyje lotu w wychłodzonym powietrzu, podobnie jeż, któremu przerwano hibernację zapewne nie doczeka wiosny.
Nie strzelaj w Sylwestra
Warto rozważyć alternatywne formy świętowania Sylwestra, które nie będą tak szkodliwe dla zwierząt. Może to być wybór innych rodzajów świątecznego oświetlenia, ograniczenie ich używania w miejscach zamieszkania zwierząt, czy nawet rezygnacja z nich na rzecz innych form rozrywki.
Konsultacja dr inż. Marta Gajewska, Katedra Genetyki i Ochrony Zwierząt, członkini Zespołu ds. Dobrostanu zwierząt SGGW