Światowy Dzień Wody
Konieczność ograniczenia zużycia wody oraz poprawa jej jakości – w obliczu zmiany klimatycznej i postępujących, negatywnych skutków działalności człowieka – wymaga zaangażowania społeczeństwa. Warunkiem podjęcia obywatelskich działań jest zrozumienie wagi problemu oraz konsekwencji negatywnych zmian zasobów wodnych na jakość życia oraz wzrost kosztów korzystania ze środowiska. Dlatego tak ważne jest właściwe komunikowanie problematyki ilości i jakości zasobów wodnych.
Wykorzystanie wody dla pokoju
Tegoroczny dzień wody, obchodzony co roku 22 marca, odbywa się pod hasłem „Wykorzystanie wody dla pokoju”. Widzimy bowiem, że sprawiedliwy dostęp do wody jest zarówno ważnym elementem rozwoju społeczeństwa, jak i realizacji zasady równości. Woda może dawać pokój lub wywoływać konflikty. Nierówności w dostępie do wody mogą powodować napięcia między społecznościami, i krajami. Choć ponad 3 mld ludzi na świecie jest uzależnionych od „wody transgranicznej”, czyli tej przepływającej przez granice łącznie 153 krajów, tylko 24 państwa zawarły umowy o współpracy w zakresie wspólnego gospodarowania zasobami wodnymi. Nie jest to wynik zadowalający, bo zdrowie publiczne, dobrobyt, bezpieczeństwo energetyczne i żywnościowe, wydajność gospodarcza i integralność środowiska zależą od dobrze funkcjonującego i sprawiedliwie zarządzanego obiegu wody.
Spławik Aguard®
Znając te wyzwania, SGGW podejmuje działania zmierzające skutecznej komunikacji w zakresie problemów zasobów wodnych, a także zwiększenia zaangażowania społecznego w rozpoznanie najbardziej aktualnych problemów. Dlatego wspólnie z Havas Creative Network, twórcą prototypu urządzenia Szymonem P. Peplińskim oraz firmami Expert Float i e-Gminy, opracowaliśmy spławik Aguard®, który umożliwia użytkownikowi szybki pomiar zasolenia wód, który może wskazywać na ich zanieczyszczenie. Dane będące wynikiem pomiarów są archiwizowane. Dzięki spławikowi Aguard® każdy jego użytkownik jest w stanie prowadzić własny monitoring, którego wyniki mogą być później analizowane większej skali. Prowadzimy również gościnne lekcje, podczas których uczniowie szkół podstawowych z Warszawy poznają problematykę przepływu wody w środowisku oraz poznają naszą uczelnię jako ważny ośrodek badań zasobów wodnych.
Zasoby wody w naszych rękach
Koncepcja pomiarów poziomu zasolenia wód z zastosowaniem sprzętu wędkarskiego powstała w ramach współpracy Banku BNP Paribas, wspierającego inicjatywy ekologiczne oraz dwóch agencji: Havas Creative Network i Publicis Worldwide Poland. Mamy nadzieję, że nasze działania pozwolą na poprawę świadomości w zakresie ochrony zasobów wodnych. Liczymy na obywatelskie zaangażowanie w dokumentowanie stanu wód, co pozwoli na pozyskanie unikalnych danych i prowadzenie dalszych badań. Problem zasobów wodnych powinien pozostać w regularnym dyskursie społecznym, ponieważ jest czynnikiem warunkującym pokój i zgodę między narodami i społecznościami.
Więcej informacji na temat konieczności zaangażowania społecznego w ochronę zasobów wody w raporcie Nauka obywatelska jako metoda pozyskiwania danych (…) – pobierz raport
Konsultacja merytoryczna: dr hab. Mateusz Grygoruk, prof. SGGW, Katedra Hydrologii, Meteorologii i Gospodarki Wodnej SGGW