Świadectwo energetyczne a budownictwo
Świadectwo energetyczne jest dokumentem informacyjnym, który przedstawia efektywność energetyczną danego budynku. Każdy właściciel lub zarządca budynku jest zobowiązany do posiadania tego dokumentu. Musi również udostępnić go potencjalnym nabywcom lub najemcom. Dzięki temu użytkownik dowie się ile energii zużywa budynek i jakie koszty z nią związane może ponieść.
Świadectwo energetyczne określa straty ciepła oraz zużycie energii
Świadectwo energetyczne zawiera informacje na temat zużycia energii w obszarach takich jak: ogrzewanie, wentylacja, chłodzenie oraz wytwarzanie ciepłej wody użytkowej. Powinny znaleźć się w nim sugestie dotyczące poprawy efektywności energetycznej budynku, co może przynieść korzyści zarówno finansowe, jak i środowiskowe. Najczęściej straty energii są spowodowane brakiem odpowiedniej izolacji termicznej budynku. Starsze systemy grzewcze, wentylacyjne i klimatyzacyjne mogą być mniej wydajne i zużywać więcej energii. Nieefektywne źródła światła i niewłaściwe zarządzanie oświetleniem, niewydajne urządzenia elektryczne oraz nieszczelne okna, drzwi, rury powodują ubytki energii.
Kierunek Budownictwo
W SGGW na kierunku Budownictwo zajmujemy się problematyką związaną z racjonalnym wdrażaniem rozwiązań dot. zielonej energii. Na Wydziale Budownictwa i Inżynierii Środowiska prowadzimy studia podyplomowe z zakresu Budownictwa energooszczędnego, audytu energetycznego i oceny energetycznej budynków. To kierunek stworzony w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu zrównoważonego budownictwa.
Program studiów obejmuje szeroki zakres przedmiotów, które umożliwiają zdobycie wiedzy i umiejętności w projektowaniu budynków o niskim zużyciu energii. W ramach tych studiów uczestnicy uczą się m.in. fizyki budowli, przeprowadzania audytów energetycznych, prawnych aspektów oceny energetycznej, wykorzystania odnawialnych źródeł energii oraz zaawansowanych technologii pomiarowych, w tym termowizyjnych.
Absolwenci tych studiów są wyposażeni w kompleksową wiedzę i umiejętności potrzebne do przeprowadzenia oceny energetycznej budynków oraz projektowania obiektów energooszczędnych. Dzięki temu są oni atrakcyjnymi kandydatami na rynku pracy, szczególnie w branży budowlanej, gdzie rośnie świadomość ekologiczna i wzrasta zapotrzebowanie na rozwiązania przyjazne środowisku.
Słowo od dziekana Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska
„Decyzja dotycząca wyboru kierunku studiów wpłynie na poziom wiedzy, doświadczenia oraz praktycznych umiejętności jakie nabędziecie. Studia na kierunku Budownictwo to inwestycja w przyszłość, umożliwiająca wszechstronną i pasjonującą karierę zawodową. Studia I oraz II stopnia na kierunku Budownictwo posiadają Europejski Certyfikat Jakości Kształcenia na kierunkach technicznych nadany przez Komisję Akredytacyjną Uczelni Technicznych (KAUT). Studia podyplomowe z zakresu Budownictwa energooszczędnego, audytu energetycznego i oceny energetycznej budynków, będą nie tylko doskonałym uzupełnieniem wiedzy związanej z energooszczędnością, ale pozwolą zdobyć dodatkowe kwalifikacje zawodowe.”- dr hab. inż. Grzegorz Majewski, prof. SGGW.