Sukces Projektu #BocianiMy w Lasach
#BocianiMy w Lasach to jedna z około 100 zgłoszonych inicjatyw z wielu krajów Europy. Projekt zrealizował Leśny Zakład Doświadczalny w Rogowie oraz Komitet Ochrony Orłów.
Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do naszego wspólnego sukcesu!
Więcej o Projekcie #BocianiMy
Monitoring gniazd bociana czarnego realizowany jest przez członków Komitetu Ochrony Orłów od początku funkcjonowania organizacji. Do roku 2007 formalnie gatunek ten nie figurował jednak w żadnym z realizowanych na ten czas projektów. Kontrole gniazd i projektowanie stref ochronnych tego gatunku wykonywane były w pewnym sensie przy okazji odwiedzania gniazd rzadkich ptaków szponiastych. W 2007 roku zainicjowany został projekt Monitoring Ptaków Polski, w którym KOO prowadzi monitoring liczebności i rozpowszechnienia bociana czarnego na 47 powierzchniach próbnych. Projekt realizowany jest na zamówienie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. W 2012 roku podjęto decyzję o oficjalnym włączeniu bociana czarnego do realizowanego przez KOO programu kontroli gniazd i lęgów gatunków strefowych, a wyniki rejestrowane są w naszej bazie danych. W 2016 roku KOO we współpracy z RDLP Łódź uruchomił pierwszą w kraju transmisję online z gniazda bociana czarnego w Nadleśnictwie Kutno. W latach 2018-2023 KOO uruchomił kolejne transmisje gniazd bocianów czarnych w nadleśnictwach: Wronki, Sieraków, Wolsztyn i Bolewice. Dzięki umieszczeniu transmisji na kanale YouTube możliwość oglądania bocianów czarnych na żywo i poznawanie ich biologii i zwyczajów zapewniono ogromnej rzeszy internautów z wielu krajów na całym świecie. Tylko w sezonie 2020 transmisja miała 1 280 068 wyświetleń! Najciekawsze materiały zgromadzono na playliście w serwisie Youtube, zawierającej obecnie 295 filmów z kilku sezonów.
W latach 2017-2020 KOO i SGGW Leśny Zakład Doświadczalny w Rogowie zrealizowali projekt BocianiMy w Lasach. Powodem realizacji projektu było bardzo słabe rozpoznanie krajowej populacji bociana czarnego szacowanego na ca 1000-1400 par, średnio 1200 par. Według danych niezależnej organizacji pozarządowej KOO w bazie danych tego gatunku w 2015 r. znajdowało się jedynie 193 stanowisk lęgowych (16% krajowej populacji gatunku). W latach 2016-2020 do bazy danych KOO trafiły informacje o 270 nowych stanowiskach lęgowych tego gatunku. W bazie KOO zarejestrowano już 463 stanowiska lęgowe. Według KOO “Wzrost zainteresowania tym gatunkiem wiąże się w znacznej mierze z uruchomieniem przez Leśny Zakład Doświadczalny SGGW w Rogowie projektu “BocianiMy w Lasach”. W 2021 r. po upływie kilkunastu lat od formalnego przystąpienia KOO do monitoringu stref ochrony bociana czarnego (od 2008 r.), stał się on jednym z najpowszechniej kontrolowanych gatunków. W 2021 r. informacje spłynęły z 15 regionów. Zlokalizowano aż 74 nowe rewiry bociana czarnego i aktualnie w bazie KOO zarejestrowano już 538 stanowisk lęgowych. W 2015 r. faktyczną ochroną było objętych około 16% populacji bociana czarnego, natomiast w 2020 r. dzięki realizacji projektu “BocianiMy w Lasach” już około 38%, w 2022 r.