Stypendium im. Stefana Górzyńskiego dla studentów Wydziału Leśnego SGGW
Studenci SGGW Julita Opanowska oraz Przemysław Szabłowski zostali uhonorowani Stypendium im. Stefana Górzyńskiego za szczególne wyniki w nauce, pracę oraz wkład w promocję i rozwój Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Fundatorem stypendium jest Janusz Grzegorz Górzyński – syn Stefana Górzyńskiego, absolwenta Wydziału Leśnego SGGW. Z tej okazji odsłonięto również tablicę upamiętniającą ojca fundatora oraz jego powiązania z uczelnią.
W uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie: prof. dr hab. Michał Zasada – Rektor SGGW oraz dr inż. Arkadiusz Gruchała – Dyrektor ds. Zarządzania Infrastrukturą SGGW, władze Wydziału Leśnego SGGW oraz Instytutu Nauk Leśnych SGGW, rodzina fundatora, pracownicy Wydziału, a także studenci.
Prof. dr hab. Marta Aleksandrowicz-Trzcińska – Dziekan Wydziału Leśnego SGGW powitała przybyłych na uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Stypendium im. Stefana Górzyńskiego oraz wręczenia stypendiów. Zwracając się do przybyłych gości mówiła: „Ufundowanie stypendium dla najlepszych studentów Wydziału Leśnego to bardzo piękny gest, za który serdecznie dziękujemy fundatorowi panu Januszowi Grzegorzowi Górzyńskiemu. Z jednej strony to stypendium jest motywacją do wytężonej pracy dla naszych studentów. Z drugiej strony to uczczenie imienia ojca Stefana Górzyńskiego, który był absolwentem Wydziału Leśnego – ukończył nasz wydział w roku 1928.”
Do zebranych zwrócił się także prof. dr hab. Michał Zasada – Rektor SGGW przywołując słowa autora książki „Mały Książę” Antoine’a de Saint-Exupéry’ego mówiące, że „im więcej dajesz, tym większym się stajesz, bowiem dawać to nie znaczy tracić”. – Myślę, że to jest motto, które na pewno gdzieś w tyle głowy pana Janusza Górzyńskiego pobrzmiewało. Jesteśmy bardzo wdzięczni za ufundowanie stypendiów. Pieniądze oczywiście wspomagają możliwość rozwoju i jestem przekonany, że tak będzie się działo. Ale przede wszystkim istotne jest to, że jest to wyraz dużego zaufania. Te stypendia wpisują się w misję Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, w misję Wydziału Leśnego. Chcemy kształcić doskonałych fachowców, ale też przekazywać im pewne wartości, a zaufanie taką właśnie jest – mówił.
Symboliczne czeki o wartości 2000 $ każdy, dla studentów Julity Opanowskiej i Przemysława Szabłowskiego, wręczył dr hab. Karol Bronisz – Prodziekan ds. dydaktyki kierunku leśnictwo oraz prof. dr hab. Michał Zasada – Rektor SGGW. Dziekan Wydziału Leśnego SGGW, Rektor SGGW oraz przedstawiciele rodziny fundatora dokonali uroczystego odsłonięcia tablicy upamiętniającej ojca fundatora oraz jego powiązania z uczelnią.
Wydarzenie uświetnił występ Zespołu Sygnalistów Myśliwskich SGGW Akteon.
Film dokumentujący wydarzenie: https://www.youtube.com/watch?v=I0gl52Ls6-Q
Janusz Grzegorz Górzyński – fundator stypendium, jest synem Stefana i Janiny. Absolwentem Akademii Medycznej w Warszawie. W roku 1967 rozpoczął studia doktoranckie w Zakładzie Neurofizjologii Polskiej Akademii Nauk, które następnie kontynuował w Houston (USA). W latach 1971-2017 (do momentu przejścia na emeryturę) pracował jako lekarz w Nowym Jorku. W roku 2019 postanowił ufundować stypendium, ku pamięci ojca Stefana – absolwenta Wydziału Leśnego SGGW. U podstaw jego decyzji leżały, nie tylko chęć wsparcia zdolnej i zaangażowanej młodzieży, ale również wartości wyniesione z domu rodzinnego. Jego rodzice są dla niego wzorem inspirowania działalności charytatywnej oraz wspierania rozwoju naukowego.
Inżynier leśnik Stefan Górzyński – na jego cześć zostało ufundowane stypendium. Urodził się 2 sierpnia 1901 r. w Płocku, jako syn Konstantego i Emilii z Truszczyńskich. Egzamin dojrzałości złożył w czerwcu 1922 r. w Państwowym Męskim Gimnazjum im. S. Małachowskiego w Płocku. Jako żołnierz 201 Pułku Szwoleżerów, został kawalerem Krzyża Walecznych (informacja ta została umieszczona na świadectwie dojrzałości). W październiku 1922 r., rozpoczął studia na Wydziale Leśnym Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Pracę dyplomową pt. „Spław drewna i jego znaczenie”, napisał pod kierunkiem Dziekana Wydziału prof. Adama Schwarza. Studia ukończył 23 czerwca 1928 r., uzyskując stopień inżyniera leśnika (dyplom podpisał ówczesny Rektor SGGW Władysław Grabski i Dziekan Wydziału Leśnego W. Dominik). Całe życie zawodowe związał z leśnictwem, istotnie przyczyniając się do jego rozwoju. Po studiach rozpoczął pracę w sektorze drzewnym – między innymi zarządzał tartakami na Wołyniu. We wrześniu 1939 r., by uniknąć wyroku śmierci wydanego przez władze sowieckie, uciekł z rodziną do Warszawy. W czasie Powstania Warszawskiego został deportowany do obozu Oranienburg-Sachsenhausen. Po roku 1945 pracował m.in. w Ministerstwie Leśnictwa i Naczelnej Organizacji Technicznej. W połowie lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku, opublikował obszerny wolumin z zakresu technologii drewna pt. „Mechaniczna technologia drewna”. Został dwukrotnie odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi i Orderem Polonia Restituta. Zmarł 20 maja 1979 r.