Stypendium Fundacji Kościuszkowskiej, realizowane przez Fundację w Nowym Jorku we współpracy z Fundacją Kościuszkowską Polska, to najstarszy wspólny program obu organizacji. W ramach stypendium Polscy naukowcy, akademicy, specjaliści i artyści mogą przeprowadzać badania i projekty w najlepszych instytucjach akademickich w Stanach Zjednoczonych.
Dzięki programowi uczestnicy mogą zdobywać wiedzę i doświadczenie w ramach wybranej przez siebie dyscypliny, które wykorzystają w pracy i podczas studiów po powrocie do Polski. Co roku przyznajemy około czterdziestu kandydatom stypendia i granty o łącznej wartości przekraczającej 400 000 USD.
Stypendyści i grantobiorcy przeprowadzają badania na najlepszych amerykańskich uczelniach, takich jak Stanford University, Massachusetts Institute of Technology (MIT), Harvard University, Yale University, University of Chicago, Johns Hopkins University, University of Pennsylvania, University of California (Berkeley), Columbia University, University of California Los Angeles (UCLA), Duke University i Cornell University.
Przyznajemy trzy rodzaje wsparcia finansowego:
- Stypendium Fundacji Kościuszkowskiej umożliwia naukowcom, ekspertom i artystom badania postdoktoranckie trwające od 3 do 9 miesięcy.
- Granty Fundacji Kościuszkowskiej umożliwiają akademikom, którzy ukończyli studia magisterskie, oraz profesjonalistom i artystom badania w Stanach Zjednoczonych trwające od 3 do 9 miesięcy.
- Stypendium dydaktyczne Fundacji Kościuszkowskie umożliwia pracownikom akademickim prowadzenie zajęć na amerykańskich uczelniach przez okres do dziesięciu miesięcy. Zajęcia powinny koncentrować się na tematyce wokół polskiej kultury i języka. Adiunkci mogą jednocześnie kontynuować swoje badania podczas prowadzenia zajęć.
Kto może aplikować o stypendium?
- O stypendium mogą ubiegać się obywatele Polski lub posiadacze Karty Polaka mieszkający stale na terenie Rzeczypospolitej, bez względu na płeć, rasę, niepełnosprawność, orientację seksualną, wyznanie czy wiek.
- O stypendium nie mogą ubiegać się Polacy mieszkający poza terenem Rzeczypospolitej oraz osoby posiadające zarówno polskie, jak i amerykańskie obywatelstwo lub Zieloną Kartę.
- Kandydaci muszą mieć ukończone studia magisterskie przed rozpoczęciem programu. Stypendia są częściej przyznawane kandydatom realizującym studia doktoranckie lub postdoktoranckie.
- Muszą być w stanie komunikować się w języku angielskim w stopniu pozwalającym na czynne uczestnictwo w rozmowach, zajęciach i wydarzeniach prowadzonych w języku angielskim.
- Kandydaci, którzy brali uprzednio udział w programie, mogą wziąć w nim udział ponownie po trzech latach od ukończenia poprzedniego stypendium.
- Nie ma żadnych wymogów, jeśli chodzi o obszar zainteresowań, w obrębie którego kandydat chce prowadzić badania – liczy się pasja i oryginalny pomysł badań.
Więcej informacji tutaj