Studentka SGGW Wiceprzewodniczącą Zarządu ESN Polska
Jak i kiedy trafiła Pani do ESN?
Już na pierwszym roku studiów wzięłam udział w Programie Mentor organizowanym przez ESN SGGW. Co semestr studenci przyjeżdżający do nas na wymianę mogą zgłosić się do takiego programu, a ESN „przydziela” studentów z SGGW, którzy mają za zadanie pomóc w kwestiach organizacyjnych przed przyjazdem i w jego trakcie, oraz być wsparciem, zwłaszcza na początku semestru. Na drugim roku sama wyjechałam na roczną wymianę do Portugalii i po powrocie zdecydowałam się dołączyć do ESNu.
Czym Pani zajmuje się w ESN SGGW?
Na początku, przede wszystkim, pomagałam w organizacji eventów – Orientation Week, Eurodinner, wycieczki m.in. do Zakopanego czy Krakowa i wielu innych miast. Kilka miesięcy później, w czerwcu 2021 r., zostałam wybrana na Przewodniczącą ESN SGGW. Wtedy do moich obowiązków doszedł jeszcze kontakt z Biurem Współpracy Międzynarodowej, WePoint i Władzami Uczelni, współpraca z pozostałymi ESNami w Warszawie (obecnie w samej Warszawie ESN działa aż na 8 uczelniach), koordynacja pracy całego Zarządu i promowanie mobilności wśród studentów SGGW. Jako Przewodnicząca Zarządu miałam też wielokrotnie okazję uczestniczyć w zjazdach i konferencjach ogólnopolskich oraz międzynarodowych m.in. w Budapeszcie i Mariborze, gdzie reprezentowałam ESN SGGW i ESN Polska.
Jakie szanse daje współpraca międzynarodowa na studiach?
Przede wszystkim daje szansę na spotkanie niesamowitych ludzi z całego świata, a co za tym idzie poznanie kultur różnych krajów, nawiązanie przyjaźni czy podszkolenie umiejętności językowych. Sama jestem obecnie już na drugiej wymianie, tym razem w Chorwacji i to zdecydowanie moje najlepsze doświadczenie z okresu studiów.
Została Pani wybrana na stanowisko Wiceprzewodniczącej Zarządu ESN – jakie będą stały przed Panią wyzwania?
Jako Wiceprzewodnicząca Zarządu ESN Polska będę zajmowała się wsparciem i rozwojem Sekcji lokalnych z naszej Sieci, takich jak właśnie ESN SGGW. Obecnie w całej Polsce jest 29 Sekcji ESN, których członkowie dokładają wszelkich starań, żeby wspierać studentów zagranicznych i promować współpracę międzynarodową. Dodatkowo w zakres moich obowiązków wchodzi też administracja, a także dbanie o rozwój wolontariuszy, między innymi przez organizację szkoleń i zjazdów ogólnopolskich.
W jaki sposób zamierza Pani zaangażować studentów w projekty międzynarodowe i skłonić ich do uczestnictwa w programach wymiany?
Tak naprawdę wszystkie działania, jakie podejmują członkowie ESN Polska mają na celu promowanie programów wymian. Prowadzimy grupę „Studenckie wyjazdy z Erasmus+”, na której zbierają się zarówno osoby, które już były na wymianie, jak i te zainteresowane wyjazdem, dzięki czemu to idealne miejsce do szukania odpowiedzi na różne pytania oraz na wymianę doświadczeń. Zależy nam też na promowaniu mobilności innych niż wyjazdy semestralne i w tym celu na grupie pojawiły się m.in. „Baza praktyk” czy Webinary, na których uczestnicy programu Erasmus+ dzielą się swoimi doświadczeniami. Dodatkowo organizujemy kampanie promujące programy wymiany w mediach społecznościowych. Również na naszej uczelni ESN kładzie duży nacisk na promocję projektów międzynarodowych. Co roku organizujemy wydarzenia skierowane do studentów SGGW, których chcemy zachęcać do uczestnictwa w mobilnościach i informować o różnych możliwościach wyjazdów.
Jakie wyzwania widzi Pani w zakresie współpracy międzynarodowej w obliczu różnorodności kulturowej i językowej wśród studentów?
Na pewno różnice językowe są dla wielu osób przeszkodą w zgłaszaniu się do udziału w wymianach czy do uczestniczenia w wydarzeniach dla studentów międzynarodowych, ale ja osobiście widzę w tej różnorodności przede wszystkim szansę na rozwój i do tego chciałabym przekonać też innych.
Jakie inicjatywy podejmie Pani w celu promowania współpracy międzynarodowej spośród studentów, którzy nie biorą udziału w programach wymiany?
Takie inicjatywy już są podejmowane i chciałabym żeby były kontynuowane. Co roku organizowane są #ErasmusDays – inicjatywa Komisji Europejskiej, której głównym celem jest promocja mobilności. Jako ESN zawsze wspieramy tę inicjatywę i przez kilka dni na uczelniach w całej Polsce organizowane są wydarzenia i kampanie związane z promocją mobilności. Na SGGW organizowaliśmy takie eventy jak np. Kawiarenka Erasmusa, gdzie byli uczestnicy wymian opowiadali o swoich doświadczeniach. Razem z Biurem Współpracy Międzynarodowej organizujemy też spotkania dla osób zainteresowanych wyjazdem, a poza tym prowadzimy na Facebook’u grupę „Erasmus+ na SGGW”, która działa podobnie do grupy „Studenckie wyjazdy z Erasmus+”, o której wspomniałam wcześniej.
Czy widzi Pani rolę ESN w kształtowaniu postaw społeczności akademickiej SGGW wobec studentów zagranicznych?
Tak. Nasze wydarzenia są otwarte dla wszystkich i często pojawiają się na nich osoby spoza ESNu, co daje szansę na integrację studentów SGGW ze studentami zagranicznymi. Również Program Mentor, o którym wcześniej wspomniałam, jest otwarty dla całej społeczności SGGW i pozwala na poznanie naszej organizacji i studentów, którzy do nas przyjeżdżają.
Czy ma Pani jakieś pomysły na wykorzystanie mediów społecznościowych w celu promowania projektów międzynarodowych oraz komunikowania się z międzynarodową społecznością studencką?
Media społecznościowe są bardzo ważnym narzędziem, z którego korzystają zarówno Sekcje lokalne, jak i ESN Polska. Dzięki nim możemy promować nasze wydarzenia, pokazywać czym się zajmujemy na co dzień i kontaktować się ze studentami zagranicznymi, nawet jeszcze zanim przyjadą do Polski.
Na koniec chciałabym bardzo podziękować za zaproszenie do rozmowy i zachęcić wszystkich do zainteresowania się działalnością ESNu oraz możliwościami jakie oferuje SGGW w ramach współpracy międzynarodowej!
Natalia Stasiowska, II semestr studiów II stopnia na kierunku zootechnika