Studencki Nobel dla studentki SGGW Magdaleny Trusińskiej
Studencki Nobel w kat. Nauki przyrodnicze i energetyczne dla Magdaleny Trusińskiej studentki II stopnia kierunku technologia żywności i żywienie człowieka.
Laureatka w swojej pracy badawczej poszukuje m.in. odpowiedzi na pytania, jak zmniejszyć zużycie energii czy emisję gazów cieplarnianych w przemyśle spożywczym. Ma ambitne cele, by dołożyć od siebie cegiełkę do kreowania żywności przyszłości. Pracę magisterską pt. „Zastosowanie impregnacji próżniowej do modyfikacji właściwości jabłka” Magdalena napisała w Katedrze Inżynierii Żywności i Organizacji Produkcji pod opieką dr hab. Małgorzaty Nowackiej, prof. SGGW. Jest wykonawczynią grantów dotyczących technik łagodnego przewarzania owoców, wytwarzania roślinnych analogów ryb oraz poszukiwania alternatywnych źródeł białka.
Występuje regularnie na konferencjach naukowych. Ma na swoim koncie 15 wystąpień, a za 5 z nich została nagrodzona przez Komitet Naukowy. Od czerwca 2021 r. aktywnie działa w Kole Naukowym Technologów Żywności, w grudniu została jego prezeską. Obecnie wspiera w działaniach kolegów i koleżanki. Jest kierowniczką sekcji szachów sekcji szachów AZS SGGW. Pięciokrotnie brała udział w Akademickich Mistrzostwach Polski, a dwukrotnie wraz z drużyną KU AZS SGGW stanęła na podium w klasyfikacji uczelni społeczno-przyrodniczych. Za osiągnięcia naukowe została wyróżniona stypendium Ministra Edukacji i Nauki na rok akademicki 2022/2023. Za osiągnięcia naukowe, sportowe i za średnią ocen regularnie otrzymuje Stypendium Rektora.
“Bardzo ważne jest dla mnie to, że niemal od razu po tym, jak odkryłam pasję do nauki o żywności, zaczęłam zarażać tą pasją innych. Działam aktywnie, staram się upowszechniać naukę – mówiła nasza studentka w rozmowie z Martą Hoppe z Polskiego Radia Czwórki tuż po otrzymaniu nagrody. – Po bardzo krótkim czasie bycia w nauce zostałam Prezesem Koła Naukowego i oprócz tego, że sama jeżdżę na konferencje czy piszę publikacje naukowe, to zachęcam do tego samego koleżanki i kolegów, i pomagam im w tym tak, jak ja otrzymałam pomoc od wielu pracowników naszego Wydziału.”
Więcej informacji o Magdalenie Trusińskij i Nagrodzie na stronie Wydziału Technologii Żywności