Pomoc psychologiczna
Zdrowie psychiczne w SGGW Q&A
Przychodnia NZOZ Student Health Centre prowadzi poradnię psychologiczną. W ramach poradni świadczona jest pomoc psychologiczna i psychoterapeutyczna.
W zakres pomocy psychologicznej wchodzi:
– przeprowadzenie konsultacji psychologicznej/psychoterapeutycznej
– udzielanie wsparcia psychologicznego
– przeprowadzenie interwencji kryzysowej
-prowadzenie psychoterapii indywidualnej
W przychodni nie pracuje lekarz psychiatra. Jest możliwa doraźna pomoc psychiatryczna świadczona przez lekarzy rodzinnych, którzy mają doświadczenie w leczeniu studentów i pracowników uczelni.
Aby zdeklarować się do Przychodni NZOZ należy zgłosić się osobiście do rejestracji przychodni lub jeśli Pacjent ma IKP – Indywidualne Konto Pacjenta, może złożyć deklarację za pomocą systemów elektronicznych. Szczegóły składania deklaracji do NZOZ SGGW – Student Health Centre zamieszczone są na naszej stronie internetowej
– osobiście w godzinach (8.00–17.30)
– telefonicznie
Wizyty odbywają się w gabinecie przy zachowaniu maksimum prywatności i dyskrecji. Miejsce spotkań jest odosobnione od innych gabinetów. Znajduje się ono na końcu korytarza, a wizyty są oddzielane od siebie 10 minutową przerwą. Dokładamy szczególnych starań, aby pacjenci nie spotykali się ze sobą i nie widzieli się wzajemnie.
Formy wizyt:
– stacjonarnie
– on-line
– telefonicznie
Psycholog pracuje w godzinach:
Wtorek godz. 9:00 – 17:00
Środa godz. 9:00 – 16:00
Czwartek godz. 9:00 – 17:00
Piątek godz. 9:00 – 16:00
Konsultacje zapewnione są od wtorku do piątku. Psycholog nie przyjmuje w poniedziałek. Staramy się, aby pacjent potrzebujący pilnej pomocy mógł dostać się na wizytę (konsultację, interwencję kryzysową, wsparcie psychologiczne) w dniu zgłoszenia się do przychodni. Może to nie być możliwe, gdy liczba zgłoszeń będzie zbyt duża.
Psychoterapia podlega innym regułom.
Jest ona procesem o różnym czasie trwania. W przypadku nowego pacjenta każdorazowo wymaga ona kwalifikacji i oceny przydatności tej formy terapii. Dlatego też na psychoterapię można się dostać wyłącznie po przejściu wstępnej konsultacji i rozpoznaniu problemu pacjenta.
Psychoterapia z racji jej formy wymaga zarezerwowania odpowiednich terminów i nie zawsze jest dostępna od razu. W sprawie pierwszej wizyty konsultacyjnej i ewentualnych dalszych terminów psychoterapii proszę o skonsultowanie się z rejestracją.
Dosyć często kierujemy się do psychologa, gdy jest nam naprawdę źle.
Często stan emocjonalny zaburza nam myślenie, koncentrację i pamięć. Trudno nam wtedy nam na spokojnie przygotować się do wizyty.
Rolą psychologa jest w takiej sytuacji wyciszenie pacjenta i pomoc w określeniu problemu.
Przygotowując się na taką wizytę warto zawsze zastanowić się nad:
– co jest moim problemem?
– od jak dawna mam ten problem, trudność?
– jak przez ten czas radziłem sobie z tym problemem?
– co mnie teraz skłoniło, aby zgłosić się po pomoc?
W sytuacji, gdy doświadczymy trudnej lub traumatycznej sytuacji dezorganizującej nasze dotychczasowe życie lub doświadczamy myśli samobójczych należy koniecznie kierować się do psychologa, lekarza naszej przychodni lub na izbę przyjęć szpitala psychiatrycznego.
Wizyta polega przede wszystkim na rozmowie. Podczas tej rozmowy pacjent mówi o sobie tyle, ile chce powiedzieć. Psycholog może zadawać pytania pomocnicze, podsumowywać, parafrazować, klaryfikować w zakresie tematu, problemu z jakim zgłosił się pacjent.
Psycholog oraz psychoterapeuta są zobowiązani tajemnicą zawodową – nakazuje ona utrzymać w tajemnicy tematy rozmowy z pacjentem.
Psycholog z obowiązku tajemnicy może być zwolniony w sytuacjach ściśle określonych prawem np. przez sąd, w sytuacji zagrożenia życia pacjenta lub osoby, której życie zagrożone jest przez zachowania pacjenta.
Pomoc udzielana jest studentom, doktorantom i wszystkim pracownikom uczelni.
Do psychologa można się zgłosić:
– gdy ma się zaburzenia emocjonalne, i wiążące się z nimi problemy z koncentracja, pamięcią i uwagą
– gdy się doświadcza nadmiernego stresu (wypadek, śmierć bliskiej osoby, wojna itp.)
– jest się świadkiem przemocy, – w pracy w domu lub innym środowisku
– gdy ma się problemy z rozwojem naukowym, zawodowym, osobistym
– ma się trudność w relacji z samym sobą lub w relacji z innymi osobami.
– gdy jest się chorym psychicznie – porady wyłącznie przy współpracy z lekarzem psychiatrą!
Psycholog
Psycholog jest absolwentem kierunku psychologia, który udziela konsultacji i porad dotyczących samooceny, stosunku do siebie, do innych, swojej przeszłości, funkcjonowania intelektualnego, itp.
Zadaniem psychologa jest zrobienie wywiadu, analizy, oceny i na ich podstawie udzielenie wskazówek i zaleceń, tak aby pomóc w rozwiązaniu problemu lub pokonaniu trudności z jakimi zgłosiła się osoba zainteresowana.
W naszej poradni psycholog może:
– prowadzić konsultacje psychologiczne,
– udzielać wsparcia psychologicznego,
– prowadzić interwencje kryzysowe.
Psychiatra
Psychiatra jest lekarzem medycyny, który ukończył specjalizację z psychiatrii. Jego praca polega na rozpoznaniu stanu psychicznego pacjenta i zaleceniu leczenia konkretnych zaburzeń i chorób psychicznych.
Psychoterapeuta
Psychoterapeutą może zostać osoba, która ma wykształcenie psychologiczne. Umiejętności psychoterapii nabywa się po skończeniu czteroletnich, podyplomowych studiów psychoterapii w certyfikowanym ośrodku psychoterapii. Dodatkowo, aby być psychoterapeutą należy odbyć staż, terapię własną oraz dla podtrzymania poziomu świadczonych usług i zachowania ich profesjonalnego charakter należy współpracować z superwizorem.
Psychoterapeuta prowadzi psychoterapię indywidualną oraz psychoterapię par
Zadaniem psychoterapeuty jest zbudowanie dobrej relacji z osobą zainteresowaną – pacjentem/klientem. Dobra relacja przekłada się na współpracę, w efekcie której pacjent może spotkać się sam ze sobą i podążać w kierunku poznania samego siebie. W ten sposób rozpoznaje on swoje tendencje i schematy utrudniające mu codzienne życie.
Pacjent/klient buduje oparcie w samym sobie, modyfikuje relacje i sposobu funkcjonowania dokonując tym samym korzystnych zmian w życiu prywatnym, uczelnianym i zawodowym.
Konsultacje psychologiczne dla Studentów SGGW – dr Katarzyna Bogacka (INSiP SGGW)
Konsultacje są bezpłatne, odbywają się w czasie roku akademickiego, stacjonarnie (SGGW, stary kampus) lub telefonicznie.
Zapisy telefoniczne 660 266 413.
Konsultacje psychologiczne dedykowane są wszystkim osobom studiującym w SGGW, które pragną rozwiązać ważne dla nich problemy psychologiczne, odkryć ich przyczyny i dokonać pozytywnych zmian w swoim życiu. Polegają na indywidualnej rozmowie z zainteresowaną osobą, podczas której podejmujemy starania, by uzyskać wgląd w jej sytuację, wspólnie rozważyć możliwe rozwiązania oraz sposoby ich wdrożenia. Obejmują jedną lub kilka rozmów.
Konsultacje nie zastępują psychoterapii, ani leczenia psychiatrycznego, nie mają też na celu wystawiania diagnozy i skierowań.
Oferuję konsultowanie m.in. problemów osobistych, dotyczących relacji i funkcjonowania społecznego, w tym na uczelni, problemów związanych ze stresem i wynikających z trudnych sytuacji życiowych. Zapewniam profesjonalizm, doświadczenie, życzliwość i pełną dyskrecję.
dr Katarzyna Bogacka
Psycholog, absolwentka Wydziału Psychologii UW ze specjalnością Psychologia kliniczna człowieka dorosłego; doświadczenie zawodowe zdobywała m.in. podczas sesji psychoanalitycznych, w szpitalu psychiatrycznym i w Instytucie Psychologii PAN. Jest także historykiem sztuki i doktorem nauk humanistycznych. Od 2000 r. pracownik naukowo-dydaktyczny SGGW (Instytut Nauk Socjologicznych i Pedagogiki).
Jeśli wolisz pomoc instytucjonalną – bezpłatnych porad specjalistycznych udzielają m.in. poniższe ośrodki:
Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej SGGW
(DS. Limba)
Nowoursynowska 161
02-787 Warszawa
tel.22/593-14-30
sekretariat@nzoz.sggw.pl
Stowarzyszenie ASLAN
ul. Nowolipie 17
00-150 Warszawa
tel. 22/636-49-04
tel. 22/636-49-12
Towarzystwo Pomocy Młodzieży
ul. Nowolipki 2
00-160 Warszawa
tel. 22/887-88-05
kom. 508-350-320
tpm@tpm.org.pl
Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie**/
ul. W.K. Roentgena 5; Wejście B, 1 piętro, pok. nr 7
02-781 Warszawa
Tel. 22/546-32-42
psychoonkologia@coi.waw.pl
**/ wymagane skierowanie do Poradni Psychologicznej od lekarza NFZ