Dla mediów
Oszczędź sobie i… planecie! Sprawdź, jak nie marnować jedzenia
Blisko pięć milionów ton żywności marnują Polacy w ciągu roku. Więcej niż połowa zmarnowanej żywności pochodzi z gospodarstw domowych – wynika z badań przeprowadzonych przez naukowczynie ze Szkoły [...]
Aktualności
SGGW podpisała umowę na budowę Innowacyjnego Centrum Nauk Żywieniowych
Rektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego prof. dr hab. Michał Zasada podpisał umowę z firmą Skanska dotyczącą budowy Innowacyjnego Centrum Nauk Żywieniowych. Pracownicy ICNŻ będą prowadzić [...]
Dla mediów
Ambitny projekt studentów SGGW
Hug the Nature to projekt, który powstał w w ramach działalności Koła Odpowiedzialnego Biznesu Enactus SGGW.
Aktualności
Ranking Perspektywy 2021. SGGW zwycięzcą w trzech kategoriach
22 czerwca opublikowane zostały wyniki 22. Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2021. Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego zajęła pierwsze miejsce w kategorii kierunków: architektura krajobrazu, [...]
Aktualności
Nowości w ofercie edukacyjnej SGGW
W Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego powstał nowy wydział, a dwa zmieniły nazwy. Od nowego roku akademickiego studenci rozpoczną zajęcia na nowym Wydziale Biologii i Biotechnologii oraz Wydziale [...]
Aktualności
SGGW w międzynarodowym rankingu QS
QS World University Rankings należy – razem z Rankingiem Szanghajskim, THE World Ubiversity Rankings i US News Global University Ranking - do czterech najpopularniejszych tego typu zestawień na świecie.
Dla mediów
Współpraca uczelni, PAN oraz MKiŚ w walce z suszą
15 uczelni oraz Polska Akademia Nauk podpisały list intencyjny o współpracy w zapobieganiu zjawisku suszy w kraju.
Aktualności
Premiera nowej identyfikacji wizualnej SGGW
Strona internetowa to wizytówka uczelni. Z tą myślą stworzyliśmy nową witrynę, która jest odpowiedzą na zmieniający się świat i potrzeby nowoczesnej komunikacji.
Aktualności
SGGW wyróżnione w Programie Nowoczesne Zarządzanie Biznesem
Grupy studentów SGGW uplasowały się w pierwszej dziesiątce na tle ponad 11 tysięcy studentów z wielu ośrodków akademickich z całego kraju.
Dla mediów
Kompleksowa ochrona żubra w Polsce
Relokacja żubrów na teren Nadleśnictwa Janów Lubelski to jedno z zadań zaplanowanych przez SGGW we współpracy z Białowieskim Parkiem Narodowym oraz Lasami Państwowymi.
Teczka prasowa
Fakty i liczby
Szczegółowe dane statystyczne i finansowe na temat działalności Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie są dostępne na stronie Biuletynu Informacji Publicznej SGGW.
SGGW to nowoczesny uniwersytet przyrodniczy, zajmuje pierwsze miejsce w rankingach uczelni rolniczych i mieści się w czołówce polskich szkół wyższych.
16 000 studentów
1 300 wykładowców
38 kierunków studiów
szkoła doktorska
16 instytutów naukowych
13 wydziałów
Wspólne badania naukowe i dydaktyczne
z ponad 275 zagranicznymi uczelniami z 50 państw świataNowoczesny Kampus
(ponad 70 hektarów powierzchni)Doskonałe warunki dydaktyczne
(możliwość jednoczesnego studiowania na innych uczelniach rolniczych – Program MOSTAR,
1 500 pomieszczeń dydaktycznych, 60 pracowni komputerowych,
300 sal wykładowych i ćwiczeniowych, 24 aule, nowoczesna biblioteka,
Klinika Małych Zwierząt, Klinika Koni, Zwierzętarnia, Centra Badawcze,
kilka zakładów doświadczalnych i gospodarstw rolnych w całym kraju)4 000 miejsc w 14 doskonale wyposażonych domach studenckich
(Internet przy każdym łóżku, kilkanaście stołówek studenckich)Nowoczesne obiekty sportowe
(kryta pływalnia, hale sportowe, kryte korty tenisowe, siłownia, boiska sportowe, ośrodek hipoterapii)
Krótko o uczelni
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie to jedna z największych i najbardziej prestiżowych uczelni w kraju. Prowadzi działalność badawczą i dydaktyczną, a także prace wdrażające badania naukowe do gospodarki. Na uniwersytecie przyrodniczym, jakim jest SGGW, królują przede wszystkim nauki przyrodnicze, wsparte naukami technicznymi, ekonomicznymi i humanistycznymi.
Początki SGGW sięgają 1816 roku i są związane z utworzeniem Instytutu Agronomicznego w Marymoncie, pierwszej uczelni rolniczej w Polsce i czwartej w Europie (Węgry – 1797, Szwajcaria – 1804, Niemcy – 1806). Inicjatorami jej założenia byli Stanisław Staszic i Stanisław Potocki. W 1918 roku Instytut Agronomiczny ostatecznie przyjął nazwę Królewsko-Polskiej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, a w 1919 roku Uczelnia została upaństwowiona i nazwana Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego.
Atutem uczelni jest wysoko rozwinięta infrastruktura. Kampus SGGW to jeden z najlepiej zaplanowanych i wyposażonych zespołów edukacyjnych i badawczych w kraju. Tym, co wyróżnia uczelnię, to także wysoko rozwinięte zaplecze socjalne: domy studenckie, stołówki, basen, korty tenisowe i inne obiekty sportowe. Wszystkie budynki dydaktyczne, badawcze i zaplecze socjalne usytuowane są na obszarze 70 ha. Nie brakuje tu także miejsc do odpoczynku na świeżym powietrzu. Znaczna część terenu uczelni to piękny park.
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego to jeden z największych ośrodków dydaktycznych w Polsce. Studia pierwszego stopnia, licencjackie lub inżynierskie, trwają w zależności od kierunku studiów 3–4 lata, a studia drugiego stopnia – magisterskie – trwają 1,5–2 lat. Po studiach pierwszego stopnia student ma możliwość kontynuacji nauki na poziomie magisterskim na dotychczasowym lub innym kierunku studiów. Daje to możliwość zmiany profilu kształcenia po studiach pierwszego stopnia i uzyskania dwóch dyplomów na różnych kierunkach studiów. W uczelni funkcjonuje punktowy system ocen ECTS, umożliwiający wymianę studentów między uczelniami w kraju i za granicą. SGGW prowadzi kilkadziesiąt kierunków studiów podyplomowych oraz Szkołę Doktorską.
Nowocześnie zarządzana Biblioteka Główna im. Władysława Grabskiego, korzystająca z innowacyjnych rozwiązań technologicznych oferuje dostęp do najnowszych polsko i anglojęzycznych publikacji naukowych oraz wartościowej beletrystyki. Dzięki współpracy z wieloma internetowymi bazami studenci mają bezpłatny dostęp do podręczników. Korzystanie z jej zasobów usprawniają urządzenia umożliwiające zautomatyzowany zwrot i wypożyczanie książek, z których kilka tysięcy znajduje się w tak zwanym wolnym dostępie. Zasoby biblioteczne to blisko pół miliona pozycji.
Domy studenckie SGGW poziomem komfortu dorównują swoim zachodnim odpowiednikom. 4000 studentów mieszka w pokojach 1, 2 i 3-osobowych z łazienką i kuchnią. Każdy z domów studenckich posiada szerokopasmowe łącze internetowe. Domy studenckie wyposażono również w nowoczesne pralnie, przechowalnie rowerów i sale do ćwiczeń sportowych. Na terenie kampusu znajdują się także kluby studenckie i stołówki oferujące bogaty wybór smacznych potraw. Wszystko to sprawia, że kampus SGGW stanowi jeden z najbardziej komfortowych zespołów naukowo-mieszkaniowych w kraju.
SGGW współpracuje z około 275. partnerami zagranicznymi na wszystkich kontynentach. Umożliwia to pracownikom i studentom liczne wyjazdy do uczelni partnerskich na staże lub studia. Systematycznie też wzrasta liczba studentów zagranicznych przyjeżdżających na studia oferowane przez SGGW. Oprócz wyjazdów naukowych studenci mają możliwość wyjazdu do Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Norwegii, Holandii i Stanów Zjednoczonych i wielu innych krajów w ramach praktyk zagranicznych.
W Uczelni ożywioną działalność prowadzą liczne koła naukowe, organizacje i stowarzyszenia studenckie (m.in. Samorząd Studencki, Chór Akademicki, Ludowy Zespół Artystyczny PROMNI, Orkiestra Reprezentacyjna), kluby studenckie oraz różnego typu kluby dyskusyjne.
Od lat Uczelnia zajmuje czołowe miejsca w rankingach szkół wyższych w kraju i za granicą, a w ocenie studentów zyskała miano „Uczelni Przyjaznej Studentom” oraz „Najbardziej innowacyjnej i kreatywnej uczelnię w Polsce”.
Rekrutacja
W roku akademickim 2020/2021 Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie zaoferowała przyszłym studentom 38 interesujących kierunki studiów. Łącznie na wszystkich kierunkach studiów I stopnia, II stopnia oraz jednolitych magisterskich przygotowano 5 285 miejsc.
W roku akademickim 2020/2021 najbardziej popularnymi kierunkami były:
- Finanse i rachunkowość – 6,6 os./miejsce
- Informatyka – 5,6 os./miejsce
- Dietetyka – 5,5 os./miejsce
- Weterynaria – 5,5 os./miejsce
- Zarządzanie – 5,0 os./miejsce
- Logistyka – 5,0 os./miejsce
- Ekonomia – 4,1 os./miejsce
- Biotechnologia – 4,0 os./miejsce
- Turystyka i rekreacja – 3,9 os./miejsce
W roku akademickim 2019/2020 najbardziej popularnymi kierunkami były:
- Finanse i rachunkowość – 7,8 os./miejsce
- Informatyka – 5,3 os./miejsce
- Logistyka – 5,3 os./miejsce
- Turystyka i rekreacja – 5,1 os./miejsce
- Zarządzanie – 4,9 os./miejsce
- Dietetyka – 4,8 os./miejsce
- Ekonomia – 4,4 os./miejsce
- Weterynaria – 4,3 os./miejsce
- Biotechnologia – 4,0 os./miejsce
W roku akademickim 2018/2019 najbardziej popularnymi kierunkami były:
- Finanse i rachunkowość – 9,5 os./miejsce
- Dietetyka – 7,1 os./miejsce
- Logistyka – 6,9 os./miejsce
- Turystyka i rekreacja – 6,9 os./miejsce
- Weterynaria – 6,2 os./miejsce
- Informatyka – 6,2 os./miejsce
- Biotechnologia – 5,3 os./miejsce
W roku akademickim 2017/2018 najbardziej popularnymi kierunkami były:
- Finanse i rachunkowość – 8.6 os./miejsce
- Turystyka i rekreacja – 8.2 os./miejsce
- Dietetyka – 7.8 os./miejsce
- Logistyka – 7.3 os./miejsce
- Informatyka – 6.7 os./miejsce
- Weterynaria – 6.5 os./miejsce
- Zarządzanie – 5.0 os./miejsce
- Biotechnologia – 4.8 os./miejsce
- Ekonomia – 4.6 os./miejsce
W roku akademickim 2016/2017 najbardziej popularnymi kierunkami były:
- Dietetyka – 10.2 os./miejsce
- Finanse i Rachunkowość – 9.4 os./miejsce
- Logistyka – 7.0 os./miejsce
- Weterynaria – 6.6 os./miejsce
- Informatyka – 5.3 os./miejsce
- Budownictwo – 5.0 os./miejsce
- Zarządzanie – 5.0 os./miejsce
W roku akademickim 2015/2016 najbardziej popularnymi kierunkami były:
- Dietetyka – 10.2 os./miejsce
- Finanse i Rachunkowość – 9.9 os./miejsce
- Weterynaria – 6,8 os./miejsce
- Logistyka – 6.2 os./miejsce
- Ekonomia – 5.9 os./miejsce
- Biotechnologia – 5.0 os./miejsce
- Informatyka – 4.7 os./miejsce
- Zarządzanie – 4.1 os./miejsce
- Technologie Energii Odnawialnej – 4.1 os./miejsce
W roku akademickim 2014/2015 najbardziej popularnymi kierunkami były:
- Finanse i Rachunkowość – 10.1 os./miejsce
- Dietetyka – 9.0 os./miejsce
- Logistyka – 6.9 os./miejsce
- Ekonomia – 5.9 os./miejsce
- Gospodarka Przestrzenna – 5.6 os./miejsce
- Biotechnologia – 5.4 os./miejsce
- Technologie Energii Odnawialnej – 4.2 os./miejsce
- Informatyka – 4.0 os./miejsce
W roku akademickim 2013/2014 najbardziej popularnymi kierunkami były:
- Finanse i rachunkowość – 10 os./miejsce.
- Dietetyka – 7,7 os./miejsce
- Biotechnologia – 7,1 os./miejsce
- Logistyka – 6,9 os./miejsce
- Weterynaria – 6,7 os./miejsce
- Gospodarka przestrzenna – 6,5 os./miejsce
- Technologia energii odnawialnej – 5,3 os./miejsce
- Ekonomia – 5,1 os./miejsce
- Budownictwo – 4,5 os./miejsce
- Informatyka – 4,4 os./miejsce
Średnia dla wszystkich kierunków wyniosła 3,3 os./miejsce.
W roku akademickim 2012/2013 najbardziej popularnymi kierunkami były:
- Finanse i rachunkowość – 9,9 os./miejsce,
- Weterynaria (jednolite magisterskie) – 9,0 os./miejsce,
- Dietetyka – 8,5 os./miejsce,
- Gospodarka przestrzenna – 8,4 os./miejsce,
- Biotechnologia – 7,9 os./miejsce,
- Logistyka – 6,7 os./miejsce.
Średnia dla wszystkich kierunków wyniosła 4,4 os./miejsce.
W roku akademickim 2011/2012 najbardziej popularne były kierunki:
- Finanse i rachunkowość – 11,0 os./miejsce,
- Gospodarka przestrzenna – 10,1 os./miejsce,
- Dietetyka – 9,7 os./miejsce,
- Weterynaria – 9,4 os./miejsce,
- Biotechnologia – 8,6 os./miejsce,
Średnia dla wszystkich kierunków wyniosła 5,0 os./miejsce.
W roku akademickim 2010/2011 najbardziej popularnymi kierunkami były:
- Gospodarka przestrzenna – 15,4 os./miejsce,
- Dietetyka – 10,4 os./miejsce,
- Weterynaria – 9,8 os./miejsce,
- Finanse i rachunkowość – 9,6 os./miejsce,
- Biotechnologia – 8,7 os./miejsce,
Średnia dla wszystkich kierunków wyniosła 6,0 os./miejsce.
Liczba absolwentów studiów licencjackich:
- 2012 r.: 902 absolwentów studiów stacjonarnych oraz 603 absolwentów studiów niestacjonarnych. Łącznie 1505 absolwentów.
- 2011 r.: 836 absolwentów studiów stacjonarnych oraz 663 absolwentów studiów niestacjonarnych. Łącznie 1499 absolwentów.
- 2010 r.: 837 absolwentów studiów stacjonarnych oraz 753 absolwentów studiów niestacjonarnych. Łącznie 1590 absolwentów.
Logotypy
Księga Identyfikacji Wizualnej została wprowadzona Zarządzeniem nr 16 Rektora Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie z dnia 5.02.2021 r. w sprawie wprowadzenia Księgi Identyfikacji Wizualnej – opisu i zasad stosowania znaku identyfikacji wizualnej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
Zasady udostępniania Logo Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie podmiotom zewnętrznym:
- Zasady udostępniania Znaku podmiotom zewnętrznym
- Wniosek o wyrażenie zgody na udostępnienie Znaku SGGW_EN
- SGGW_ksiega_identyfikacji_wizualnej
Obcojęzyczne nazwy Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
Zgodnie z Zarządzeniem nr 50 Rektora SGGW z dnia 28 grudnia 2006 roku obcojęzyczne nazwy Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie brzmią od dnia 1 października 2007 r. w sposób następujący:
- w języku angielskim – Warsaw University of Life Sciences (SGGW)
- w języku niemieckim – Warschauer Naturwissenschaftliche Universität – SGGW
- w języku francuskim – Université des Sciences de la Vie de Varsovie – SGGW
- w języku hiszpańskim – Universidad de Ciencias de la Vida de Varsovia SGGW
- w języku rosyjskim – Варшавский Университет Естественных Наук-SGGW