Strategia biogospodarki dla Polski w Senacie RP
O strategiach rozwoju biogospodarki w Europie i na świecie na przykładzie wybranych krajów mówił dr hab. Mariusz Maciejczak, prof. SGGW, dyrektor Instytutu Ekonomii i Finansów Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego podczas konferencji, która odbyła się 6 lipca 2023 r. w Senacie RP.
Podczas konferencji „Strategia biogospodarki dla Polski jest konieczna” profesor Mariusz Maciejczak przybliżył znaczenie biogospodarki, globalne i regionalne ujęcia jej rozwoju, a także wyzwania przed nią stojące. Podkreślił, że rewolucja biologiczna może mieć znaczący wpływ na gospodarkę i nasze życie – zdrowie, materiały, towary konsumpcyjne i energię.
Na świecie już dostrzeżono potencjał tej gospodarki i wykorzystywania biomasy. Najsilniej biogospodarkę rozwijają Niemcy, w Stanach Zjednoczonych jest najbardziej zaawansowana technologicznie i opiera się na partnerstwie publiczno-prywatnym, a w Kanadzie z inicjatywą przygotowania strategii wystąpił biznes, wspierany przez odpowiednie przepisy. W 2012 r. powstał pierwszy dokument mówiący o strategii rozwoju biogospodarki w Unii Europejskiej, której główne cele to rozwój i wzmocnienie sektorów wykorzystujących biotechnologie, szybkie wprowadzenie biogospodarki w całej Europie oraz ochrona ekosystemu i zrozumienie ekologicznych ograniczeń biogospodarki. Krajowe strategii rozwoju biogospodarki w Europie mają już m.in. Finlandia, Litwa, Łotwa.
Jak podkreślił prof. Mariusz Maciejczak, w Polsce powinien być nadany kierunek jej rozwoju i opracowana strategia, bo mamy znaczący potencjał. Biogospodarka jest bowiem praktyczną odpowiedzią na wymagania zrównoważonego rozwoju, stymuluje rozwój regionalny i lokalny. Innowacje wykorzystujące procesy przyrodnicze stanowią kluczowy czynnik rozwoju biogospodarki z publicznego i prywatnego punktu widzenia.
Podczas panelu dyskusyjnego, w którym brali udział Senatorowie RP oraz przedstawiciele nauki, starano się m.in. odpowiedzieć na pytania, dlaczego ważna jest jej całościowa strategia rozwoju biogospodarki, jak wykorzystać w niej zasoby surowcowe, mikroorganizmy i rozwiązania innowacyjne, wskazywano na potrzebę opracowania stosownych regulacji. Podkreślano, że Polska powinna stworzyć własną strategię, uwzględniającą nasze warunki, nie zaś korzystać z rozwiązań stosowanych w innych krajach.
Za www.senat.gov.pl
Fot. Tomasz Ozdoba, Kancelaria Senatu