Spotkanie z Noblistą Sir Peterem Ratcliffe’em w SGGW
Czy można ocenić jak ważny jest tlen? Na jakie odkrycia naukowe czeka cały świat? – na te i inne pytania odpowiadał podczas swojej pierwszej wizyty w Polsce laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny z 2019 r., Peter Ratcliffe.
„Molecular insights into the sensing of oxygen” to temat wykładu, który Sir Peter J. Ratcliff wygłosił w SGGW 17 marca 2023 r. Wydarzenie w Auli Kryształowej zgromadziło kilkuset studentów i naukowców.
Spotkanie otworzył JM Rektor SGGW prof. dr hab. Michał Zasada, który w swoim wystąpieniu podkreślał – Spotkanie z kimś, kto dokonał tak przełomowych odkryć w obszarze medycyny jest zawsze bardzo inspirujące dla naszych studentów i pracowników. To ważne, żeby wiedzieć, że za każdym odkryciem stoi człowiek lub zespół ludzi, a także jak do tego odkrycia doszło.
Sir Peter J. Ratcliff to brytyjski lekarz i biolog molekularny, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny za odkrycie molekularnego mechanizmu wykrywania poziomu tlenu i jego wpływu na procesy komórkowe (2019).
Peter Ratcliffe, William G. Kaelin Jr. oraz Gregg L. Semenza, zostali uhonorowani Nagrodą Nobla za odkrycie procesów wyczuwania przez komórki stężenia tlenu w środowisku i adaptowania się do zmian. Dzięki rezultatom badań nagrodzonych badaczy, powstały nowe metody leczenia wielu chorób, w tym nowotworów oraz anemii – od wysokości stężenia tlenu w komórkach zależy gospodarka żelazem w organizmie. Odkrycia noblistów mają również kluczowe znaczenie m.in. dla osób z przewlekłą niewydolnością nerek, które często cierpią na niedokrwistość oraz dla pacjentów z chorobami układu krążenia.
Wydarzenie było częścią globalnego programu Nobel Prize Inspiration Initiative (NPII), w ramach którego laureaci Nagrody Nobla dzielą się inspirującymi historiami. Organizatorami wydarzenia byli Nobel Prize Outreach, AstraZeneca Pharma Polska oraz SGGW. Gospodarzami wykładu był JM Rektor SGGW, prof. dr hab. Michał Zasada oraz Wydział Biologii i Biotechnologii.