Spotkanie władz SGGW z korpusem dyplomatycznym
13 czerwca 2024 r. w Pałacu Rektorskim odbyło się spotkanie władz SGGW z przedstawicielami korpusu dyplomatycznego reprezentującymi zagraniczne ambasady w Warszawie.
Prezentacja SGGW
Spotkanie otworzył prof. dr hab. Michał Zasada, rektor SGGW witając gości i przedstawiając cel wydarzenia, którym była prezentacja potencjału naukowego i badawczego SGGW. Następnie głos zabrała dr hab. Marta Mendel, prof. SGGW, prorektor ds. współpracy międzynarodowej. Pani prorektor opowiedziała o skali umiędzynarodowienia SGGW, pozycji uczelni w zagranicznych rankingach oraz wskazała różnorodne formy współpracy z zagranicznymi partnerami, podkreślając znaczenie międzynarodowej kooperacji dla rozwoju nauki i edukacji.
Projekty naukowo-badawcze
W drugiej części spotkania pracownicy naukowi przedstawili projekty badawcze ukazujące szerokie spektrum działań uczelni.
Dr inż. Wiesław Ptach z Katedry Teledetekcji i Badań Środowiska, Instytutu Inżynierii Środowiska, zaprezentował metody realizacji przez SGGW Celów Zrównoważonego Rozwoju. Wskazał cenne współprace na rzecz rozwoju, np. projekt realizowany w Tanzanii dotyczący wdrażania nowych technologii przetwórstwa mleka.
Dr inż. Mikołaj Pniewski z Katedry Hydrologii, Meteorologii i Gospodarki Wodnej, omówił optymalne strategie zatrzymania wody i składników odżywczych w krajobrazie.
Dr inż. Marta Jeruszka-Bielak z Katedry Żywienia Człowieka, Instytutu Nauk o Żywieniu Człowieka, przedstawiła projekty naukowe i edukacyjne. Jednym z nich jest Junior Edu-Żywienie. Kilkuletnie działanie skierowany do szkół podstawowych, promujące zdrowy styl życia wśród dzieci.
Dr inż. Michał Oczkowski z Katedry Dietetyki, Instytutu Nauk o Żywieniu pracujący nad symulatorem ludzkiego ekosystemu (SHIME) w projektach badań naukowych, przedstawił założenia projektu.
Dr hab. Agata Cieszewska z Katedry Architektury Krajobrazu, Instytutu Inżynierii Środowiska, omówiła grę multimedialną „Osiedle z klimatem”. Gra, będąca częścią projektu Co-Adapt – „Communities for Climate Change Action”, ma na celu inspirowanie społeczności lokalnych do podejmowania działań na rzecz adaptacji osiedli mieszkaniowych do zmian klimatu.
Działalność zespołów artystycznych
W kolejnej części spotkania goście mieli okazję zapoznać się z działalnością grup artystycznych SGGW, takich jak Chór SGGW oraz Orkiestra Reprezentacyjna SGGW. Ludowy Zespół Artystyczny PROMNI zadbał o oprawę muzyczną wydarzenia, prezentując swój kunszt artystyczny.
Po części oficjalnej wszyscy zgromadzeni udali się na pamiątkowe zdjęcie oraz rozmowy w ogrodzie rektorskim, co sprzyjało wymianie doświadczeń i nawiązaniu nowych kontaktów międzynarodowych. Wyrażamy nadzieję, że ta wizyta zapoczątkuje długotrwałą i owocną współpracę na płaszczyznach naukowych i badawczych.