Słowo Rektora do Społeczności Akademickiej
Drodzy Pracownicy, Doktoranci i Studenci Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, Szanowni Państwo!
Cieszę się, że po trudnych doświadczeniach ubiegłego roku: izolacji i pracy zdalnej, rok akademicki 2021/2022 w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego mogliśmy rozpocząć w warunkach stacjonarnych. Semestr zimowy dał nam nadzieję na opanowanie wirusa i wierzę, że akcja szczepień i wzajemna odpowiedzialność pozwolą nam znów normalnie żyć, pracować i studiować. Naszym priorytetem nieustannie pozostaje bezpieczeństwo społeczności akademickiej oraz zapewnienie Uczelni efektywnego funkcjonowania.
Miniony rok oprócz wielu uciążliwych ograniczeń przyniósł też nowe, ważne dla rozwoju naszej Uczelni inicjatywy. Senat przyjął „Strategią SGGW do roku 2030”, wskazując drogi rozwoju pięciu głównych obszarów funkcjonowania: badań naukowych, kształcenia, współpracy międzynarodowej, transferu wiedzy do gospodarki oraz wzmacniania pozycji ekonomicznej, w tym dbania o sprawną administrację i nowoczesną infrastrukturę. W ostatnich miesiącach potencjał badawczy Uczelni został wzmocniony przez nowo utworzone Centrum Medycyny Translacyjnej, którego celem są nowatorskie badania z pogranicza weterynarii oraz nauk medycznych. Trwa budowa kolejnych ważnych ośrodków naukowo-dydaktycznych, m.in. Innowacyjnego Centrum Nauk Żywieniowych oraz Centrum Edukacji Ekologicznej Odnawialnych Źródeł Energii. SGGW dołączyła do wspólnej Szkoły Doktorskiej Medycyny Translacyjnej prowadzonej przez Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego.
Ostatni rok to również aktywna działalność kadry naukowej SGGW: 43 osoby uzyskały tytuł doktora, 22 – doktora habilitowanego, a 5 – profesora. Nasi naukowcy ściśle współpracują z najlepszymi uczelniami w kraju i za granicą. Umiędzynarodowienie widoczne jest we wszystkich formach działalności Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego – zarówno w kształceniu studentów i doktorantów, prowadzeniu badań naukowych i publikacjach, jak i rozwoju kadry oraz komercjalizacji wyników badań.
Potwierdzeniem rangi naszej Alma Mater są coraz wyższe lokaty w krajowych i światowych rankingach. SGGW po raz pierwszy znalazła się w prestiżowym Rankingu Szanghajskim, w którym pojawiło się jedynie dziesięć uczelni z Polski. Jesteśmy również w pierwszej dziesiątce krajowych uczelni pod względem liczby projektów realizowanych w ramach prestiżowego europejskiego programu Horyzont 2020. W listopadzie, jako gospodarze dorocznej międzynarodowej konferencji sieci Euroleague for Life Sciences (ELLS), po raz pierwszy w historii SGGW, zorganizowaliśmy wirtualny kampus dla 400 studentów z całego świata. Wydarzenie to było dla nas dużym wyróżnieniem i wyzwaniem, które z sukcesem zrealizowaliśmy. Wszystkie te osiągnięcia i rosnący prestiż zawdzięczamy naszym pracownikom i studentom, za co wszystkim raz jeszcze serdecznie dziękuję.
Dokonania poprzedniego, trudnego roku akademickiego, obligują nas, by także w bieżącym roku angażować się w działania na rzecz dalszego rozwoju Uczelni. Dlatego finalizujemy okresową ocenę nauczyciela akademickiego, wstrzymaną ze względu na czasowe ograniczenie działania Uczelni. Po raz pierwszy według nowych zasad, przeprowadzona zostanie również ewaluacja jakości działalności naukowej obejmująca lata 2017-2021. Będą to kolejne elementy podnoszenia naszej jakości naukowej i dydaktycznej. Dlatego bardzo dziękuję kadrze akademickiej SGGW za wysiłek związany z ewaluacją oraz za odpowiedzialne, a przy tym pełne pasji, podejście do pracy naukowej.
Szanowni Państwo, przed nami święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok. Mam nadzieję, że będzie to dla nas wszystkich czas odpoczynku i spotkań w gronie rodziny, a nadchodzący rok przyniesie wytchnienie od trosk i tak oczekiwaną poprawę sytuacji w świecie, dzięki której będziemy mogli zapomnieć o obostrzeniach i cieszyć się z możliwości bezpiecznego bezpośredniego kontaktu i swobodnego przemieszczania.
W imieniu władz Uczelni i własnym całej Społeczności Akademickiej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego składam najserdeczniejsze życzenia zdrowia, pomyślności i satysfakcji zarówno zawodowej i naukowej, jak i prywatnej. Życzę Państwu spokojnych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia oraz udanego roku 2022.
W tym trudnym czasie, specjalnie dla Państwa, wspólnie z Chórem Kameralnym SGGW oraz LZA Promni przygotowaliśmy małą świąteczną niespodziankę. Zapraszam do obejrzenia. Mam nadzieję, że uda nam się wywołać na Państwa twarzach uśmiech.
Wesołych Świąt!
prof. dr hab. Michał Zasada