Tydzień nauki w SGGW
Zaczynamy ScienceWeek
Naukowa Sieć Informacyjna SGGW zaprasza pracowników naukowych oraz doktorantów na drugą edycję ScienceWeek.
Podczas ScienceWeek będziemy prezentować narzędzia wspierające naukowców pracujących w świecie cyfrowej wiedzy i zdalnego przepływu informacji. To doskonała okazja do zapoznania się z istotnymi kwestiami związanymi m.in. z otwartą nauką, programami publikowania otwartego, zarządzania danymi badawczymi, prawem autorskim oraz wsparciem bibliometrycznym pracowników ubiegających się o awanse naukowe.
Rozpoczęcie ScienceWek 2024 zaplanowano na 5 lutego o godz. 13:00. Otwarcia wydarzenia dokonają Jego Magnificencja Rektor SGGW prof. dr hab. Michał Zasada oraz Prorektor ds. Naukowych prof. dr hab. Tomasz Okruszko.
Następnie prelekcję Finansowanie Badań przez Narodowe Centrum Nauki – (nie)możliwości i perspektywy wygłosi prof. dr hab. Robert Hasterok, przewodniczący Rady NCN. Po prelekcji odbędzie się w debata na temat praktycznych aspektów Programu Horyzont Europa z punktu widzenia beneficjentów.
5 i 6 lutego zaproszeni goście omówią w jaki sposób w pełni korzystać z narzędzi Elsevier oraz Clarivate na każdym etapie pracy badawczej. Począwszy od koncepcji pracy naukowej, pozyskiwania grantów, przez opublikowanie artykułów, po ocenę rezultatów.
Będzie można dowiedzieć się jak efektywnie prezentować swoje badania i zbudować silną obecność w świecie nauki oraz ułatwić sobie pracę z tymi platformami, aby jak najlepiej służyły pracy naukowej. Zaprezentowane zostaną narzędzia SciVal oraz InCites Benchmarking & Analytics jako wsparcie w definiowaniu obszarów badawczych i prowadzeniu analiz porównawczych. Zostaną także przedstawione możliwości profili autorskich w bazach Scopus i Web of Science.
Podczas trzeciego dnia wydarzenia, 7 lutego, specjaliści zajmujący się na co dzień otwartą nauką omówią m.in. wymagania dotyczące otwartego udostępniania wyników badań naukowych finansowanych ze środków Narodowego Centrum Nauki. Ponadto przedstawią szczegóły zarządzania danymi badawczymi oraz zaprezentują repozytorium danych badawczych RepOD, gdzie na którym funkcjonuje kolekcja instytucjonalna SGGW. Zaprezentowane zostaną także możliwości publikowania oferowane w ramach umów zewnętrznych (programów publikowanie otwartego) i programu System Finansowania Kosztów Publikacji. Na zakończenie zostaną omówione zagadnienia prawa autorskiego w nauce.
8 lutego, przedstawione zostaną podstawowe zagadnienia związane z naukometrią. Omówione zostaną podstawowe metody oceny wpływu prac naukowych, takie jak indeksy cytowań, współczynniki wpływu czasopism i indeks Hirscha ze wskazaniem, które z nich są wykorzystywane przy ubieganiu się o awans oraz podczas oceny nauczyciela akademickiego. Ponadto zaprezentowane zostaną metody skutecznego budowania profesjonalnego profilu w Bazie Wiedzy SGGW, dzięki któremu można zwiększać widoczność i prestiż swojej pracy naukowej. W ostatnim dniu wydarzenia przewidziane są też prelekcje związane z komercjalizacją osiągnięć naukowych zaś przedstawicielka firmy AstraZeneca podzieli się wiedzą na temat skutecznego opowiadania o osiągnięciach naukowych w sposób atrakcyjny dla zewnętrznych interesariuszy.