Siła do dalszego działania
Rozmowa z dr inż. Kingą Noras z Katedry Biometrii Instytutu Rolnictwa Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie – o działaniach naukowych i organizacyjnych, SGGW oraz nominacji do Konkursu im. prof. Marii Joanny Radomskiej.
– Pani Doktor, jaki jest zakres i cel Pani badań naukowych? Nad czym aktualnie Pani pracuje?
– Jestem doktorem nauk rolniczych w zakresie aplikacji metod statystycznych w rolnictwie. Tematem rozprawy było zaproponowanie i aplikacja metod statystycznych opartych na liniowych modelach mieszanych do analizy danych niekompletnych. Ukończone studia oraz praca umożliwiły mi zdobyć interdyscyplinarne umiejętności i doświadczenie, łącząc wiedzę związaną z rolnictwem i metodami statystycznymi. Obecnie moje prace badawcze skupiają się na aplikacji nowoczesnych metod matematyczno-statystycznych do analizy i modelowania wysiewów askospor Venturia inaequalis, głównego sprawcy choroby grzybowej, jaką jest parch jabłoni. Opracowane różne modele mają na celu przewidzieć z dostateczną precyzją możliwość pojawienia się zarodników badanego grzyba. Modele uwzględniają przebieg warunków pogodowych oraz okresy nasilenia wysiewów. Prace nad wiarygodnymi prognozami nadal trwają, a ich wyniki umożliwią we wczesnym etapie rozwoju choroby zastosowanie niechemicznych metod ochrony roślin. Interesuję się szeroko rozumianą cyfryzacją rolnictwa i analizą danych doświadczalnych, a także interaktywną wizualizacją danych.
– Jakimi działaniami organizacyjnymi zajmuje się Pani? I co jest ich celem?
– Jeszcze jako studentka chętnie angażowałam się w różne działania organizacyjne np. jako członek i prezes Koła Naukowego Rolników, które aktywnie włączało się w organizację Przeglądu Dorobku Kół Naukowych SGGW, Dni SGGW, wydarzeń na Wydziale. Od wielu lat staram się być wsparciem dla Wydziału i Instytutu w zakresie opracowywania materiałów informacyjno-promocyjnych (ulotki, banery, gadżety, grafiki), prowadzenia serwisów internetowych np. strony WWW, Facebook, promocji kierunków (prezentacje na Dniach Otwartych SGGW, nagrania filmów promujących, spotkania ze szkołami średnimi), a także jako współorganizator Dni SGGW i Dni Otwartych SGGW. Oprócz działań promocyjnych, moje doświadczenie mogłam wykorzystać w organizacji staży zawodowych dla studentów z sześciu wydziałów SGGW w ramach tak zwanych projektów POWER1 i POWER3. Jako wieloletni członek Rady Programowej oraz Komisji ds. Jakości Kształcenia, aktywnie wspieram Wydział np. przy tworzeniu raportów samooceny na cele akredytacji PKA kierunku rolnictwo, inżynieria ekologiczna, Organic Agriculture and Food Production. Jestem koordynatorem i prowadzącym 15 różnych przedmiotów z zakresu zastosowań informatyki i statystyki na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych, a także mentorem SGGW.
– Skąd pomysł na pracę w SGGW?
– Realizując studia na kierunku rolnictwo w specjalności informatyka w rolnictwie, naturalną kontynuacją zainteresowań i rozwoju ścieżki kariery zawodowej było rozpoczęcie pracy naukowej i dydaktycznej związanej z tym tematem. Już jako studentka chętnie dzieliłam się zdobytą wiedzą wśród kolegów, koleżanek, a także producentów rolnych. SGGW daje możliwość rozwoju w wielu kierunkach. Poza dydaktyką i nauką można angażować się w projekty, które kształtują inne umiejętności np. związane z pracą administracyjną. Dają możliwość dzielenia się z innymi swoimi doświadczeniami i niejednokrotnie bycia dla kogoś wsparciem merytorycznym i technicznym. Dzięki ukończonym studiom i tej pracy mam możliwość łączyć to co lubię zgodnie z moimi zainteresowaniami i mam z tego pełną satysfakcję.
– W wyniku Pani osiągnięć naukowych i działań organizacyjnych, została Pani nominowana do Konkursu im. prof. Marii Joanny Radomskiej. Czym dla Pani Doktor jest ta nominacja?
– Nominacja w I edycji Konkursu im. prof. Marii Joanny Radomskiej, również absolwentki Wydziału Rolniczego, kobiety, która miała znaczny wkład w rozwój i kreowanie wizerunku SGGW, jest dla mnie wyjątkowym wyróżnieniem i docenieniem moich prac na rzecz Wydziału, Instytutu i Uczelni. Nominacja dodała mi również siły do dalszego działania i pokazała, że to co robię ma sens. Jestem wielce zaszczycona z tego, że znalazłam się w gronie nominowanych, wyróżniających się i wspaniałych kobiet SGGW.
– Jakie działania zaleciłaby Pani Doktor swoim młodszym koleżankom na początku drogi naukowej? W jaki sposób powinny działać, żeby prawidłowo rozwijać tę karierę?
– Na początku należy się zastanowić, który obszar nauki jest najbardziej intersujący. Czy to biologia, chemia, matematyka czy sztuczna inteligencja. Ważne jest, aby wybrać dziedzinę, która fascynuje. Zainteresowania wraz z poszerzaniem wiedzy w określonym temacie mogą się zmieniać, co może do prowadzić do ukształtowania się właściwej ścieżki kariery naukowej. Zachęcam również do eksperymentowania i praktykowania swoich umiejętności. To może obejmować np. uczestnictwo w projektach badawczych, wolontariat w laboratoriach lub angażowanie się w programy stażowe. Należy dążyć do ciągłego rozwoju: Nigdy nie przestawać się rozwijać. Świat nauki stale się zmienia, dlatego ważne jest, aby być otwartym na nowe wyzwania, uczyć się na błędach i stale doskonalić swoje umiejętności. Pamiętać, że kariera naukowa wymaga zaangażowania, determinacji i pasji. Trzymać się swoich celów, być elastycznym w podejściu do zmian i nieustannie dążyć do doskonalenia się jako naukowiec.
– Dziękuję za rozmowę.
Rozmawiała: Anita Kruk, Biuro Promocji SGGW
Konkurs im. prof. Marii Joanny Radomskiej
Celem konkursu jest docenienie i promowanie kobiet pracujących w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, które mają szczególne osiągnięcia w obszarze naukowym i organizacyjnym, a tym samym wskazywanie wzorców dobrych praktyk w zakresie rozwoju kariery naukowej. Konkurs odwołuje się do historii SGGW i prof. Marii Joanny Radomskiej – pierwszej w Polsce kobiety-rektor wybranej przez społeczność akademicką w demokratycznych wyborach i dotychczas jedynej kobiecie pełniącej funkcję rektora SGGW.
Adresatkami konkursu są kobiety zatrudnione w grupach pracowników badawczych i badawczo-dydaktycznych. Konkurs odbywa się corocznie, a laureatki wyłaniane są w drodze ogólnouczelnianego głosowania.
Konkurs jest jednym z działań w ramach Planu Równości Płci SGGW w Warszawie na lata 2022-2025, realizowanych w ramach celu, jakim jest wyrównywanie szans i umożliwienie pełnego rozwoju potencjału kobiet.