SGGW- zielona współpraca międzynarodowa
Naukowcy ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie zaangażowani są obecnie w ponad 80 międzynarodowych projektów badawczych, realizujących jeden bądź więcej celów zrównoważonego rozwoju. Wysokość środków przyznanych ogółem SGGW na międzynarodowe projekty badawcze wspierające cele zrównoważonego rozwoju przekroczyła 44 mln zł.
Badania naukowe, to nie jedyny obszar, w którym widoczne jest zaangażowanie uczelni we współpracę międzynarodową ukierunkowaną na cele prośrodowiskowe. Projekty: Co-Adapt-Communities for Climate Change Action U-Green, czy Uni-Green, to tylko niektóre przykłady projektów realizowanych w międzynarodowych konsorcjach, których cele odpowiadają na współczesne problemy związane ze zmianą klimatu, zieloną infrastrukturą, czy wymianą wiedzy.
Celem projektu Co-Adapt, finansowanego z Funduszy Norweskich jest wypracowanie nowego modelu integracji społecznej, zdolnej do oddolnego podejmowania nowych wyzwań związanych z dostosowaniem miast, a zwłaszcza osiedli mieszkaniowych do zmian klimatu. W ramach projektu projektowana jest tzw. „poważna” gra komputerowa czyli gra, która służy rozwojowi i przekazywaniu wiedzy w zakresie adaptacji do zmian klimatu pomiędzy lokalnymi społecznościami.
Projekt U-Green finansowany jest w ramach partnerstwa strategicznego Erasmus+ (KA 220). Jego celem jest m.in. poprawa gotowości instytucji edukacyjnych i szkoleniowych do zielonej transformacji oraz promowanie zielonych umiejętności wśród nowego pokolenia obywateli Europy. Projekt jest realizowany przez SGGW w partnerstwie z hiszpańskim University of Almeria, Agricultural University z Islandii, Agricultural University z Plovdiv (Bułgaria), University College prowincji Liege (Belgia), Polytecnich of Coimbra (Portugalia), Paris Sup’Biotech (Francja), Unimore (University of Modena and Reggio Emilia – Włochy) oraz ośrodkiem badawczym Incoma. Jednym z efektów realizacji projektu jest stworzenie wytycznych dla instytucji edukacyjnych w zakresie adaptacji do zielonej transformacji oraz promocji zielonych umiejętności wśród nowego pokolenia zaangażowanych obywateli Europy.
Kontynuacją projektu U-Green jest sojusz ww. ośmiu uczelni europejskich specjalizujących się w obszarach agro, bio i life sciences, które w ramach wspólnego porozumienia zawartego na początku bieżącego roku dążą do stworzenia długoterminowej strategii dla realizacji 4 celów: wspierania „zielonej transformacji” w obszarach zrównoważonego rolnictwa zielonej biotechnologii i nauk przyrodniczych, intensyfikacji działań innowacyjnych, umacniania powiązań pomiędzy edukacją, badaniami naukowymi, innowacjami i usługami dla społeczeństwa oraz promowanie otwartej wspólnoty edukacyjnej obywateli podzielających wspólną tożsamość europejską. W efekcie sojuszu powstanie wspólny europejski „kampus” szkolnictwa wyższego, w ramach którego studenci, doktoranci i pracownicy będą mogli płynnie przemieszczać się (fizycznie lub wirtualnie), aby studiować, szkolić się, uczyć, prowadzić badania, pracować lub świadczyć usługi we wszystkich instytucjach partnerskich. Wszystkie poziomy studiów obejmą zintegrowaną mobilność, pozwalającą na elastyczne programy nauczania, oparte o podejścia interdyscyplinarne/ multidyscyplinarne i międzysektorowe.
Powyższe przykłady nie wyczerpują wszystkich międzynarodowych inicjatyw, w jakie zaangażowana jest uczelnia. Są przykładami na to, że cele związane z ekologią i ochroną środowiska naturalnego przenikają do wielu obszarów działania SGGW.