SGGW w rocznicę powstania w getcie warszawskim
W przedwojennej Warszawie mieszkało 380 tys. Żydów, co stanowiło prawie 1/3 jej mieszkańców. Było to największe skupisko Żydów w Europie, drugie po Nowym Jorku na świecie. W utworzonym w 1940 r. getcie warszawskim hitlerowcy uwięzili ponad 400 tys. osób, w szczytowym okresie było w nim 450 tys. osób; niemal 300 tys. zginęło w obozie zagłady w Treblince; dziesiątki tysięcy zmarły z powodu chorób i głodu. Jesienią 1942 r. w getcie pozostało ok. 60 tys. Żydów. 19 kwietnia 1943 r., kiedy przystąpiono do ostatecznej likwidacji getta, do walki stanęło 500 członków Żydowskiej Organizacji Bojowej – ŻOB, pod zwierzchnim dowództwem Mordechaja Anielewicza oraz około 150 bojowców. Dowodzący siłami niemieckimi Jürgen Stroop podał w swoim raporcie o zniszczeniu getta, a jego oddziały ujęły lub zabiły ponad 56 tys. Żydów. Zaledwie kilkudziesięciu powstańcom udało się wydostać kanałami i podziemnymi tunelami z płonącego getta.
Obchody rocznicowe potrwają do 25 kwietnia. Odbędzie się wiele debat, prelekcji i koncertów transmitowanych online organizowanych w ramach społeczno-edukacyjnej akcji Żonkile.
To właśnie Żonkil stał się symbolem pamięci o powstaniu 1943 r. dzięki ostatniemu przywódcy zrywu Markowi Edelmanowi, który co roku składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta.
Program obchodów i szczegółowe informacje TUTAJ.