SGGW w hołdzie Stanisławowi Staszicowi
Z okazji przypadających 8 maja imienin ks. Stanisława Staszica Władze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Wychowanków SGGW oddali hołd wielkiemu Polakowi.
W uroczystości złożenia kwiatów pod obeliskiem Stanisława Staszica na kampusie SGGW udział wzięli: Rektor prof. dr hab. Michał Zasada, Prorektor ds. dydaktyki prof. dr hab. Jarosław Gołębiewski oraz Prorektor ds. współpracy międzynarodowej dr hab. Marta Mendel. Delegacji Stowarzyszenia Wychowanków SGGW przewodniczyli: Prezes inż. Grażyna Skalmierska i Wiceprezes mgr inż. Józef Rzewuski, a delegacji Związku Nauczycielstwa Polskiego dr inż. Wojciech Ożga.
Z inicjatywy Stowarzyszenia Wychowanków SGGW każdego roku w dniu najbliższym dacie 8 maja upamiętniana jest postać ks. Stanisława Staszica i składane są kwiaty pod obeliskiem usytuowanym na terenie kampusu Uczelni przy budynku nr 34. Do 2019 r. odbywała się w tym miejscu uroczystość z udziałem społeczności akademickiej SGGW oraz uczniów i nauczycieli z wielu szkół, których patronem jest Stanisław Staszic. Ze względu na pandemię obchody mają obecnie wymiar symboliczny i uczestniczą w nich nieliczni przedstawiciele Uczelni.
Ks. Stanisław Staszic to postać ściśle związana z SGGW, jeden z założycieli Instytutu Agronomicznego w Marymoncie w 1816 r., z którego po kolejnych przekształceniach wyrosła Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Wybitny przedstawiciel polskiego oświecenia, naukowiec, filantrop, wizjoner, który wniósł wielki wkład w powstanie na ziemiach polskich wielu instytucji edukacyjnych i gospodarczych. Postać wyjątkowa i godna naśladowania. To nieliczne z przesłanek, które sprawiły, że w inicjatywę wzniesienia obelisku Stanisława Staszica mocno zaangażowały się Towarzystwo Przyjaciół Warszawy i Stowarzyszenie Wychowanków SGGW. Obelisk stanął w 1976 r., a jego autorem był rzeźbiarz Stanisław Lipski.
Do 2007 r. obelisk stał przed frontem Pałacu Prymasowskiego przy ul. Senatorskiej. Wywieziony z Warszawy przez nowego właściciela Pałacu, został staraniem Stowarzyszenia Wychowanków SGGW odnaleziony w magazynie bazy cyrkowej w podwarszawskim Julinku. Po licznych interwencjach ówczesnych władz Uczelni głaz został przewieziony do SGGW i znalazł godne miejsce na terenie jej Kampusu.