SGGW w gronie największych i najlepszych uczelni świata
SGGW znalazła się w gronie największych i najlepszych uczelni świata w rankingu przygotowywanym przez Uniwersytet w Leiden. Nasza uczelnia zdobyła wysokie pozycje w obszarze nauk przyrodniczych i nauk o ziemi – zarówno w zakresie wpływu naukowego, otwartego dostępu do publikacji, współpracy, udziału kobiet w osiągnięciach badawczych.
CWTS Leiden Ranking jest jednym z ważniejszych światowych rankingów akademickich.
W tegorocznej edycji uwzględniono 1225 uczelni z 69 krajów. Ranking stworzony jest wyłącznie na podstawie danych bibliometrycznych dostępnych w bazie Web of Science z uwzględnieniem podziału na obszary naukowe. Są to nauki: biomedyczne i o zdrowiu (Biomedical and health sciences), przyrodnicze i o ziemi (Life and earth sciences), matematyczne i informatyczne (Mathematics and computer science), fizyczne i inżynieryjne (Physical science and engineering) oraz społeczne i humanistyczne (Social sciences and humanities).
Ranking w swojej konstrukcji nie wykorzystuje indykatorów subiektywnych określających np. prestiż uczelni (mierzony np. opiniami studentów, absolwentów, pracodawców). Od trzech lat prezentuje on wyniki w czterech kategoriach: (1) wpływ naukowy (scientific impact), (2) otwarty dostęp do publikacji (open access), (3) współpraca (collaboration), a także (4) udział kobiet w osiągnięciach badawczych (gender).
W tegorocznym zestawieniu Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie zdobyła wysokie pozycje przede wszystkim w obszarze nauk przyrodniczych (Life and earth sciences). Wyróżniła się także w obszarze nauk biomedycznych (Biomedical and health sciences) oraz fizycznych i inżynieryjnych (Physical science and engineering).
W kategorii scientific impact, w obszarze Life and earth sciences, SGGW zajęła 201. miejsce na świecie i 1. w Polsce. Pozostałe miejsca w kraju zajęły: Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie (2. miejsce w kraju i 220. miejsce na świecie), Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu (3. miejsce w kraju i 251. miejsce na świecie), czy Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie (4 miejsce w kraju i 263. miejsce na świecie)
Liczba publikacji pracowników SGGW w otwartym dostępie, w obszarze Life and earth sciences zagwarantowała Uczelni 314. miejsce na świecie (poprawa w stosunku do roku poprzedniego o 14 pozycji) i ponownie 1. w Polsce. We wskaźniku Gold Open Access (publikacje w wiarygodnych czasopismach w całości w otwartym dostępie) SGGW zajęła wśród polskich uczelni 22. lokatę i 1. wśród krajowych uczelni rolniczych/przyrodniczych.
We wskaźniku związanym z szeroko pojętą współpracą przy pisaniu publikacji (mierzonym ich liczbą) SGGW znalazła się w obszarze Life and earth sciences na 314. miejscu na świecie i 1. w Polsce. Pod względem udziału procentowego publikacji przygotowanych we współpracy z innymi instytucjami SGGW, w obszarze nauk przyrodniczych i o ziemi zajęła 22. miejsce w kraju, zaś w obszarze nauk biomedycznych i o zdrowiu 17.
Pod względem liczby wszystkich autorów w obszarze Life and earth sciences SGGW uplasowała się na 192. pozycji na świecie i 1. w Polsce. Liczba autorstwa kobiet w tym obszarze pozwoliła Uczelni również zająć 1. miejsce w Polsce. Wysokie lokaty zdobyła Uczelnia jeśli chodzi o udział procentowy kobiet w liczbie autorów wszystkich publikacji: w obszarze Biomedical and health sciences – 2. miejsce, w obszarach Physical science and engineering oraz Life and earth sciences – 10. miejsce.