SGGW w 103. Rocznicę Niepodległości Polski
10 listopada, w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości, społeczność akademicka Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie uczciła pamięć pracowników, studentów i wychowanków SGGW, którzy dla odzyskania przez Polskę suwerenności, utrwalenia jej granic i zachowania wolności złożyli ofiarę własnego życia.
Pamięć o bohaterstwie minionych pokoleń jest naszym patriotycznym obowiązkiem. Powinnością, którą, jako spadkobiercy tej wyjątkowej spuścizny, wytrwale musimy wypełniać. Bo pamięć, zwłaszcza o początkach II Rzeczypospolitej, o wojnie 1920 roku, o Legii Akademickiej, bywa ulotna. Zacierają się emocje, odchodzą bezpośredni uczestnicy historycznych wydarzeń, a nowe pokolenia, żyjąc w realiach wolnego i bezpiecznego świata, mają prawo uważać, że tak już będzie zawsze.
Jednak ta najcenniejsza z wartości – wolność – nie jest dana raz na zawsze. I niestety, coraz częściej mamy okazję doświadczać, jak łatwo można ją utracić i jak niezwykle trudno odzyskać – podkreślił w okolicznościowym wystąpieniu JM Rektor SGGW.
W imieniu inicjatora uroczystości – Stowarzyszenia Wychowanków SGGW Apel Poległych poprowadził jego wiceprezes mgr inż. Józef Rzewuski, który witając uczestników przypomniał też długoletnią tradycję tej uroczystości w Uczelni. Apel Poległych odczytał przewodniczący Samorządu Studentów SGGW Mateusz Niziołek.
Ze względu na pandemię ceremonia odbyła się w plenerze z symbolicznym udziałem pracowników i studentów. Uczestniczyły w niej Władze SGGW: JM Rektor prof. dr hab. Michał Zasada, prorektorzy: prof. dr hab. Kazimierz Tomala i prof. dr hab. inż. Tomasz Okruszko, rektorzy poprzednich kadencji: prof. dr hab. Tomasz Borecki i prof. dr hab. Alojzy Szymański, przedstawiciele pracowników i studentów.
Przed tablicą poświęconą pamięci pracowników i studentów SGGW poległych i pomordowanych w latach 1918-1920 oraz 1939-1945 oraz historycznymi tablicami w holu Auli Kryształowej kwiaty złożyły delegacje:
- Władze SGGW na czele z rektorem prof. dr hab. Michałem Zasadą
- Stowarzyszenia Wychowanków SGGW z prezes inż. Grażyną Skalmierską
- Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” z przewodniczącym dr. Jackiem Bujko
- Związku Nauczycielstwa Polskiego SGGW z przewodniczącym dr. Wojciechem Ożgą
- Pracowników Instytutu Nauk Socjologicznych i Pedagogiki z dyrektor dr hab. Joanną Wyleżałek, prof. SGGW oraz Wydziału Socjologii i Pedagogiki z dziekanem dr. hab. Włodzimierzem Chojnackim, prof. SGGW
- Rady Uczelnianej Samorządu Studentów z przewodniczącym Mateuszem Niziołkiem
Oprawę muzyczną uroczystości zapewnili członkowie Orkiestry Reprezentacyjnej SGGW.