SGGW partnerem naukowo-badawczym Centralnego Portu Komunikacyjnego
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego jako partner naukowo-badawczy Centralnego Portu Komunikacyjnego zadba o zrównoważony rozwój obecnie największej inwestycji infrastrukturalnej w Polsce. SGGW i spółka CPK podpisały porozumienie o współpracy.
Centralny Port Komunikacyjny to obecnie największa inwestycja infrastrukturalna w Polsce. Aby ją zrealizować spółka CPK rozwija jej profesjonalne zaplecze nawiązując współpracę z najlepszymi ośrodkami naukowo-badawczymi w Polsce. Taką placówką jest Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego – wiodący uniwersytet przyrodniczy prowadzący badania i kształcący studentów w kierunkach przyrodniczych, technicznych, ekonomicznych i społecznych.
“Centralny Port Komunikacyjny budujemy w oparciu o zasadę zrównoważonego rozwoju. Współdziałanie z SGGW pomoże nam ją odpowiednio implementować. Obszarami, w których dostrzegamy szczególnie duży potencjał do współpracy są m.in.: hydrologia, ochrona przyrody i oddziaływanie na środowisko, budownictwo pasywne, architektura krajobrazu i wnętrz” – mówi Mikołaj Wild, prezes spółki CPK.
W zakres współpracy między CPK i Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego wchodzą m.in. wspólne projekty: badawcze, naukowe i edukacyjne, przygotowywanie przez SGGW prac badawczych na potrzeby projektu CPK oraz organizacja przez uczelnię dedykowanych studiów magisterskich i podyplomowych. Studenci będą mogli odbywać staże w spółce CPK, spółka będzie miała też możliwość zamawiania tematów prac semestralnych i dyplomowych. Ważnym elementem porozumienia będzie transfer wiedzy między CPK a uczelnią, w tym konsultowanie i opracowywanie przez naukowców elementów składowych projektu. To tylko niektóre z kilkunastu obszarów współpracy, które weszły w skład podpisanej umowy.
“Nasza uczelnia przywiązuje dużą wagę, by programy studiów były na bieżąco aktualizowane i dostosowywane do potrzeb gospodarki i rynku pracy. Dzięki współpracy ze spółką CPK zyskamy dostęp do perspektywicznego pracodawcy, zaś CPK otrzyma dostęp do ważnego ośrodka naukowego i przygotowania kadr. Nowoczesne centra badawcze, którymi dysponujemy oraz obecność wybitnych ekspertów, pozwalają na kształcenie i prowadzenie badań naukowych na światowym poziomie oraz transfer wyników do gospodarki, co ma wpływ na wysoką innowacyjność” – powiedział podczas uroczystego podpisania porozumienia prof. dr hab. Michał Zasada, Rektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.
W spotkaniu SGGW reprezentowali także prof. dr hab. Kazimierz Tomala, Prorektor ds. rozwoju oraz Andrzej Szmalc, Pełnomocnik Rektora ds. Współpracy z Gospodarką, Kierownik Biura Projektów Strukturalnych i Transferu Technologii, Prezes Zarządu InnoTech4Life – Spółki Celowej SGGW.