SGGW organizatorem wydarzenia w ramach Wystawy Światowej EXPO 2025
SGGW zorganizuje międzynarodowe wydarzenie 22 kwietnia 2025 r. w Osace, podczas Polskiego Dnia Ziemi i Tygodnia Polskiej Nauki na Wystawie Światowej EXPO 2025. Inicjatywa jest realizowana w ramach projektu finansowanego przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej (NAWA).
Wydarzenie zainauguruje Tydzień Polskiej Nauki, rozpoczynając się 22 kwietnia w dniu Polskiego Dnia Ziemi, promującego osiągnięcia polskiej nauki oraz projekty na rzecz zrównoważonego rozwoju.
W programie wydarzenia znajdą się dwie debaty: „Challenge for Food Loss Reduction with DX and AI Application”, przygotowana przez prof. Magdalenę Vaverkovą z Katedry Budownictwa Zrównoważonego i Geodezji SGGW oraz „Innovative Technologies in Healthcare”, opracowana przez prof. Mohameda Hazema Kalajiego z Katedry Fizjologii Roślin SGGW. Uzupełnieniem debat będzie sesja matchmakingowa z udziałem japońskich przedstawicieli środowiska naukowego.
Do rozmowy zaproszono także przedstawicieli japońskich instytucji naukowych, m.in. prof. Yasuhiro Matsui z Okayama University, instytucji rządowych i pozarządowych, takich jak Meals on Wheels Japan TOP, a także reprezentantów japońskiego świata biznesu w tym sektora AI.
SGGW, jako partner merytoryczny Polskiego Dnia Ziemi, włącza się w międzynarodowy dialog na temat przyszłości społeczeństw, promując polską naukę i innowacyjność podczas wystawy światowej. Wydarzenie, podkreślające rolę polskich uczelni przyrodniczych w kreowaniu innowacyjnych rozwiązań naukowych, jest ważnym punktem programu Polski na EXPO 2025. Hasło przewodnie obecności Polski w wystawie światowej – „Designing Future Society for Our Lives”, wskazuje na potrzebę budowania przyszłości z myślą o szeroko rozumianym życiu na Ziemi.
Międzynarodowy wymiar nauki i innowacji
Dzięki współpracy z NAWA oraz zaangażowaniu SGGW w międzynarodowe projekty badawcze, wydarzenie w Osace będzie okazją do prezentacji osiągnięć naukowych oraz dyskusji o możliwościach współpracy na styku nauki i gospodarki. Celem jest budowanie lepszej przyszłości poprzez odpowiedź na wyzwania współczesnego świata.
Organizacja wydarzenia jest elementem szerszego programu obecności SGGW na EXPO 2025, który obejmuje:
- warsztaty naukowe dla zwiedzających wystawę w Osace,
- realizację studenckiego projektu badawczego, wykorzystującego możliwość kontaktu z przedstawicielami 150 krajów uczestniczących w wystawie,
- działania komunikacyjne i promocyjne w Japonii oraz Polsce.
Zaplanowane wydarzenie w Osace stanowi okazję do wzmocnienia wizerunku polskiej nauki na arenie międzynarodowej, oraz nawiązania nowych partnerstw naukowych i gospodarczych.